وزیر ارشاد: قرآن هم اگر وحی منزل نبود، ممیزان آن را رد می‌کردند

Image caption علی جنتی در بدو تصدی اش بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود که ممیزی پیش از چاپ بر عهده ناشران گذاشته می‌شود

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران با اشاره به مشکلات ممیزی کتاب در دولت پیشین گفت: "متاسفانه در بررسی برخی از کتابهایی که اداره کتاب به آن‌ها مجوز نشر نداده بود، دریافتم بسیاری از ایرادهای وارد شده بر حسب سلیقه بوده است. مثلا رای بر جایگزین کردن کلمه‌ای با کلمه‌ای دیگر."

آقای جنتی در مراسم معارفه معاونان جدید وزارت ارشاد گفت: "قرآن هم اگر وحی منزل نبود، ممیزان آن را رد می‌کردند."

او گفت: "من فکر می‌کنم اگر قران وحی منزل نبود آن را به ممیزان اداره کتاب می‌سپردیم مجوز انتشار برای آن صادر نمی‌کردند و می‌گفتند برخی از کلمات با عفت عمومی در تناقض است."

به گفته آقای جنتی "کتاب‌ها می‌بایست براساس نظر متخصصان و اهالی فن مورد بررسی قرار گیرند نه کسانی که در حوزه‌های مختلف تخصصی ندارند. اگر ارشاد مشکل مالی دارد و ممیزی کتاب را به عهده چند دانشجو می‌گذارد، ما باید مشکلات مالی‌مان را حل کنیم و به جای دانشجو از اساتید مجرب بخواهیم تا در مورد کتابهای مختلف اظهارنظر کنند."

او همچنین در خصوص نحوه عملکرد وزارت ارشاد در دوره های قبلی گفت: "نوع برخورد با ناشران در دوره‌های قبلی درست نبوده است. ناشری که کتاب‌هایش در اداره کتاب ممنوع الانتشار اعلام شده چرا باید با او برخورد شود. اینکه چاپ غیرقانونی نکرده، اگر از قوانین تخلف می‌کرد و کتابش را بدون اجازه وزارت ارشاد منتشر می‌کرد متخلف بود. حالا چه تعداد کتابهای مجوز نگرفته‌اش ۱۰ عنوان باشد چه ۲۰ عنوان."

آقای جنتیدر بدو تصدی اش بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود که ممیزی پیش از چاپ بر عهده ناشران گذاشته می شود و نهادهایی پس از انتشار کتاب، مواظب خواهند بود تا محتوای کتاب با "ارزش ها همسو باشد" که این طرح با مخالفت بخش عمده ای از ناشران و نویسندگان رو به رو شد.

Image caption عباس صالحی از سال ۱۳۷۶ تاکنون در سه دوره عضو هیئت مدیره دفتر تبلیغات اسلامی و سپس عضو هیئت امنای آن بود

او پس از چندی گفت که این سیاست اجرا نمی شود و افزود: "البته ما می‌خواستیم ممیزی قبل از چاپ را حذف کنیم که پس از بررسی دیدگاه‌ها و نظرات ناشران و صاحب‌نظران، روشن شد که نمی‌توانیم ممیزی قبل از چاپ را حذف کنیم؛ پس ما باید شرایطی را فراهم کنیم تا هر کتابی که به وزارت فرهنگ ارجاع می‌شود، در اسرع وقت بررسی و پاسخ آن روشن شود که نویسنده و ناشر برای مدت طولانی پشت در نمانند."

یکی از دلایل مخالفت منتقدان این طرح این بود که می گفتند ممکن است کتاب ها پس از چاپ همسو با ارزش‌های مورد نظر وزارت ارشاد نباشد و اجازه پخش پیدا نکنند که این بار مالی زیادی بر دوش ناشران خواهد گذاشت.

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ضوابط نشر کتاب، "وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری دستگاه‌های ذیصلاح موظف است برای مقابله با جوانب منفی، حدود و ضوابط نشر کتاب را مورد توجه قرار دهد و فضای سالم و سازنده چاپ و نشر کتاب را حفظ و حراست نماید."

با این حال چند روز پیش شماری از نویسندگان، مترجمان و شعرای ایرانی در نامه ای به علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواهان حذف سانسور شده و اعلام کرده اند که اگر کتابها بدون دخالت سانسور منتشر شود، در صورت لزوم در قوه قضاییه مسئول و پاسخگوی نوشته های خود خواهند بود.

روز گذشته همچنین پس از نزدیک به دوماه از آغاز کار دولت جدید، عباس صالحی، از دانش آموختگان حوزه های علمیه مشهد و قم، با حکم علی جنتی به عنوان معاون فرهنگی این وزارتخانه منصوب شد.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد ایران از مهمترین مناصب فرهنگی در دولت ایران است که بر صدور مجوز و انتشار کتاب نظارت دارد.

مطالب مرتبط