دایانا بر روی پرده سینما؛ روایت یک قصه عاشقانه

Image caption ناوین اندروز در نقش معشوق دایانا برای بازی اش در نقش سعید جراح در مجموعه تلویزیونی "گمشده" شناخته شده است

بیش از ۱۶ سال از مرگ دایانا، همسر سابق ولیعهد بریتانیا می گذرد. او در اثر تصادف رانندگی در پاریس جان خود را از دست داد، اما زندگی و مرگ این عضو سرشناس خانواده سلطنتی بریتانیا هنوز صدر اخبار را به خود اختصاص می دهد.

در ماه اوت پلیس لندن اعلام کرد که سرگرم بررسی اطلاعات تازه در مورد مرگ پرنسس دایانا و دودی الفاید در ۱۹۹۷ است.

این هفته یک فیلم سینمایی در مورد رابطه پرنسس دایانا با حسنات خان، جراح قلب است که دو سال به طول انجامید و چند ماه پیش از مرگش به پایان رسید.

با آنکه با فیلم های متداولی که بر اساس داستانی واقعی ساخته می شوند متفاوت است، اما در هر صورت به تصویر کشیدن ماجرای عاشقانه دایانا که کمتر در موردش اطلاع داریم، مشکلات خود را به همراه می آورد.

قطعا ساختن هر فیلمی در مورد سرشناس ترین زن دنیا که میلیون ها نفر عاشقش بودند، به انتقادهای زیادی دامن می زند. به ویژه آنکه در مورد رابطه ای بسیار خصوصی باشد، رابطه ای که تنها می توانید حدس بزنید پشت درهای بسته چه اتفاقی افتاده است.

فیلمنامه "دایانا" بیشتر بر اساس کتابی تحت عنوان "دایانا: آخرین عشق او" نوشته کیت اسنل است که در ۲۰۰۱ منتشر شد. استیون جفریز، که فیلمنامه را از روی این کتاب اقتباس کرده اذعان می کند که با چالشی بزرگ روبرو بود.

Image caption شاید دشوارترین کار وظیفه بازیگری است که خطر نقش آفرینی چنین شخصیت به یاد ماندنی را به جان می خرد

او در این باره می گوید: "لحظاتی که به تصویر کشیدن آن بسیار سخت بود، لحظاتی است که هیچ شاهدی برای آن وجود ندارد، لحظات خصوصی. من باید برای نوشتن این لحظات از قوه تخیل و حس همدردی و همدلی خود استفاده می کردم. این دشوارترین بخش نوشتن فیلمنامه بود."

اما شاید دشوارترین کار وظیفه بازیگری است که خطر نقش آفرینی چنین شخصیت به یاد ماندنی را به جان می خرد.

نئومی واتس که یک بار نامزد اسکار برای بهترین بازیکن زن شد می گوید که وظیفه بسیار ترسناکی بود.

او در این باره گفت: "او واقعا مشهور بود و همه حس می کنند که او را می شناسند. پس تسخیر آن شخصیت و به نمایش گذاشتن آن کار بسیار ترسناکی بود."

او در ادامه گفت: "من می دانستم که بسیاری از افراد درمورد تفاوت های فیزیکی ما ایراد می گیرند. مثلا می گویند من قدم به اندازه دایانا بلند نیست، قیافه ام شبیه او نیست یا صدایم مثل او نیست. همه این حرف ها را در پس ذهنتان می شنوید، اما موضوع این است که او زنی خارق العاده بود که زندگی شگفت انگیزی داشت و عمرش به طرز وحشتناکی پایان یافت."

داستان داغ عاشقانه

با آنکه فیلم با نقدهای خوبی روبرو نشده است، اما اسنل، نویسنده معتقد است که واتس نقش دایانا را عالی بازی کرده است.

او گفت: "در بخشی از فیلم فقط چشمانم را بستم و گوش دادم، واقعا باور نکردنی بود. احساس می کردم او (دایانا) آنجا حضور دارد. واتس واقعا دایانا را مجسم کرد."

الیور هرشبیگل، کارگردانی "دایانا" را بر عهده دارد. فیلم "سقوط" او در ۲۰۰۴ که روزهای آخر هیتلر را به تصویر می کشد در بخش بهترین فیلم به زبان خارجی نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

Image caption کتاب اسنل همزمان با اکران فیلم مجددا به چاپ رسیده است

اما علی رغم انتظارها، هرشبیگل گفت که این خود فیلمنامه بود که او را جذب کرد، نه ماجرای دایانا.

او در این باره گفت: " من همیشه می خواستم یک داستان داغ عاشقانه را به تصویر بکشم. این چالشی بود که مرا به خود جذب کرد."

او ادامه داد: "من به عنوان یک آلمانی در مورد دایانا احساساتی نبودم و وقتی فیلمنامه را خواندم کاملا غافلگیر شدم چون به جزئیاتی برخوردم که اصلا از آن خبر نداشتم. او زنی کاملا دلربا، قوی و متفاوت بود."

واتس هم گفته است که او همیشه درباره این بخش از زندگی دایانا کنجکاو بوده است: " این ماجرای عاشقانه درست همزمان با دوره ای است که دایانا به موفقیت های زیادی دست یافت."

"من در مورد این ماجرا چیزی نمی دانستم – این ماجرای عاشقانه – و من معتقدم که همه در بریتانیا هم از آن خبر نداشتند. به همین دلیل من خیلی در این باره تحقیق کردم تا خودم بتوانم شخصیت دایانا را تعبیر کنم."

واتس در دوران فعالیتش نقش چندین شخصیت زن قوی و تاثیرگذار را بازی کرده است. در ۲۱ گرم او نقش زنی را ایفا می کند که شوهر و دو دخترش را در یک تصادف رانندگی از دست می دهد و در "غیر ممکن" نقش پزشکی را بازی می کند که در جریان سونامی ۲۰۰۴ در اقیانوس هند گیر می افتد.

واتس برای هر دو نقش نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیکن زن شد.

او می گوید: "دایانا هم مثل سایر نقش هایی که می پذیرم زنی پیچیده، خارق العاده و دارای تضادهای فراوان است."

در حالی که فیلم به تئوری های توطئه که هنوز در مورد مرگ دایانا رواج دارد نمی پردازد، ساختن فیلمی درباره هر یک از جنبه های زندگی او قطعا جنجال برانگیز خواهد بود.

واتس می گوید: " مسلما کسانی در رابطه با این ماجرا وجود دارند که هنوز زنده اند و به همین دلیل ما با رعایت احترام کامل و حساسیت های فراوان به این داستان پرداختیم."

احتمالا منظور واتس حسنات خان و فرزندان دایانا، پرنس ویلیام و پرنس هری است.

Image caption واتس گفته که همیشه درباره زندگی دایانا کنجکاو بوده است

نقش پرنس ها در فیلم کم است اما رابطه پیچیده مادر آنها با عکاسان خبری (پاپاراتسی) در فیلم کاملا برجسته است.

واتس توضیح می دهد که برای آماده شدن برای ایفای این نقش تصور می کرد که چطور می توان دائما در زیر نورافکن و توجه رسانه ها زندگی کرد.

او گفت : به عنوان یک بازیگر تا حدی می توانم درک کنم زندگی به آن شیوه چطور است اما توجهی که به من می شود اصلا با او قابل مقایسه نیست."

" من تصور می کنم که چقدر زندگی می تواند در آن شرایط ترسناک باشد و حتی غیر ممکن باشد. من کاملا درک می کنم که دایانا تا چه حد نیاز به کنترل محدوده فعالیت رسانه ها در رابطه با زندگی خصوصی اش داشت."

"وقتی شما با مسئله ای مواجه شوید که مجبور باشید به خاطر آن حساب شده رفتار کنید و همه لحظات زندگیتان را بر اساس آن تنظیم کنید، طبیعی است که بخواهید آن را کنترل کنید. با آن همه شهرت تقریبا غیر ممکن است که بتوانید به آن شیوه به زندگی خود ادامه دهید."

احتمال آنکه واتس و هرشبیگل این بار نامزد دریافت جایزه اسکار شوند کم است اما میزان فروش در گیشه های سینما مشخص می کند که مردم تا چه حد اشتهای بلعیدن یکی دیگر از جنبه های زندگی دایانا را دارند.