متن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ضوابط نشر کتاب

اهداف، سیاست ها و ضوابط نشر کتاب مصوب بیستم فروردین ۱۳۶۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی را اینجا بخوانید: متن کامل.

متن مصوبه اصلاحی شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۶۶۰ ( ۲۴ فروردین ۱۳۸۹ ) در خصوص «اهداف و سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب»:

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری دستگاه‌های ذی صلاح موظف است برای مقابله با جوانب منفی، حدود و ضوابط نشر کتاب را که ذیلاً آمده است، مورد توجه قرار دهد و فضای سالم و سازنده چاپ و نشر کتاب را حفظ و حراست نماید:

الف- دین و اخلاق

۱ـ تبلیغ و ترویج الحاد و اباحه‌گری، انکار یا تحریف مبانی و احکام اسلام و مخدوش کردن چهره شخصیت‌هایی که از نظر دین اسلام محترم شمرده می‌شوند و تحریف وقایع تاریخی دینی که مآلاً به انکار مبانی دین منجر شود. ۲ـ توهین به مقدسات دین مبین اسلام و تبلیغ علیه تعالیم اصول و مبانی آن. ۳ـ ترویج و تبلیغ ادیان، مذاهب و فرقه‌های منحرف و منسوخ، تحریف‌شده و بدعتگذار تبصره ـ معرفی ادیان و مذاهب و بیان احکام یا تحقیق درباره آنها با رویکرد علمی و غیرتبلیغی مستثنی است. ۴ـ ترویج خرافات و مخدوش کردن چهره اسلام ۵ ـ بیان جزئیات مراودات جنسی، گناهان، کلمات رکیک و مستهجن، به نحوی که موجب اشاعه فحشا شود. تبصره ـ بیان مراودات جنسی یا مفاسد با زبانی عفیف و غیرمحرک به منظور آموزش، انتقال پیام مثبت یا نشان دادن چهره شخصیت‌های منفی، از حکم این بند مسثنی است. ۶ ـ استفاده از جاذبه جنسی و تصاویر برهنه زنان یا مردان با عنوان آثار هنری یا هر عنوان دیگر تبصره ـ استفاده از تصاویر و طرح‌های علمی در کتابهای تخصصی و علمی، بلامانع است. ۷ـ انتشار تصاویر به نحوی که موجب اشاعه فحشا شود؛ نظیر رقص، مشروبخواری و مجالس فسق و فجور. تبصره ـ چاپ تصاویر مجالس فسق و فجور عناصر حکومت پهلوی یا ضدانقلاب برای استناد تاریخی با رعایت عفت عمومی، مستثنی است. ۸ ـ ترویج مادی‌گرایی فلسفی و اخلاقی و سبک‌های زندگی مخالف ارزش‌های اسلامی و اخلاقی. ۹ـ خشن جلوه دادن چهره اسلام و مسلمانان واقعی.

ب ـ سیاست و اجتماع

۱ـ توهین، تخریب یا افترا به امام خمینی (ره) و رهبری، رئیس‌جمهور، مراجع تقلید و تمام افرادی که حفظ حرمت آنها شرعاً و یا قانوناً لازم است. ۲ـ تبلیغ علیه قانون اساسی و انقلاب اسلامی و معارضه با آنها. ۳ـ برانگیختن جامعه به قیام علیه نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی. ۴ـ ترویج گروه‌های محارب و عناصر ضدانقلاب و تروریست و نظام‌های لائیک و سلطنتی و خاندان پهلوی و تطهیر چهره‌های منفی آنان. تبصره ـ طرح و نقل افکار و گفتار و مواضع فکری و علمی مخالفان انقلاب و نظام برای بررسی محققانه و عالمانه آرا و اندیشه‌های آنها منعی ندارد. ۵ ـ تبلیغ و ترویج وابستگی به قدرت‌های سلطه‌جو و ضدیت با استقلال کشور. ۶ ـ تبلیغ علیه منافع و امنیت ملی و ناکارآمد جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی. تبصره ـ بیان نارساییها و اشکالات در جمهوری اسلامی برای نقد و بررسی و شناخت دقیق‌تر مسائل و دستیابی به راه‌حلهای مناسب و بیان مستدل و اصلاح طلبانه مشکلات و دور از توهین و افترا بلامانع است. ۷ـ اخلال و تشکیک در وحدت ملی و تمامیت ارضی کشور و ایجاد آشوب، درگیری و اختلاف میان اقوام و مذاهب. تبصره ـ چاپ کتابهای علمی و استدلالی عقیدتی که محرک احساسات منفی و برهم زننده اساس وحدت در میان اقوام و فرق مختلف کشور نباشد، اشکالی ندارد. ۸ ـ تضعیف و تمسخر افتخارات ملی، حس وطن‌دوستی و توانایی‌های علمی و عملی مردم ایران، فرهنگ خودی و اقوام ایرانی. تبصره ـ نقد و نفی آداب و سنن غلط و انحرافی به قصد اصلاح و بدون شائبه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و استعماری منعی ندارد. ۹ـ ترویج و تبلیغ روحیه خودباختگی در برابر فرهنگ و تمدن بیگانه و القای حس عقب‌ماندگی. ۱۰ـ تبلیغ صهیونیزم و انواع دیگر نژادپرستی. ۱۱ـ تحریف وقایق مهم و مسلم تاریخی ایران و اسلام.

ج ـ حقوق و فرهنگ عمومی

۱ـ توهین و تمسخر زبان، فرهنگ و هویت اقوام و اقلیت‌های دینی و قومی. ۲ـ‌ ترویج و تبلیغ قانون گریزی، بی‌بندوباری و لاابالی‌گری. ۳ـ تبلیغ علیه خانواده و تضعیف و تخریب ارزش و جایگاه آن. ۴ـ ترویج ناامیدی، سرخوردگی، پوچی و بیهودگی و نگرش‌های منفی در جامعه و افزایش بی‌اعتمادی عمومی. ۵ ـ تحقیر و تمسخر اقشار مختلف جامعه. ۶ ـ ترویج و تبلیغ جریان‌ها و اشخاص فاسد و منحرف فرهنگی و هنری داخلی و خارجی. ۷ـ افشای غیرقانونی اسناد طبقه‌بندی شده کشوری و لشکری. ۸ ـ تخریب هویت زبان ملی.

منبع: اینجا