فیلم گذشته نماینده سینمای ایران در اسکار

کمیته انتخاب نماینده سینمای ایران برای معرفی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی فیلم گذشته، ساخته اصغر فرهادی برای نمایندگی سینمای ایران در رقابت دریافت اسکار بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی انتخاب کرد.

این سومین بار است که فیلمی از اصغر فرهادی امکان حضور در اسکار را پیدا می‌کند.

فیلم گذشته اصغر فرهادی و دربند ساخته پرویز شهبازی دو فیلمی بودند که برای این رقابت از میان ۱۲ فیلم دیگر ایرانی برگزیده شدند و در نهایت هیات داوران فیلم گذشته را در بررسی نهایی انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود کمیایی از داوران این کمیته در خصوص انتخاب فیلم گذشته نوشت:" 'دربند' با موضوعی ایرانی، با پرداختی از سینمای متداول مستقل، آمده از سینمای معترض و فیلم 'گذشته'، صاحب یک سینمای متاثر از گرامر سینمایی جهان، پر از دانایی های یک فیلمبردار، بازی بازیگران و چرخیدن در یک خانه کوچک، بدون گم کردگی و خلاف راه. از فیلم 'دربند' چیزی کسر نشد، در بلندی ایستاد و فیلم 'گذشته' با یک عقیده پیش بینی شده روبرو شد که به قضاوت های سینمای آمریکا، خصوصا شناخت شیوه کارگردانی آقای اصغر فرهادی آشناتر است."

کمیته انتخاب نماینده سینمای ایران از فاطمه معتمدآریا، مسعود کیمیایی، بهروز افخمی، کمال تبریزی، حسن حسندوست، مسعود رایگان، علیرضا زرین‌دست، حسین معززی‌نیا و امیر اسفندیاری تشکیل شده است.

طبق مقررات آکادمی فیلم های معرفی شده برای این بخش باید حداقل هفت روز پیاپی از تاریخ اول اکتبر ۲۰۱۲ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۳ در سینماهای آن کشور اکران شده باشند.

امسال برای نخستین بار فیلم هایی از عربستان سعودی و مونته نگرو به آکادمی معرفی شده اند و نماینده ای از پاکستان پس از نیم قرن در این رقابت شرکت می کند.

سینمای ایران و اسکار

Image caption اصغر فرهادی تنها کارگردان ایرانی است که به اسکار دست یافته است

دایره مینا ساخته داریوش مهرجویی محصول سال ۱۳۵۶ نخستین نماینده سینمای ایران بود که به آکادمی معرفی شد.

بیش از یک دهه پس از انقلاب دوباره روند معرفی فیلم های ایرانی به آکادمی از سر گرفته شد و فیلم هایی چون زیر درختان زیتون، بادکنک سفید، گبه، بچه های آسمان، رنگ خدا، زمانی برای مستی اسبها، باران، من ترانه ۱۵ سال دارم، نفس عمیق، لاک پشت ها پرواز می کنند، خیلی دور خیلی نزدیک، کافه ترانزیت، میم مثل مادر، آواز گنجشک ها، درباره الی، بدرود بغداد، جدایی نادر از سیمین و یه حبه قند به آکادمی معرفی شدند.

اما بزرگترین موفقیت سینمای ایران در آکادمی به دو سال پیش باز می گردد که فیلم جدایی نادر از سیمین، ساخته دیگری از اصغر فرهادی به عنوان اولین فیلم ایرانی توانست نخستین اسکار را در بخش بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی برای سینمای ایران به ارمغان آورد.

این فیلم علاوه بر نامزدی در این بخش، برای دریافت اسکار بهترین فیلمنامه اریژینال نیز نامزد شده بود.

پیش از آن درخشان ترین سال حضور ایران در اسکار را به ۱۳۷۷باز می گردد که فیلم بچه های آسمان به کارگردانی مجید مجیدی به جمع پنج فیلم نهایی برای دریافت اسکار بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی راه یافت.

هشتاد وششمین دوره مراسم جوایز اسکار روز دوم مارس در لس آنجلس برگزار می شود.

مطالب مرتبط