سقوط فرشته فیلم "زیر آسمان برلین"

Image caption زاندر در حدود ۱۴۰ فیلم سینمایی و تلویزیونی ظاهر شد

اتو زاندر، یکی از برجسته‌ترین بازیگران سینما و تئاتر آلمان در ۷۲ سالگی درگذشت. شهرت جهانی او با ایفای نقش یک فرشته در فیلم "زیر آسمان برلین" شروع شد.

اتو زاندر، بازیگری در بالاترین سطح هنری بود، اما در آلمان بیشتر با صدای پرطنین، آرام و گرم‌اش شناخته شده است. در خانه بیشتر افراد هنردوست و بافرهنگ، حتما قطعاتی با صدای او هست که آثار ادبی جهان را با لحنی گرم و سنگین خوانده است. این صدا روز پنجشنبه ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳ خاموش شد.

اتو زاندر در سال ۱۹۴۱ در هانوفر، شمال آلمان، به دنیا آمد. از کودکی مصمم بود که هنرپیشه شود، اما به اصرار خانواده به دانشگاه رفت، هنر و ادب و فلسفه تحصیل کرد. پدر به او گفته بود: "از هنرپیشگی که نان در نمی‌آید، پس درس بخوان که دست کم بتوانی دبیر ادبیات بشوی."

اما زاندر پس از تحصیل دانشگاهی، به آموزشگاه بازیگری رفت و به زودی راه خود را به روی صحنه تئاتر باز کرد. نخست در تئاترهای دوسلدورف و بوخوم و هایدلبرگ نقش‌هایی کوچک ایفا کرد و سپس به دعوت کلاوس پیمان به برلین رفت و در آنجا به اکیپ تئاتری "شاوبونه" پیوست که در آن سالها زیر سرپرستی پتر اشتاین، کارگردان بزرگ تئاتر، در اوج شکوفایی بود.

زاندر در تئاترهای گوناگون با بزرگترین کارگردان‌های تئاتر اروپا کار کرد، از کلاوس میشائل گروبر تا لوک بوندی و رابرت ویلسون. او در زندگی تئاتری نسبتا طولانی خود در آلمان دو بار در سال های ۱۹۷۹ و ۱۹۹۹ "هنرپیشه سال" شناخته شد.

در سینما و تلویزیون

اتو زاندر از سال ۱۹۷۰ جلوی دوربین قرار گرفت و روی هم در حدود ۱۴۰ فیلم سینمایی و تلویزیونی ظاهر شد. درباره او گفته‌اند که برای ایفای متفاوت‌ترین نقش‌ها آماده بود و هر نقشی را به آسانی یک لباس به تن می‌کرد. اما این را نیز گفته‌اند که به هر نقشی، رنگمایه‌ای از اندوه و تنهایی می‌زد.

یکی از کارهای فراموش‌نشدنی او ایفای نقش یکی از دو فرشته اصلی فیلم "زیر آسمان برلین" (محصول ۱۹۸۷) است به کارگردانی ویم وندرس. در این فیلم زاندر نقش کاسیل را ایفا می‌کند؛ نقش فرشته دیگر را برونو گانس ایفا کرده است.

زاندر از چند سال پیش با سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد، آفتی که او را از رفتن روی صحنه باز داشت و سرانجام برای همیشه از صحنه بیرون راند.