گردهمایی سینماگران ایرانی در ضیافت شام رئیس سازمان سینمایی

Image caption در طول چهارسال گذشته خانه سینما نتوانسته بود هیچ مراسم یا جشنی برگزار کند

سازمان سینمایی به ریاست حجت‌الله ایوبی جمعه شب (۲۲ شهریور) میزبان سینماگرانی بود که اکثریت آن‌ها را اعضای اصلی صنوف خانه سینما تشکیل می‌دادند.

این میهمانی شام در تالار دیپلماتیک واقع در شمال شرقی تهران برگزار شد. سینماگران در این جشن که با بازگشایی خانه سینما توام بود، بعد از دست کم چهارسال گرد هم آمدند.

اهالی خانه سینما پیش از ورود، زیر متن تشکر از حسن روحانی، رییس‌جمهور را تک تک امضا می‌کردند. این متن سپاس از تحقق وعده انتخاباتی رییس‌جمهور منتخب آنها بود؛ بازگشایی خانه سینما.

اهالی خانه سینما ۲ که دو تن از اعضای اصلی‌شان، جمال شورجه و حبیب‌الله کاسه‌ساز روز گذشته در مراسم بازگشایی خانه سینمای اصلی در اعتراض به سخنان حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی مراسم را ترک کرده بودند، حضور در جشن سینمایی جمعه شب را با صدور بیانیه‌ای تند تحریم کردند. اما به تدریج در طول مراسم اعضای آن‌ها در گوشه و کنار سالن دیده می‌شدند. محسن علی‌اکبری، جهانگیر الماسی، و حسین فرح‌بخش از جمله تحریم‌کنندگان حاضر در مراسم بودند.

در این مراسم، علی جنتی، وزیر ارشاد و حجت‌الله ایوبی برای سینماگران سخنرانی کردند. جنتی بیشتر از هر چیز از اشراف خود به معضلات سینمایی، کاهش چشمگیر تعداد تماشاگران سینما در سال ۹۱ و بی‌کاری اهالی سینما سخن گفت و ابراز امیدواری کرد بتواند این مشکلات را مرتفع سازد. در میان صحبت‌های جنتی گاهی حضار با تشویق، سخنان او را تایید می‌کردند. اتفاقی که سال‌هاست در محافل و مراسم در میان سخنان یک مدیر سینمایی نمی‌افتد.

حجت‌الله ایوبی، به اندازه خود سینماگران از بازگشایی خانه سینما و گردهم آمدنشان در مراسم جشن بعد از مدت‌ها هیجان زده بود. او شعرهای امیدوارانه از سعدی و مولانا خواند و به سینماگران گفت که "روزهای سختشان پشت سر گذاشته خواهد شد."

Image caption حجت الله ایوبی و علی جنتی، رئیس سازمان سینمایی و وزیر ارشاد

آقای ایوبی همچنین از آن‌ها تشکر کرد که "یک ماه اخیر را که اخبار ضد و نقیض درباره عملکرد وزارت ارشاد به گوش می‌رسید با صبر و تحمل پشت سر گذاشتند تا به امروز برسند."

پیش از آن فرشته طائرپور، تهیه‌کننده فیلم های زن دوم، گلنار، آینه‌های روبرو و... که یک دوره ریاست خانه سینما را هم بر عهده داشت، در سخنانی ابراز نگرانی کرد که "مبادا این بار هم دوره خوش سینماگران کوتاه باشد و دوباره سیاست بر سینما بچربد."

داود رشیدی پیام کتبی برای سینماگران فرستاده بود و همایون اسعدیان نیز متنی مبنی بر "امیدواری سینماگران به آینده و حال بهتر آن‌ها در این شب فرخنده خواند."

در این مراسم بزرگان سینما از جمله بهمن فرمان‌آرا، ناصر تقوایی، رخشان بنی اعتماد و مسعود کیمیایی در کنار نسل میانی و جوان حضور داشتند.

پرویز پرستویی هم پای تریبون رفت. از نقش‌های خود در این ۴ سال حضور در فیلم‌ها ابراز پشیمانی کرد و از همه اهالی خواست که کدورت‌ها و کینه‌ها را کنار بگذارند و دور هم جمع شوند.

در این مراسم کارن همایون‌فر و حمید قربانی از آهنگسازان سینما دوئتی برای میهمانان نواختند و محمد سریر با تکنوازی پیانو با قطعه "هر که دل‌آرام دید" میزبان حضار بود.

در طول چهارسال گذشته خانه سینما نتوانسته بود هیچ مراسم یا جشنی برگزار کند. تنها در سال گذشته انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی مراسم مستقلی برای اهدای جوایزش برگزار کرد که با حواشی بسیار همراه بود.

مطالب مرتبط