'گردشگران چینی برای سفر به ایران اولویت دارند'

حق نشر عکس Mehr
Image caption محمدعلی نجفی می گوید گردشگران چینی در اولویت‌اند

محمدعلی نجفی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، گفته است که ایران تلاش خواهد کرد مراحل دریافت ویزا برای گردشگران خارجی را تسهیل کند.

آقای نجفی در گفتگوی تلفنی با روزنامه گاردین، چاپ لندن، گفته است: "پیش بینی می کنم که از دو سه ماه دیگر، تعداد گردشگران خارجی که به ایران می آیند، به شدت افزایش یابد."

به گفته محمدعلی نجفی، مقامات دولتی، کشورها را به سه دسته تقسیم می کنند: گردشگران کشورهای گروه اول نیازی به ویزا ندارند. گردشگران کشورهای گروه دوم تا زمانی که در قالب تورهای مسافرتی به ایران سفر کنند، نیازی به ویزا نخواهند داشت و مراحل صدور ویزا برای گردشگران کشورهای گروه سوم تسهیل خواهد شد، یعنی این گردشگران خواهند توانست هنگام ورود به ایران، ویزا اخذ کنند.

او گفته است: "کشورهای غربی به احتمال زیاد در گروه دوم یا سوم جای خواهند گرفت."

آقای نجفی با اشاره به این که برخی مقامات ارشد ایران قبلا در مورد سفر تعداد بالای گردشگران خارجی و به خصوص غربی به کشور بدون کنترل های امنیتی اولیه نگرانی هایی داشتند، گفت که از زمان آغاز به کار دولت روحانی، صنعت گردشگری ایران مورد حمایت دولت قرار گرفته است.

به گفته آقای نجفی طی دو ماه گذشته، آژانس های مسافرتی گزارش داده اند که شمار گردشگران گردشگران خارجی ثبت نام کننده در تورهای سفر به ایران افزایش چشمگیری داشته است.

به گفته او در سال گذشته چهارمیلیون نفر به ایران سفر کرده اند که عمدتا زائرانی از کشورهای همسایه از قبیل پاکستان و عراق بوده اند که برای زیارت اماکنی چون حرم امام رضا در مشهد آمده بودند.

او مجموع درآمد ایران از گردشگری در سال گذشته را حدود دو میلیارد دلار تخمین زد و گفت که هدف این است که این رقم به ده میلیارد دلار برسد.

ایران به گفته کارشناسان صنعت گردشگری، دارای جاذبه های توریستی است، تنوع آب و هوا در فصل های مختلف سال در کنار آثار باستانی، هنرهای ظریف و سنت های دیرینه، از جمله این جذابیت‌ها است اما در سه دهه اخیر از این قابلیت ها استفاده قابل توجهی نشده است.

در گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۱ ایران از میان ۱۳۹ کشور جهان در حوزه گردشگری رتبه ۱۱۴ را به خود اختصاص داده بود.

بیشتر بخوانید: آشفته بازار ایرانگردی

چین در اولویت

به گفته آقای نجفی گردشگران چینی برای سفر به ایران اولویت دارند. او گفته است: "آمارهای جهانی نشان می دهد که چین بیش از سایر کشورها گردشگر به کشورها می فرستد. ما با کمک سفارتمان در چین، با مقام های گردشگری در چین صحبت کرده ایم و شماری از آنها را به ایران دعوت کرده ایم."

آقای نجفی ابراز امیدواری کرده است که گردشگران خارجی "سفیران حسن نیت برای کشور و مردم ایران" در جهان بشوند. او افزوده است: "ما کشور ایمن و امنی در ناحیه مان داریم... ولی ما در ایران باید اولین قدم را برای متقاعدکردن غربی ها برداریم که از آمدن به ایران هراس نداشته باشند.

در جریان معرفی اعضای کابینه، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران محمد علی نجفی را به عنوان وزیر آموزش و پرورش به مجلس معرفی کرد. اما آقای نجفی با یک رای کمتر از حد نصاب نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.

مخالفان او همراهی اش با معترضان به نتیجه انتخابات ۸۸ را از دلایل اصلی عدم صلاحیت او برای تصدی وزارتخانه ای برشمردند که ۹ سال در راس آن بود.

آقای نجفی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از مشاوران ارشد مهدی کروبی بود و به عنوان یکی از نمایندگان او در جلسه خصوصی با آیت آلله خامنه ای حضور داشت.

حسن روحانی بلافاصله پس از عدم رای اعتماد به آقای نجفی، او را به معاونت خود و ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب کرد؛ انتصابی که با مخالفت بخشی از اصولگرایان همراه بود.