گلاسکو، میزبان نمایشگاه بزرگی از آثار جک وتریانو

Image caption تابلوی یک شنبه شب دیگر

نمایشگاه بزرگی از آثار جک وتریانو، نقاش سرشناس اسکاتلندی از روز شنبه، ۲۱ سپتامبر در گالری هنری کلوین گروو در گلاسکو برپا شده است.

قرار است در این نمایشگاه که مروری بر آثار اوست بیش از ۱۰۰ تابلو از او به نمایش گذاشته شود که بخشی از آنها از مجموعه‎های خصوصی قرض گرفته شده است.

بسیاری از منتقدان هنری و دست اندرکاران فرهنگ و هنر در اسکاتلند به برگزاری این نمایشگاه در این گالری که متعلق به شورای شهر گلاسکو است، واکنش نشان داده اند.

از جمله مدیر سابق موزه هنرهای مدرن گالری ملی اسکاتلند او را "نقاشی معمولی" می داند که محبوبیتش را مدیون "تولیدات پیش پا افتاده و بازاری" است و هنرمند اسکاتلندی دیگری هم گفته که او "نقاشی نمی کند، فقط رنگ می زند".

با این حال وتریانو یکی از برجسته ترین و محبوب ترین نقاشان زنده بریتانیایی به شمار می رود که هر چند برخی از منتقدان آثار او "هرزه نگاری ملایم" نامیده اند.

Image caption جک وتریانو: من از آن دسته آدمهایی نیستم که قبول داشته باشم محبوبیت چیز مزخرفی است

این نقاش خود آموخته خود در پاسخ به منتقدانش می گوید: "متاسفانه بعضی از دست اندرکاران اسکاتلندی، فکر می کنند که من ارزش این محبوبیت را ندارم."

آثار وتریانو از گرانترین آثار هنری معاصر به شمار می رود و در میان چهره های سرشناس محبوبیت زیادی دارد.

الکس فرگوسن، سرمربی سابق منچستر یونایتد و جک نیکلسون، بازیگر هالیوود از جمله طرفداران آثار او هستند که چند تابلو او را در اختیار دارند.

این نقاش ۶۱ ساله که می گوید: "من از آن دسته آدمهایی نیستم که قبول داشته باشم محبوبیت چیز مزخرفی است."

او می افزاید: "اگر چیزی محبوب است بهتر است باور کنید حتما چیزی داشته که محبوب شده."

محبوبیت آثار او در میان مردم عادی به اندازه ای است که برای مثال وتریانو از محل حق انتشار و چاپ تابلویی با عنوان "خدمتکار آوازه خوان" (۱۹۹۲) به صورت پوستر و کارت پستال صدها هزار دلار به دست آورده است.

این اثر پر فروش ترین پوستر در بریتانیا بوده است.

این نمایشگاه تا ۲۳ فوریه سال آینده برپا خواهد بود.

Image caption تابلویی با عنوان "خدمتکار آوازه خوان"