استعفای پیرنیاکان از سخنگویی خانه موسیقی ایران

Image caption داریوش پیرنیاکان از اعضای هیئت موسس خانه موسیقی و در چند دوره دبیر و سخنگوی این نهاد بود

داریوش پیرنیاکان، دبیر و سخنگوی خانه موسیقی ایران از شغل خود استعفا کرد.

آقای پیرنیاکان دلیل این استعفا را "خستگی" اعلام کرد و گفت: "چند سالی دبیر و سخنگوی این نهاد بودم، اما به دلایلی از جمله برای استراحت کناره‌گیری کردم."

داریوش پیرنیاکان، نوازنده تار و ‌سه‌تار از اعضای هیئت موسس خانه موسیقی و در چند دوره دبیر و سخنگوی این نهاد بود.

استعفای آقای پیرنیاکان در حالی صورت می گیرد که چند روز پیش اظهارات او درباره موسیقی در اسلام و صدای خواننده زن با واکنش گسترده‌ای رو به رو شد.

آقای پیرنیاکان در چهاردهمین جشن خانه موسیقی که هفته گذشته برگزار شد، گفت: "موسیقی باید به رسمیت شناخته شود و فقها باید پاسخگو باشند که چرا می‌گویند موسیقی حرام است؟ دکتر شریعتی هم گفته است که آیه‌ای در قرآن درباره حرام بودن موسیقی وجود ندارد."

او در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: "از خواسته‌های مهم خانه موسیقی پخش شدن صدای زنان است. نیمی از هنرمندان موسیقی زنان هستند، اما اجازه خواندن ندارند. فکر می‌کنم همه اهالی موسیقی درباره این خواسته‌ها یک صدا هستند."

Image caption چهاردهمین جشن خانه موسیقی روز ۲۲ مهر در تالار وحدت برگزار شد

آقای پیرنیاکان در سخنان خود اشاره ای هم به ممنوعیت نشان دادن ساز در تلویزیون ایران و همچنین ممیزی در حوزه موسیقی مرد و گفت: "اصلاح شیوه ممیزی در حوزه موسیقی، صدور مجوز‌ها، سالن اجرای کنسرت، نمایش سازها در تلویزیون همه و همه خواسته اهالی موسیقی هستند."

در پی سخنان آقای پیرنیاکان و واکنش هایی که به آن شد، هیئت مدیره خانه موسیقی اعلام کرد که "سخنرانی داریوش پیرنیاکان در روز جشن خانه موسیقی بیان نظرات شخصی وی بوده و دیدگاه رسمی خانه موسیقی طی بیانیه‌ای اعلام شده است."

در اطلاعیه خانه موسیقی آمده است: "نظرات هیئت مدیره و مطالبات بیان شده توسط خانه موسیقی رسما در قالب بیانیه ای بوده که توسط مجری برنامه در همان شب قرائت شد."

هیئت مدیره خانه موسیقی گفته است که در جلسه آینده دبیر و سخنگوی جدید را معرفی خواهد کرد.

آخرین جلسه این هیئت روز یکشنبه، ۲۸ مهر بدون حضور داریوش پیرنیاکان برگزار شد.

مطالب مرتبط