النور کاتن ۲۸ ساله برنده جایزه ۵۰ هزارپوندی بوکر ۲۰۱۳ شد

حق نشر عکس Getty

النور کاتن در ۲۸ سالگی جوان ترین نویسنده برنده جایزه بوکر شد.

رمان ۸۳۲ صفحه ای خانم کاتن با عنوان "پرفروغ ها" (Luminaries) که داستانی است درباره جست و جوی معادن طلا در قرن نوزدهم، طولانی‌ترین رمانی است که در تاریخ این جایزه ۴۵ ساله، برنده شده است.

رابرت مک فارلین، رئیس هیئت داوران، این رمان را "یک اثر شگفت انگیز، یک کار پرفروغ" خواند.

خانم کاتن در مراسمی که شامگاه سه شنبه در گیلدهال لندن برگزار شد، جایزه خود را از دست دوشس کورنوال، از اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا دریافت کرد.

آلبوم عکس از مراسم اهدای جایزه بوکر

او پس از دریافت جایزه اش اذعان کرد که "پرفروغ ها"، "کابوس ناشر" بوده است. این کتاب که با داستانی معمایی، روایتی است از هجوم آدم ها به سمت معادن طلا در نیوزیلند، ساختاری دارد منطبق با جدول های نجومی، و حجم هر فصل از رمان دقیقا نصف حجم فصل پیش از خود است.

دیگر آثار نامزد این جایزه فصل برداشت (جیم کریس)، گودی (جومپا لاهیری)، نام های تازه ای لازم داریم (نوویولت بولاوایو)، قصه حال (روث اوزکی)، و عهد مریم (کالوم توبین) بودند.

درباره نامزدهای امسال بیشتر بخوانید

هر یک از نامزدها مبلغ ۲۵۰۰ پوند جایزه و یک نسخه از کتاب خود را که به صورت دستی صحافی شده بود، دریافت کردند. النور کاتن، علاوه بر این مبلغ، ۵۰ هزار پوند دیگر هم دریافت کرد.

جایزه مک فارلین گفت که داوران "پس از دو ساعت بحث نسبتا سخت" تصمیم نهایی خود را گرفتند.

النور کاتن متولد سال ۱۹۸۵ در کاناداست، در نیوزیلند بزرگ شده و در حال حاضر ساکن اوکلند است.

اولین داستان بلند او به نام "تمرین نمایش" چاپ سال ۲۰۰۸ از جمله نامزدان دریافت جایزه کتاب اول موسسه مطبوعاتی گاردین و از جمله نامزدان جایزه ادبی اورنج در بریتانیا بود. کتاب تازه وی به نام چهره های درخشان سپتامبر امسال منتشر شده است.

جایزه ادبی من‌بوکر که به اختصار، بوکر خوانده می شود، مهم ترین جایزه ادبی سالانه بریتانیاست که تا امسال به بهترین رمان نوشته شده به زبان انگلیسی به قلم نویسندگان جامعه کشورهای مشترک المنافع و ایرلند تعلق می‌گرفت ولی از سال آینده، هر کتابی که در هر جای دنیا به زبان انگلیسی نوشته و در بریتانیا هم منتشر شود، واجد شرایط شرکت در این جایزه خواهد بود.

مهم ترین نتیجه این تغییر شرط، این است که از سال آینده، آثار بسیاری از نویسندگان آمریکایی هم در این رقابت ادبی شرکت خواهند داشت.

مراسم اهدای جوایز بوکر به طور مستقیم از شبکه خبری بی بی سی پخش شد.

مطالب مرتبط