تئاتر در تهران؛ نگاهی به آثار روی صحنه

این گزارش نگاهی است به تعدادی از تئاترهایی در ماه شهریور در سالن‌های مختلف در تهران روی صحنه هستند. از جمله بانوی دریایی، دو مرد در یک اتاق، سیندرلا، بوی قهوه و بلال و کباب، مرز، و مضحکه گرگ ساختارشکن.

بانوی دریایی

نمایش "بانوی دریایی" به کارگردانی اشکان جنابی در سالن مهجور انتظامی خانه هنرمندان اجرا می‌شود. از آن جهت مهجور که حتی هنگام اجرای نمایش، چراغ‌های تراس ورودی به سالن را روشن نمی‌کنند. صندلی‌های انتظار را هم جمع کرده‌اند.

بانوی دریایی نوشته سوزان سانتاگ است. متنی است تکراری. قصه‌ بانویی که ساکن دریاست، به عشق مردی میانسال پا به خشکی می‌گذارد، اما در خشکی آرام و قرار ندارد. همه آدم‌های نمایش در جزیره‌ای دورافتاده‌اند و هوای دیدن آن‌سوی آب‌ها رهایشان نمی‌کند. اجرای خلاقانه کارگردان جوان بانوی دریایی و بازی خوب بعضی بازیگران مثل پدرام شریفی و نفیسه زارع حال و هوای جدید و در عین حال مدرنی به متن سانتاگ داده است.

دو مرد در یک اتاق

مسعود رایگان نمایش دیگری از درام‌نویسان اسکاندیناوی را از دوم شهریور روی صحنه سالن باروک برده است. "دو مرد در یک اتاق" نوشته بنگت آلفورش سوئدی و یوهان برگوم فنلاندی، دومین نمایشی است که در تماشاخانه باروک اجرا می‌شود و چندمین نمایشی که مسعود رایگان پس از بازگشت به ایران از سوئد از نمایشنامه‌نویسان آن منطقه انتخاب کرده و اجرا می‌کند. فرخ نعمتی بازیگر قدیمی و شناخته شده تئاتر و همایون ارشادی در اولین اجرای صحنه‌ایش، نقش مرد A و مرد B را بازی می‌کنند. مرد A و مرد B دو نویسنده‌اند که در یک اتاق نشسته‌اند تا متنی با سوژه ایدز بنویسند. "دو مرد در یک اتاق" کمی حال و هوای طنز دارد.

سیندرلا

سالن اصلی تئاترشهر از اول شهریور نمایشی جدید با نام "سیندرلا" به کارگردانی جلال تهرانی را به مدت بیش از یک ماه در برنامه خود دارد. جلال تهرانی نه سال پیش نمایش "هی مرد گنده گریه نکن" را اجرا کرد و تا امروز نتوانست کار دیگری را به مرحله اجرا برساند. سیندرلا هم اولین قسمت از یک سه‌گانه است و به قول خود تهرانی به لحاظ اجرایی ساده‌ترینش. دو بخش دیگر آن به نام‌های "مکبث ۲۰۰۱" و "دراکولا" هنوز اجرا نشده‌اند، هرچند تمرین‌های نیمه‌کاره و به نتیجه نرسیده‌ای داشته‌اند. سیندرلا داستان زنی معمولی است که کفشش در اتاق یک سرهنگ جا می‌ماند و با شایعات مردم به سیندرلا تبدیل می‌شود. نقش گلاب آدینه در این نمایش مردپوش است. او نقش سرهنگ را بازی می‌کند. داستان سیندرلا در زمان آینده و در مکانی نامعلوم رخ می‌دهد. دیگر بازیگران سیندرلا مجید آقاکریمی، بهنوش طباطبایی و بهزاد عبدی هستند. سیندرلا جایگزین نمایش کمدی "پسران آفتاب" به کارگردانی سیامک صفری شده است که اجرای آن به سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران منتقل شد.

بوی قهوه و بلال و کباب

محمد رحمانیان که بعد از وقایع پس از انتخابات ۸۸ به همراه همسرش، مهتاب نصیرپور بازیگر مجرب تئاتر از ایران خارج شده بود و بعد از انتخابات ۹۲ به ایران بازگشته است زنگ افتتاح نمایشی در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران را به صدا درآورد. نمایش طنز خانوادگی "بوی قهوه و بلال و کباب" که سوم شهریور با زنگ رحمانیان افتتاح شده، اولین تجربه تئاتری فرشته طائرپور، تهیه‌کننده سینما، و احسان کرمی، مجری رادیوست. فرشته طائرپور نویسنده و تهیه‌کننده و احسان کرمی کارگردان و دیگر نویسنده بوی قهوه و بلال و کباب است. نمایشنامه بوی قهوه و بلال و کباب درباره خطا و پنهان‌کاری یک مرد نسبت به همسرش در یکی از سفرهایش به خارج از کشور است. بازیگران نمایش بهاره کیان‌افشار، نازنین کریمی، میثم عبدی و سام قریبیان هستند.

مرز

نمایش "مرز" هجدهمین تجربه کارگردانی سیروس همتی، بازیگر و کارگردان تئاتر است که در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر تا اواسط شهریور اجرا می‌شود. مرز نسبت به نمایش‌های دیگری که در سالن‌های پرطرفدارتر تئاتر شهر مثل چهارسو و سایه درحال اجرا هستند بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است و این چندمین بار است که اعتراض‌های این‌چنینی نسبت به عدم تناسب برای اختصاص سالن‌ها به نمایش‌ها به مدیریت تئاتر شهر صورت می‌گیرد. مرز داستان یک سرباز است که با استقرار در قهوه‌خانه‌ای متوجه پنهان‌کاری‌های فرمانده خود می‌شود. قربان نجفی، خسرو شهراز و اتابک نادری از جمله بازیگران مرز هستند.

طراح صحنه مرز آتیلا پسیانی است و نویسندگی آن به عهده تقی همتی‌نیا با همکاری کارگردان است.

مضحکه گرگ ساختارشکن

تالار سنگلج واقع در ضلع جنوبی پارک شهر یک نمایش تخته‌حوضی موزیکال کمدی را به کارگردانی شاهین کربلایی‌طاهر در شهریور ماه روی صحنه برده است. کاگردان "مضحکه گرگ ساختارشکن" ادعا کرده شیوه‌های اجرایی غربی را با شیوه سنتی ایرانی درآمیخته است. این نمایش داستان گرگی را روایت می‌کند که دچار بحران هویت شده و به دنبال اصل و ریشه خود می‌گردد.

و چهارمین دوره جشنواره مونولیو از دوم شهریور آغاز به کار کرده و به مدت 100 روز ادامه خواهد داشت. مونولیو جشنواره خصوصی مونولوگ است که توسط حسن معجونی سرپرست گروه لیو برگزار می‌شود. این جشنواره هفته‌ای یک‌بار شنبه‌ها در دو سانس ۱۸ و ۲۰ در تماشاخانه خصوصی آو در خیابان فاطمی اجرا می‌شود و اولین مونولوگ آن بیوتی کاری از مهدی چاکری بود.

مطالب مرتبط