جشنواره فیلم لندن با فیلم هایی از فرهادی، پناهی و رسول‌اف

برنامه های پنجاه و هفتمین دوره فستیوال فیلم لندن، امروز در یک نشست خبری و رسانه ای در سینما ادئون در لستر اسکوئر شهر لندن اعلام شد. امسال ۲۳۴ فیلم داستانی، مستند، انیمشین و تجربی کوتاه و بلند، در بخش های مختلف جشنواره به نمایش درخواهند آمد که از میان آنها ۲۲ فیلم، نخستین نمایش جهانی، ۱۶ فیلم نخستین نمایش بین المللی، ۲۹ فیلم، نخستین نمایش اروپایی خود را خواهند داشت.

جشنواره فیلم لندن روز نهم اکتبر با نمایش فیلم «کاپیتان فیلیپس» ساخته پل گرین گرس و با بازی تام هنکس گشایش خواهد یافت. این فیلم، بر اساس داستان واقعی، حمله دزدان دریایی سومالی به یک کشتی آمریکایی در سال ۲۰۰۹ است. کلر استوارت، مدیر جشنواره فیلم لندن، از این فیلم به عنوان یک «درام پرشور» یاد کرد. این فیلم که برای اولین بار در اروپا در جشنواره لندن روی پرده میرود، به ماجرای واقعی ربوده شدن کشتی آمریکایی « مرسک آلاباما» با فرماندهی «کاپیتان ریچارد فیلیپس» توسط گروهی دزد دریایی سومالیایی در سال ۲۰۰۹ می پردازد. تام هنکس، در این فیلم نقش کاپیتان فیلیپس را بازی می کند.

Image caption فرهادی با فیلم گذشته در جشنواره لندن حضور دارد

به گفته خانم استوارت، تام هنکس و پل گرینگرس کارگردان فیلم «کاپیتان فیلیپس»، از مهمانان حاضر در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم لندن خواهند بود.

امسال اصغر فرهادی با فیلم «گذشته»، جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی با فیلم «پرده» و محمد رسول اف نیز با فیلم «ناشناس» در جشنواره فیلم لندن شرکت دارند. فیلم «گذشته» فرهادی در بخش مسابقه جشنواره کن امسال شرکت داشت و بازیگر زن آن یعنی برنیس بژو، برنده جایزه بهترین بازیگر زن از این جشنواره شد. فیلم محمد رسول اف نیز در بخش نوعی نگاه جشنواره کن شرکت داشت. این فیلم، تریلری سیاسی است که به ماجرای قتل های زنجیره ای نویسندگان و روشنفکران ایرانی در سال های دهه هشتاد می پردازد و بخشی از آن به صورت مخفیانه در ایران تهیه شده است.

فیلم «پرده» ساخته مشترک جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی نیز در سال ۲۰۱۲ در بخش مسابقه جشنوارهٔ فیلم برلین شرکت کرده و خرس نقرهای بهترین فیلمنامه این جشنواره را نصیب خود کرد. این فیلم که که با دوربین شخصی پناهی و در ویلایی در شمال ایران ساخته شده، داستان مردی است که از ترس مأموران، همیشه سگ خود را در ساک دستیاش پنهان میکند و برای فرار از سگ کشی، به همراه سگش به ویلایی در شمال ایران پناه می برد.

تعدادی از فیلم های برگزیده جشنواره کن از جمله «آبی گرم ترین رنگ است» ساخته عبداللطیف کشیش(برنده نخل طلای کن)، «درون لوین دیویس» ساخته برادران کوئن، «نبراسکا» ساخته الکساندر پین، و «تنها عشاق زنده ماندند» ساخته جیم جارموش به عنوان نمایش گالا در بخش های مختلف جشنواره لندن نمایش داده خواهند شد.

امسال، استیون فریرز با فیلم فیلومنا، استیو مک کوئین با فیلم ۱۲ سال بردگی(درباره بردگی در دوران پیش از جنگ داخلی آمریکا)، رف فینس با فیلم «زن نامرئی» درباره روابط عاشقانه چارلز دیکنز، نویسنده بزرگ انگلیسی و نلی ترنان، فردریک وایزمن با فیلم « در برکلی» و آندره وایدا با فیلم «والسا، مرد امید» درباره لخ والسا، رهبر جنبش همبستگی لهستان، در پنجاه و هفتمین جشنواره فیلم لندن شرکت دارند.

جشنواره امسال، همانند سال گذشته بر اساس تم هایی مثل عشق، جرات، ترس، خنده، سفر، کالت، جدل و خانواده تقسیم بندی شده.

فیلم «آبی گرم ترین رنگ است» ساخته عبداللطیف کشیش به عنوان گالای بخش عشق، تریلر جنایی «جاده اسرارآمیز» ساخته فیلمساز استرالیایی ایوان سن، به عنوان گالای بخش هیجان، «حرکت های شبانه» ساخته کلی ریشارت، گالای بخش جدل، «ما بهترین ایم» ساخته لوکاس مدیسن به عنوان گالای بخش سونیک، «تنها عشاق زنده ماندند» ساخته جیم جارموش، به عنوان گالای بخش کالت، «غریبه ای کنار رودخانه خواهد بود» ساخته الن ژیرودی به عنوان گالای بخش شجاعت، و فیلم «نبراسکا» ساخته الکساندر پین به عنوان گالای بخش سفر نمایش داده می شوند.

در بخش خنده، نیز فیلم «دون ژوان» اولین ساخته جوزف گوردون لویت، به عنوان گالا نمایش داده می شود. این فیلم درباره مرد جوانی است که معتاد به سکس و پورنوگرافی است و در آن خود کارگردان به همراه اسکارلت یوهانسن، نقش های اصلی را بازی می کنند.

نمایش گالای بخش فیلم های آرشیوی جشنواره نیز فیلم حماسی مستند «حماسه اورست» ساخته کاپیتان جان نوئل درباره فتح اورست در سال ۱۹۲۴ خواهد بود که با موسیقی زنده سایمن فیشر نمایش داده خواهد شد.

از سال گذشته با تغییر مدیریت جشنواره فیلم لندن، تغییراتی در برنامه های آن صورت گرفته که مهمترین آن رقابتی کردن این جشنواره و اهدای جایزه بهترین فیلم در سه بخش مسابقه رسمی، مسابقه فیلمهای مستند و مسابقه نخستین فیلم بلند داستانی است.

امسال در هر کدام از بخش های مسابقه اصلی و مسابقه فیلم های اول نیز ۱۲ فیلمساز از سراسر جهان با هم به رقابت خواهند پرداخت. در بخش بهترین فیلمسازان نوظهور بریتانیا نیز شش فیلمساز جوان انگلیسی با هم رقابت دارند.

در بخش مسابقه فیلم مستند نیز، ۱۲ مستندساز از سراسر جهان، نامزد دریافت جایزه جان گریرسن (معروف به پدر سینمای مستند جهان) شده اند.

جشنواره فیلم لندن، بزرگترین رویداد سینمایی در بریتانیا محسوب می شود و برگزارکننده اصلی آن، مؤسسه فیلم بریتانیا (BFI) است.

این جشنواره روز ۲۰ اکتبر با فیلم «نجات آقای بنکس» ساخته جان لی هنکاک و با بازی تام هنکس، خاتمه می یابد.

در این فیلم که ماجرای ساخته شدن فیلم موزیکال مشهور «مری پاپینز» را روایت می کند، تام هنکس در نقش والت دیسنی ظاهر شده است.