تئاتر در تهران؛ نگاهی به آثار روی صحنه

مطلب زیر نگاهی است به نمایش هایی که در مردادماه امسال روی صحنه تئاترهای تهران رفته است: نام همه مصلوبان عیسی است، کابوس های خنده دار...، مثل آب برای شکلات، پسران آفتاب، پروانه های غمگین، باغ های مرگ، یادداشت های روزانه... و پرواز به تاریکی از جمله این تئاترهاست.

نام همه مصلوبان عیسی است

تماشاخانه ایرانشهر فصل‌ جدید نمایش خود را با زنگی که داریوش فرهنگ برای اولین اجرای " نام همه مصلوبان عیسی است " به صدا درآورد، آغاز کرد.

" نام همه مصلوبان عیسی است " هجدهمین اجرای صحنه‌ای ایوب آقاخانی است. او نویسنده و کارگردان این نمایشنامه تاریخی است. "نام همه ..." داستان جوان یهودی نجار و روزنامه‌نگاری است به نام ناصری که از طرف همفکرانش مامور می‌شود سرکرده یهودیان ساکن ایران را به قتل برساند. این شخص قاتل خائنان به قواعد خاخام‌هاست. ناصری مخالف کشت و کشتار است، اما در نهایت به همین جرم به دار آویخته می‌شود. کل تئاتر در یک صحنه اتفاق می‌افتد. فیلم‌های تاریخ سینما بر پرده سینمایی که در صحنه طراحی شده، کمک موثری است به القای فضای تاریخی نمایش.

ایوب آقاخانی، مرجان شیرمحمدی، بهرام ابراهیمی، ناهید مسلمی، حبیب دهقان نسب، امیرعلی دانایی و سام کبودوند از بازیگران این نمایش هستند و بهروز افخمی مشاور کارگردان است. او در مراسم آغاز نمایش دلیل این همکاری را بازی همسرش، مرجان شیرمحمدی در این نمایش و همچنین هم‌زمانی بازیگری و کارگردانی ایوب آقاخانی عنوان کرد.

کابوس های خنده دار...

" کابوس‌های خنده‌دار برای شب و چندتایی هم برای روز اگر تصمیم گرفته باشی دوباره بخوابی بر روی همان تختی که آن را گم کرده‌ای در روزگاری دور که دیگر به یادش نداری" نام بلند بالای چهارمین همکاری رضا حداد در مقام کارگردان و محمد چرمشیر در مقام نمایشنامه‌نویس است که در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر از ده مرداد روی صحنه رفته است. رضا حداد از فعالان عرصه تبلیغات و تیزر است که تا به حال نمایش‌هایش را با حضور چند ستاره سینما و تلویزیون روی صحنه برده است.

اما بازیگران " کابوس‌هایی ... " همه از میان تئاتری‌ها هستند و حتی نه همگی از مشهورهایشان. ستاره پسیانی، فاطمه نقوی، لیلی رشیدی، پگاه طبسی‌نژاد و آرزوعالی زن‌های قصه چرمشیر را بازی می‌کنند.

"کابوس‌هایی... " یک اثر فرمیک است و از تکنولوژی‌های صحنه‌ای که کارگردان ادعا دارد برای اولین بار مخاطب تجربه‌شان می‌کند، در آن استفاده شده است. آثار قبلی رضا حداد که در همین تماشاخانه ایرانشهر با استقبال تماشاگران و عدم رضایت منتقدان مواجه شدند "آمدیم نبودید رفتیم" و "مکاشفه در باب یک مهمانی خاموش" هستند. تبلیغات وسیع نمایش‌های او در سطح شهر معمولا مخاطبان غیرحرفه‌ای تئاتر را هم به سالن ایرانشهر می‌کشاند.

مثل آب برای شکلات

در مجموعه تئاتر شهر اما از نمایش‌های صاحب‌نام‌های تئاتر خبر چندانی نیست.

"مثل آب برای شکلات‌" بر اساس رمانی به همین نام نوشته لورا اسکوئیل را ابراهیم پشت کوهی از فعالان تاتر بندرعباس با گروه "تی توویک" نوشته و کارگردانی می‌کند.

نجف دریابندری، مترجم و نویسنده کتاب مستطاب آشپزی، زنگ مراسم افتتاحیه این نمایش را به صدا درآورد و در بروشور نمایش، این اثر به همسر او فهیمه راستکار تقدیم شده است.

مدعوین با غذاهای جنوبی که مرتبط با داستان نمایش بود پذیرایی شدند. در "مثل آب برای شکلات‌" داستان سنت‌های دست و پاگیر یک خانواده روستایی در قالب دستورات آشپزی روایت می‌شود.

بر اساس رمان پراوج و فرود " مثل آب برای شکلات" فیلم موفقی هم ساخته شده است. در حال حاضر، فضای فرنگی نمایش به فضای جنوبی آداپته شده است و فقط نام شخصیت‌ها تغییر نکرده‌اند.

نقش ماما النا را در " مثل آب برای شکلات" رویا نونهالی بازیگر مشهور سینما و تلویزیون بازی می‌کند. با توجه به حجم بالای استفاده از موزیک و حرکات ریتمیک بازیگران می‌توان "مثل آب برای شکلات" را یک تئاتر نیمه موزیکال در قالب ایرانی آن به حساب آورد.

پسران آفتاب

"پسران آفتاب" اولین تجربه کارگردانی سیامک صفری بازیگر با تجربه تاتر بر اساس متنی از نیل سایمون است که آهو خردمند آن را ترجمه کرده.

"پسران آفتاب" که یک نمایش کمدی است در سالن اصلی تاترشهر با بازی بهاره رهنما، فرزین صابونی، جواد عزتی و سیامک صفری هرشب ساعت ۹ در برنامه‌ای با عنوان شب‌های رمضان تاترشهر اجرا می‌شد و یکی از پرفروش‌ترین‌های تاترهای روی صحنه بوده است. " مثل آب برای شکلات" دیگر نمایش مربوط به طرح شب‌های رمضان بود.

"پسران آفتاب" که نمایش مردانه است و بهاره رهنما حضور کوتاهی در نقش پرستار در آن دارد، داستان ویلی و اَل ستاره‌های قدیمی‌ نمایش است که ۴۰ سالیست قطع رابطه کرده اند. آن‌ها با یک پیشنهاد سودآور برای اجرای مجدد یکی از نمایش هایی که در گذشته روی صحنه داشته اند، مواجه می شوند و می پذیرند دوباره یکدیگر را ملاقات کنند؛ هرچند با بی‌میلی تمام.

نقش ویلی را سیامک صفری و ال را فرزین صابونی بازی می‌کنند که هر دو تجربه‌های فراوانی در نمایش این‌ نوع نقش‌ها داشته‌اند.

پروانه های غمگین...

"پروانه‌های غمگین من در یک صبح دل‌انگیز بهاری" از سلسله نمایش‌های محیطی است که یک سال و نیم است به اجرا درمی‌آیند. این نمایش به نویسندگی و دراماتورژی سجاد افشاریان و کارگردانی و بازی سوگل قلاتیان در کافه تریای تالار وحدت هر روز در دوسانس به شکل متفاوتی اجرا می‌شود. اجرا این طور است که مانند این که واقعا رفته ‌باشید کافه، منویی بهتان می‌دهند و شما یک نمایش انتخاب می‌کنید و همان‌جا سر میز برایتان اجرا می‌شود.

باغبان مرگ

"باغبان مرگ" به کارگردانی آورند دشت آرای و نویسندگی محمد چرمشیر در سالن تازه تاسیس اکو واقع در اقدسیه اجرا می‌شود.

باغبان مرگ یک نمایش دو نفره است. این نمایش داستان رویارویی یک روزنامه نگار زن با یک قاتل زنجیره ای در زندان است. طناز طباطبایی و آتیلا پسیانی نقش این دو شخصیت را بازی می‌کنند.

یادداشت های روزانه...

دو نمایش ایرانی " یادداشت‌های روزانه رویا پردیس" به کارگردانی ایمان بهروزی و نویسندگی امین بهروزی و "من از سگ بودنم چیزهای جدیدی فهمیده بودم" به نویسندگی و کارگردانی فرزاد امینی از گروه‌های تئاتری جوان در سالن انتظامی خانه هنرمندان هر شب تا ۱۸ مرداد به اجرا در آمد.

پرواز به تاریکی

نمایش "پرواز به تاریکی" با کارگردانی افشین هاشمی دومین نمایشی است که در خانه نمایش آو که پیش از این حمام بوده و صحنه متفاوتی با بقیه سن‌های تاتری دارد اجرای خود را تمدید کرده و تا اول شهریور ادامه خواهد یافت.

بازیگر "زن پرواز به تاریکی" شبنم مقدمی بود که به جای الیکا عبدالرزاقی که این نقش را مدتی تمرین کرده بود به تمرین‌ها پیوست و اجراها را ادامه داد. اما از ۱۰ مرداد خود عبدالرزاقی این نقش را در کنار افشین هاشمی و میلاد رحیمی بازی می کند.

مطالب مرتبط