وزیر ارشاد: ممیزی یک اصل حاکمیتی است که به عهده دولت است

Image caption علی جنتی در بدو تصدی اش بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود که ممیزی پیش از چاپ بر عهده ناشران گذاشته می‌شود

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفته است که امکان حذف ممیزی قبل از چاپ کتاب وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایران، ایسنا، او گفت: "بارها گفته‌ام ممیزی یک اصل حاکمیتی است که به عهده دولت است."

آقای جنتیدر بدو تصدی اش بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود که ممیزی پیش از چاپ بر عهده ناشران گذاشته می شود و نهادهایی پس از انتشار کتاب، مواظب خواهند بود تا محتوای کتاب با "ارزش ها همسو باشد" که این طرح با مخالفت بخش عمده ای از ناشران و نویسندگان رو به رو شد.

او در این باره گفت: "البته ما می‌خواستیم ممیزی قبل از چاپ را حذف کنیم که پس از بررسی دیدگاه‌ها و نظرات ناشران و صاحب‌نظران، روشن شد که نمی‌توانیم ممیزی قبل از چاپ را حذف کنیم؛ پس ما باید شرایطی را فراهم کنیم تا هر کتابی که به وزارت فرهنگ ارجاع می‌شود، در اسرع وقت بررسی و پاسخ آن روشن شود که نویسنده و ناشر برای مدت طولانی پشت در نمانند."

آقای جنتی پیشتر در گفت و گویی با مجله آسمان گفته بود: "آنچه بدوا فکر می‌کنم این است که باید ممیزی قبل از چاپ را برداریم. باید چارچوب‌های قانونی را به طور شفاف بیان کنیم و در اختیار ناشران قرار دهیم تا آنها به نوعی خودتنظیمی داشته باشند. به این معنا که خودشان کتاب‌هایی را که تحویل می‌گیرند از این جهت بررسی کنند که با ضوابط هم‌خوانی دارد یا ندارد."

یکی از دلایل مخالفت منتقدان این طرح این بود که می گفتند ممکن است کتاب ها پس از چاپ همسو با ارزش‌های مورد نظر وزارت ارشاد نباشد و اجازه پخش پیدا نکنند که این بار مالی زیادی بر دوش ناشران خواهد گذاشت.

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ضوابط نشر کتاب، "وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری دستگاه‌های ذیصلاح موظف است برای مقابله با جوانب منفی، حدود و ضوابط نشر کتاب را مورد توجه قرار دهد و فضای سالم و سازنده چاپ و نشر کتاب را حفظ و حراست نماید."

مطالب مرتبط