پروژه ساخت فیلم میلیاردی 'لاله' به حال تعلیق درآمد

Image caption ظاهرا محتوای این فیلمنامه تلاش صدیق به عنوان نخستین راننده زن حرفه ای ایرانی را به تصویر می کشد که با دشواری زیاد راه خود را در فضای مردسالار جامعه ایران و ورزش رالی باز می کند

پروژه سینمایی لاله، به کارگردانی اسدالله نیک نژاد که بر اساس زندگی لاله صدیق، نخستین زن قهرمان ایرانی رالی در حال ساخت بود، به حالت تعلیق درآمده است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با انتشار بیانیه ای نوشته است که کارگردان فیلم "ادعایی مبنی بر عدم مالکیت مرکز بر این پروژه سینمایی را مطرح کرده و صحبت از مالکیت یک کمپانی کانادایی به میان آورده"، در حالی که "مرکز، خود را مدعی مالکیت این فیلم می داند."

بر اساس این بیانیه، تاکنون بیش از ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از بودجه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی صرف تولید این فیلم شده است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، از ابتدای تاسیس، غالبا تولید و پخش فیلم های کوتاه، مستند و تجربی کم هزینه را بر عهده داشته، ولی در دوران مسئولیت جواد شمقدری در مقام معاون سینمایی وزارت ارشاد و رئیس سازمان سینمایی، این مرکز مسئولیت تولید این فیلم سینمایی پرهزینه را به عهده گرفت و علیرغم مخالفت های شدید چهره های اصولگرا و همچنین شماری از دست اندرکاران سینما، ساخت این پروژه در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد ادامه یافت.

در این باره بیشتر بخوانید: نبرد دولت دهم و اصولگرایان در سینما

اما پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، محمد مهدی طباطبایی‌نژاد مدیر جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در گفتگویی جنجالی خبر داد که در سال های اخیر، ۹۰ درصد بودجه این سازمان به تنها سه فیلم از جمله فیلم "لاله" اختصاص یافته بوده است.

چند روز پیش نیز حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی و معاون وزیر ارشاد، اعلام کرد که سازمان سینمایی "نه بودجه ای برای حمایت از این فیلم دارد و نه قصدی".

در بیانیه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی آمده است که معاونت اداری- مالی این مرکز" طی نامه‌ای که تسلیم تهیه کننده و کارگردان فیلم سینمایی لاله شده، ادامه تولید این پروژه را تا تعیین تکلیف نهایی مالکیت آن، به حالت تعلیق درآورده است."

با این حال، به گزارش خبرگزاری مهر، اسدالله نیک‌نژاد کارگردان فیلم "لاله" با بیان اینکه او فقط یک کارگردان است و مسئولیت تامین بودجه و تولید فیلم برعهده تهیه‌کننده و سرمایه گذار است، گفته است: "نمی دانم چه کسی به تک تک بازیگران پروژه لاله زنگ زده و اعلام کرده است که این پروژه توقیف شده است. این درحالی است که من به عنوان کارگردان این فیلم سینمایی هیچ اطلاعی از این ماجرا ندارم."

آقای نیک نژاد گفته است: "نمی‌دانم حالا که پروژه لاله خوابیده است، همه راضی شده‌اند یا نه؟"

سارا امیری، نیکی کریمی، سام غریبیان و میترا حجار از جمله بازیگران فیلم لاله اند. فیلمبرداری این فیلم روز بیستم اسفند ۹۱ آغاز شده بود.

مطالب مرتبط