تصویرها و رابطه‌هایی از ایران در جشنواره فیلمهای ایرانی سان فرانسیسکو

Image caption نمایی از فیلم 'دیدار با لیلا'

جشنواره فیلم های ایرانی سان فرانسیسکو امسال در روزهای ۲۸ و ۲۹ سپتامبر در انستیتوی هنر شهر سان فرانسیسکو برگزار می شود.

این ششمین جشنواره مستقل فیلم های ایرانی است که به منظور حمایت از فیلمسازان نوپا و مستعد در داخل و خارج از ایران پایه گزاری شده و مکانی است برای نمایش فیلم هایی که به هردلیل امکان ارائه آن ها در داخل و یا خارج از ایران وجود ندارد.

سعید شفا، پایه گذار جشنواره فیلم های ایرانی سان فرانسیسکو، می گوید: "در طول چند سال گذشته ما توانسته ایم بسیاری از فیلمسازان ایرانی و فیلم هایی را که در ارتباط با ایران ساخته شده است از طریق این جشنواره به جهانیان معرفی کنیم. "

امسال نیز چون سال های گذشته، بخشی از فیلم های جشنواره فیلم های ایرانی سان فرانسیسکو به آثار فیلمسازان غیر ایرانی و سینماگرانی که فیلم هایی در رابطه با ایران و ایرانیان ساخته اند اختصاص داده شده است.

فیلم "پالپ فارسی" ساخته دیوید وی (محصول استرالیا) یکی از این نگاه های از بیرون به درون است.

Image caption نمایی از فیلم 'پالپ فارسی'

دیوید وی علیرغم ممنوعیت فیلمبرداری درخیابان های ایران، مخفیانه و با استفاده از یک دوربین دستی کوچک به مدت دو سال و نیم به فیلمبرداری از صحنه های مختلف پالپ فارسی اشتغال داشته است. فیلمی که دست اندرکاران جشنواره آن را "نمایشی از روح ایران امروز از دیدگاهی تازه و متفاوت" خوانده اند.

آقای وی می گوید: "ایران کشوری است که به جرات می توان گفت کلمه دوگانگی و دودستگی را برای توصیف آن اختراع کرده اند."

او می گوید: "ایران سرزمین پارادوکس ها و ناسازنمایی های حیرت آور است. برای مثال مذهب که ظاهرا همه جا حضور دارد درواقع اصلا وجود ندارد. پالپ فارسی تصویری است از این واقعیت غریب و گیج کننده درباره این ملت مرموز."

جشنواره فیلم های ایرانی سان فرانسیسکو علاوه برنمایش فیلم های تازه و بار اول، فیلم های قدیمی فراموش شده ای را که در هیچ جشنواره ای به نمایش درنیامده نیز به نمایش می گذارد.

فیلم "رقص رونما" محصول ۱۹۷۱ ایران ساخته هوشنگ شفتی درباره مراسم عقد و ازدواج و رونمایی از عروس در زمان قاجار که تا مدت ها پس از انقراض این سلسله هنوز در ایران رایج بوده است یکی از فیلم های برگزیده امسال به شمار می رود: "این فیلم که درطول چند دهه در بایگانی فیلم های ایرانی خاک خورده است با گذشت ۴۰ سال هنوز هم دیدنی است."

نگاهی به فیلم های جشنواره

امسال هم چون سال های گذشته جشنواره فیلم های ایرانی سان فرانسیسکو محل نمایش فیلم های بلند داستانی، فیلم های کوتاه، مستند، انیمیشن و موزیک ویدیو و مکانی برای حضور و گردهم آیی سینماگران جوان و مستعد ایرانی از سراسر جهان خواهد بود.

فیلم "دیدار با لیلا" با فیلمنامه ای مشترک از عباس کیارستمی و عادل یراقی که کارگردانی فیلم را هم برعهده داشته درباره گردهم آیی چند دوست در شب تولد شوهر لیلا (لیلا حاتمی) است که در آن مسائل قدیمی و مشکلات زندگی زناشویی پیش کشیده می شود.

مستند "سیمین، ساکن جزیره سرگردانی" ساخته حسن صلح‌‎جو (محصول بریتانیا) درباره سیمین دانشور و مروری است بر زندگی این نویسنده برجسته ایرانی در دوران پیش و پس از ازدواج با جلال آل احمد. در این فیلم با چهره هایی از جمله ابراهیم گلستان، اسماعیل خویی، پرتو نوری علا، سیمین بهبهانی و شهرنوش پارسی پور گفتگو شده است.

"آمبروژیا" ساخته بهارک سعید منیر با بازیگری سحر بی نیاز، (میس یونیورس ۲۰۱۲ از کشور کانادا)، داستان یک زن و شوهر مهاجر ایرانی و روابط احساسی آن هاست. زن که برای کمک به خرج خانه دریک شرکت طراحی لباس کار می کند مورد توجه خاص صاحب شرکت که زنی همجنسگراست قرار می گیرد. رابطه و علاقه این دو زن به یکدیگر کم کم از مرز همکاری فراتر می رود وبه تدریج دنیای تازه ای را به روی این زن ایرانی که تا آن زمان به این مسئله به صورت تابویی ناشناخته نگریسته می گشاید.

فیلم کوتاه "ابریشم" ساخته کارگردان باراول آمریکایی کاترین دنت با بازی شهره آغداشلو درباره زن مسنی است که خیلی زود ازدواج کرده و حالا در دوران پیری قصد رهایی از تارهای تنیده شده پیرامونش را دارد.

فیلم کوتاه و برنده جایزه "سوزن" ساخته آناهیتا قزوینی زاده که جایزه جشنواره کن امسال را نصیب خود کرد و هم چنین فیلم "پروانه" ساخته تلخون حمزوی از آلمان که جایزه اسکار فیلم دانشجویی ۲۰۱۳ را به دست آورد از دیگر فیلم های کوتاه جشنواره امسال هستند که در کنار فیلم "بانوی تهران" (محصول فرانسه) ساخته کامیل سیمونی، فیلمساز فرانسوی به نمایش درخواهد آمد. بانوی تهران در ایران و بر اساس منظومه "تهران" نوشته محمد علی سپانلو ساخته شده و محسن نامجو موسیقی متن آن را اجرا کرده است.

تازه ترین فیلم عباس کیارستمی، "دختری در کارخانه لیمو سازی" ساخته مشترک این فیلمساز با کیارا مرانون فیلمساز اسپانیایی، زندگی کسالت بار و یکنواخت کارگران یک کارخانه را به نمایش می گذارد.

"مثل یک زن"، تازه ترین فیلمی که گلشیفته فراهانی در آن بازی کرده است، ساخته رشید بوشارب کارگردان الجزایری/فرانسوی، ماجرای دو زن شرقی و غربی ناراضی از زندگی زناشویی است که تصمیم می گیرند از شیکاگو راهی لاس وگاس شوند و در آنجا در یک مسابقه رقص شرکت کنند. سفری که در نهایت به گونه ای منجر به خودشناسی و درک معنای واقعی دوستی و اهمیت آن می شود.

" پرویز" ساخته مجید برزگر داستان پدر و پسر مسنی است که سال ها با هم زندگی کرده و هیچ کدام به فکر گرفتن همسر نبوده اند تا روزی که پدر پرویز زنی را که به همسری درآورده به خانه می آورد و از پرویز می خواهد تا خانه مشترکشان را ترک کنند.

مسائل مهاجران

جشنواره امسال فیلم های ایرانی سانفرانسیسکو توجه خاصی به مسائل حاد جهانی از جمله موضوع مهاجران دارد.

فیلم "پروانه" ساخته تلخون حمزوی (محصول آلمان) درباره دختری افعانی است که به صورت غیرقانونی در کشورآلمان زندگی و کار می کند تا خرج زندگی برای خانواده اش در افغانستان بفرستد. آشنایی او با یک دختر آلمانی به دوستی عمیق این دو جدا از قید و بندها و هرگونه کشمکش سیاسی می انجامد.

فیلم مستند"حرامان" درباره روستایی به همین نام در کردستان ساخته کتایون افروز، تاریخ کهن و اجرای مراسم ویژه ای بین اهالی این روستا را به نمایش می گذارد.

"حنانه" ساخته داریوش قازیانی ماجرای چند تن از اهالی خرمشهر در دوران جنگ ایران و عراق است که قصد گریز از شهر را دارند اما تیراندازی راه را بر آن ها بسته و ناچارزیر رگبار گلوله محل را ترک می کنند.

رابطه پیش از ازدواج

مسئله بکارت و رابطه جنسی میان دو جوان قبل از ازدواج در دو فیلم مختلف در جشنواره امسال مطرح می شود:

فیلم"برای شهرزاد" ساخته سعید نوری درباره دخترجوانی است که برای وضع حمل به بیمارستان برده می شود و در آنجا خانواده او ضمن رویارویی با مردجوانی که پدرفرزند اوست مسائلی را پیش می کشند که جامعه امروز ایران درگیر آنهاست.

فیلم"بیشتر از دوساعت" ساخته علی اصغری، زوج جوانی را نشان می دهد که به خاطر خونریزی دختر که حامله است مجبور می شوند به چند بیمارستان مراجعه کنند. اما چون این دو ازدواج نکرده اند هیچ بیمارستانی آن ها را نمی پذیرد تاجایی که جان دختر به خطر می افتد.

فیلم "گل شیطان" محصول ۱۹۶۶ هالیوود هرچند در ایران ساخته شده و در همان زمان در داخل کشور به نمایش درآمد ولی از چند و چون ساخته شدنش اطلاع زیادی در دست نیست. فیلم درباره قاچاق تریاک از طریق ایران است و گروهی از معروف ترین بازیگران آن دوران ازجمله یول برینر (درنقش یک افسر ایرانی)، مارچلو ماسترویانی، آنجی دیکنسون و گریس کلی در آن ایفای نقش کرده اند. کارگردان فیلم ترنس یانگ، یکی از نخستین کارگردان های فیلم های جیمزباند، است.

جشنواره فیلم های ایرانی سان فرانسیسکو امسال برای نخستین بار به پاس قدردانی از "عبدالحسین سپنتا" بنیان گذار سینمای ناطق ایران و سازنده فیلم "دختر لر"، جوایزی را به نام "سپنا" در رشته های گوناگون از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبردار، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر به دست اندرکاران فیلم ها اهدا خواهد کرد.

مطالب مرتبط