از فستیوال فیلم تورنتو تا فرش قرمز اسکار

فستیوال بین المللی فیلم تورنتو، یکی از مهم ترین جشنواره های سینمایی آمریکای شمالی در شب گشایش با نمایش فیلم « رکن پنجم » با موضوع جنجال برانگیز ویکی لیکس و پایه گذار آن جولین آسانژ شروع قدرتمندی داشت.

این فیلم درامی است که هر چند مطبوعات ایرانی آن را یک فیلم «ضد ایرانی» و «دروغ پردازی هالیوود درباره برنامه های هسته ای ایران » خوانده اند اما با وقایعی که اخیرا در سرخط خبرهای نشریات جهان به چاپ رسیده ارتباط چندانی ندارد.

فیلم شخصیت «خودشیفته و از کنترل خارج شده» جولین آسانژ را به نمایش می گذارد. شخصیتی که از دیدگاه بیل کاندون کارگردان «رکن پنجم» مردی است که از افشای اسرار محرمانه هیچکس جز خود ابایی ندارد.

آقای کاندون در این مورد می گوید:«موضوع ویکی لیکس چنان حائز اهمیت است که برای یکایک ما احساس مسئولیتی بوجود می آورد که تا حد امکان تصویری کامل از آن به دست بدهیم. تماشای وقایع مربوط به ادوارد اسنودن در ماه های گذشته به طور غریبی به وقایع فیلم و ماجرای آسانژ نزدیک است.»

در شب گشایش جشنواره که امسال از تاریخ ۵ سپتامبر آغاز شده و تا ۱۵ سپتامبر ادامه خواهد داشت، مراسم غم انگیزی به یاد جیمز گندولفینی بازیگر فقید سریال سوپرانو همراه با نمایش یکی از آخرین فیلم های او به نام «حرف آخر» برگزار شد.

در اکران های آخر هفته گذشته هم تماشاگران فستیوال از دو فیلم «وینی ماندلا» درباره همسر پیشین رهبر مخالف آپارتاید آفریقای جنوبی و «دوازده روز بردگی» تازه ترین اثر کارگردانی استیو مک کوئین به شدت استقبال کردند.

فیلم دوازده روز بردگی که از هم اکنون زنگ های اسکار برای آن به صدا درآمده با بازی چیوتل اجی یوفور و مایکل فسبندر درباره مرد سیاهپوست آزادی است که در دوران پیش از جنگ های داخلی آمریکا از نیویورک ربوده شده و در ایالت های جنوبی به بردگی کشیده می شود.

از سال ۲۰۰۷ و نمایش فیلم «سرزمینی برای پیرمردها نیست» تا سال گذشته و اکران فیلم «آرگو» فیلم های برگزیده فستیوال فیلم تورنتو توانسته جایزه اسکار را هم به دست بیاورد.

امسال بیش از ۲۸۸ فیلم بلند داستانی و ۷۸ فیلم کوتاه و مستند از کشورهای مختلف جهان در جشنواره به نمایش گذاشته خواهد شد. از جمله فیلم تازه ای به نام «آگوست: محله اوساج» در بخش گالا که برداشتی است از کتاب برنده جایزه پولیتزر تریسی لتس با شرکت مریل استریپ و جولیا رابرتز درباره مشکلات روابط یک مادر و دختر.

فیلم دیگری از همین بخش «کلوپ خریداران دالاس» با بازی متیو مک کانهی در نقش تگزاسی موفقی است که در دهه ۸۰ میلادی یکی از اولین افرادی است که به ویروس اچ آی وی آلوده می شود. این فیلم متیو مک کانهی را دری ک نقش جدی و در حالیکه چندین کیلو وزن کم کرده با شکل و شمایل تازه ای نشان می دهد.

هم چنین فیلم «زندانیان»، درامی با شرکت هیو جکمن و جیک جیلینحال و کارگردانی دنیس ویله نوو. جیلینحال در فیلم دیگری از همین کارگردان به نام «دشمن» نیز در فستیوال امسال بازی دارد. فیلمی که این بازیگر در کنفرانس خبری فستیوال آن را «به اندازه ای عظیم است که در ذهن نمی گنجد» خواند.

بسیاری از فیلم هایی که اخیرا در جشنواره های ونیز و تلورید به نمایش درآمده نیز در تورنتو اکران خواهد شد. از جمله فیلم ماجراجویانه فضایی «جاذبه زمین» ساخته آلفونزو کورائون با بازی جورج کلونی و ساندرا بولاکس و «روز کارگر» درامی درباره مادری که با یک مجرم فراری رویارو می شود با بازیگری کیت وینسلت و جاش برولین.

جشنواره بدون جایزه

در فستیوال بین المللی فیلم تورنتو معمولا جایزه ای اهدا نمی شود اما فیلم های شرکت کننده و سینماگران حاضر در جشنواره امتیازهایی کسب می کنند که می تواند در مسیرحرفه ای آن ها به شدت تاثیر گذار و تعیین کننده باشد.

این جشنواره یکی از سرآمد ترین ویترین ها برای نمایش آثار فیلمسازان جویای نامی است که هم چشم به صنعت سینمای هالیوود دارند و هم درجستجوی تماشاگران مشتاق فیلم های خوب و هنری هستند.

کمرون بیلی کارگردان هنری جشنواره فیلم تورنتو می گوید:«بسیاری از این فعل و انفعالات از تورنتو آغاز می شود. تماشاگران این فستیوال از دیرباز به خاطر هوشمندی که در تشخیص فیلم های خوب و با ارزش دارند شناخته شده اند. آن ها برای اولین بار به فیلم هایی چون میلیونز زاغه نشین، نطق پادشاه و آرگو توجه کرده اند. حتی در سال ۱۹۹۹ فیلم «زیبای آمریکایی» برای نخستین بار در این فستیوال مورد توجه عموم قرار گرفت.»

آقای بیلی می گوید: «البته ما امیدواریم توجه شرکت کنندگان صرفا معطوف به فیلم های شایسته جوایز اسکار نباشد چرا که رویدادهای سینمایی مهم دیگری هم در اینجا درحال وقوع است. »

وودی آلن، دلال محبت

علاوه بر اولین اکران فیلم های مهم پائیز امسال از جمله تازه ترین اثرکارگردانی ران هاوارد، درامی به نام «حرکت سریع» درباره رقابت های دو قهرمان فورمول یک و فیلم ماجراجویانه «ماندلا: راه طولانی آزادی» فیلم های پرسروصدای دیگری نیز هستند که در فستیوال بین المللی فیلم تورنتو به دنبال پخش کننده می گردند.

متیو واینر، نویسنده و خالق سریال «مردان مدیسن» (Mad men) و «سوپرانو» نخستین فیلم سینمایی خود به نام «شما اینجا هستید» را برای اولین بار در فستیوال تورنتو به نمایش خواهد گذاشت. او این فیلمنامه را که اوون ویلسون و زک گلیفیاناکیس نقش های اول آن را بازی می کنند در اوقات بیکاری بین این دوسریال موفق نوشته است.

آقای واینر پیش از اکران فیلم «شما اینجا هستید» به حاضران گفت:«برای من فکر نمایش بار اول این فیلم آن هم در یک سالن سینما واقعا دستپاچه کننده است. چون از یک طرف انتظار استقبال گرم شما را دارم اما از طرفی هم این برایم یک تجربه احساسی عمیق است.»

جان تورتورو نویسنده و کارگردان فیلم تازه «ژیگولوی محو شده» توانسته وودی آلن را یک بار دیگر به صحنه بازیگری فیلم بکشاند. آلن نقش یک دلال محبت را در کنار نقش ژیگولوی تورتورو بازی می کند.

تورتورو هنگام نمایش فیلم گفت:«وودی آلن می خواست فیلم خیلی هوشمندانه باشد. اما در واقع این یک کمدی ظریف است. شما می توانید یک کمدی چند جانبه و وسیع بسازید اما غالبا این جور فیلم ها بعد از ۴۵ دقیقه حوصله تماشاگر را سر می برند.»

این پنجمین فیلم سینمایی جان تورتورو محسوب می شود اما امسال فیلم سازهای بار اول زیادی هم در جشنواره حضور دارند. جیسون بیتمن با اولین فیلم خود به نام «حرف های بد» به میدان آمده است و مایک مایرز کمدین کانادایی تبار فیلم های آستین پاورز هم با مستندی به نام «سوپرمنش: افسانه شب گوردون» به جشنواره آمده است.

در میان فیلم های برگزیده امسال «کارگر راه آهن» با شرکت کالین فیرث و نیکول کیدمن درباره وقایع جنگ جهانی دوم و «آیا یک ترانه می تواند زندگیت را نجات بدهد؟» با شرکت مارک روفالو و کیرا نایتلی درباره یک آهنگساز ناموفق و یک خواننده تازه کار در نیویورک از هم اکنون در مرکز توجه قرارگرفته اند.

فیلم های ویژه، خاورمیانه ای، فرهادی و جعفرپناهی

بخشی از جشنواره امسال به نمایش ۱۰ فیلم از آثار سینماگران یونان و فیلمسازانی که در این کشور اقامت دارند اختصاص داده شده است. هم چنین به فیلم هایی از فیلمسازان کشورهای عربی و خاورمیانه ای در رابطه با انقلاب های تونس و مصر و رویدادهای دهه گذشته در لبنان و ایران.

فیلم «گذشته» که برای نخستین بار در فستیوال تلورید کلرادو در آمریکا به نمایش درآمد، تازه ترین اثر سینمایی اصغر فرهادی است که در فرانسه ساخته شده و جزو ۵۶ فیلمی است که در بخش نمایش های ویژه جشنواره تورنتو در کانادا اکران خواهد شد.

هم چنین فیلم «پرده بسته» تازه ترین ساخته جعفر پناهی پس از مستند «این یک فیلم نیست» که اثری داستانی و تجربی است و وقایع آن در ویلایی در سواحل شمال ایران اتفاق می افتد.

دراین فیلم مرد نویسنده ای با بازی کامبوزیا پرتوی، با فرار از شهر به ویلایی در شمال پناه می برد و با کشیدن پرده ها، ارتباط خود را با دنیای خارج قطع می کند.

فیلم مستند «مامور ما در تهران» روایت کن تیلور سفیر کانادا در تهران از وقایع گروگان گیری در سفارت آمریکا تکمیل کننده واقعیت هایی است که در فیلم «آرگو» ساخته بن افلک از قلم افتاده است.