وزارت ارشاد: ناشران تعلیقی و کتابهای توقیفی در دولت‌های قبل، بررسی می‌شود

Image caption آقای کمالی‌ نژاد بیشتر مشکلات این حوزه را مربوط به حوزه ادبیات داستانی دانسته است

احمد کمالی‌ نژاد، سرپرست موقت اداره کتاب وزارت ارشاد، وعده داده است که پرونده ناشران تعلیقی بازبینی و کتاب‌های توقیف شده در دولت های قبلی دوباره بررسی می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای کمالی نژاد گفته است که معاونت فرهنگی وزیر ارشاد، آثار توقیف شده پیشین را بررسی می‌کند و "کتاب‌هایی که قابل انتشار باشند، مجوز می‌گیرند."

در هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، صرف نظر از کتاب های متعددی که به کلی اجازه چاپ نیافتند، کتاب های زیادی هم بودند که پس از چند بار تجدید چاپ، ناگهان با لغو مجوز چاپ یا توزیع رو به رو شدند.

سرپرست موقت اداره کتاب وزارت ارشاد، همچنین از پیگیری های "مستقیم" عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد، درباره ناشران تعلیقی خبر داده است.

زمستان سال ۹۰، بهمن دری، معاون وقت امور فرهنگی وزارت ارشاد، از تعلیق چند ناشر "به دلیل تخلفات ساختاری و محتوایی" خبر داده بود. از جمله این ناشران، نشر چشمه، یکی از ناشران تاثیرگذار در حوزه ادبیات داستانی، بود که سرانجام پس از پنج ماه تعلیق مجوز، مجوزش لغو شد.

بیشتر بخوانید: سی سال ممیزی کتاب، حرفهای کهنه، حرفهای نو

اما چند روز پیش علی جنتی، وزیر ارشاد، در جمع خبرنگاران از گشایش آن چه فضای باز در حوزه کتاب و مطبوعات می خواند خبر داد و گفت: "کتاب‌هایی که در گذشته جلوی چاپ آنها گرفته شده است، بازبینی خواهند شد و عده‌ای از ناشران هم که در گذشته کار انتشار کتاب‌هایشان ممنوع شده بود، مسایلشان بازبینی خواهد شد و اگر با ضوابط دولت جدید تطبیق کنند، می‌توانند به کار خود ادامه دهند."

بیشتر بخوانید: توصیه هایی به وزیر ارشاد

اعتراض های روزانه ناشران

احمد کمالی‌ نژاد همچنین درباره سرنوشت کتاب‌هایی که در دولت های قبلی توقیف شده، گفته است: "کسانی که به این مسئله (ممنوعیت انتشار کتاب‌ها) اعتراض داده‌اند، اعتراضشان را در روند بررسی مجدد قرار داده‌ایم."

او از اعتراض روزانه ناشران خبر داده و درباره آمار اعتراض هایی که از سوی ناشران به وزارت ارشاد می رسد، گفته است:"اعتراض‌هایی آمده است، ولی نمی‌شود عددی را به صورت قطعی اعلام کرد، چون هر روز این تعداد متفاوت است؛ یک روز ۴ اعتراض با هم می‌آید و یک روز دیگر ۲ اعتراض می‌آید. بعضی از این کتاب‌ها، آرشیوی و در واقع مربوط به سال‌های قبل است و یکسری دیگر در چرخه ۲ ماه قبل یا ۳ ماه قبل است که نتیجه بررسی‌های به ناشر ابلاغ شده و حتی اگر این نتیجه هم با اعتراض ناشر روبرو شده باشد، ما باز هم آن را بررسی می‌کنیم."

به گفته آقای کمالی‌نژاد، کتاب هایی که مورد اعتراض قرار گرفته اند، به همان بررس قبلی داده نمی شود و "بررس های دیگری آنها کتاب را بررسی خواهد کرد."

او از برگزاری جلسه هایی با حضور ناشران و نویسندگان خبر داده و گفته "که البته این روال از قبل هم بوده است." با این حال، در سالهای گذشته، بسیاری از ناشران، نویسندگان و مترجمان از عدم پاسخگویی وزارت ارشاد درباره اصلاحیه های ابلاغ شده انتقاد کرده بود.

احمد کمالی نژاد این جلسه ها را "نشست‌هایی دوطرفه با حضور خود نویسنده یا ناشر" توصیف کرده و مبنای بررسی کتاب را " ضوابط نشر کتاب که در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۹ از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شده" دانسته است. او گفته است: "ما ضوابط دیگری در این رابطه را مبنا قرار نمی‌دهیم."

علی جنتی در بدو تصدی اش بر وزارت ارشاد گفته بود که ممیزی پیش از چاپ بر عهده ناشران گذاشته می شود و نهادهایی پس از انتشار کتاب، مواظب خواهند بود تا محتوای کتاب با "ارزش ها همسو باشد" که این طرح با مخالفت شماری از ناشران و نویسندگان رو به رو شد. با این حال، شماری از نویسندگان، مترجمان و شعرای ایرانی نیز در نامه ای به او خواهان حذف سانسور شدند.

احمد کمالی نژاد که روز بیست و هشتم مهر از وی عباس صالحی به عنوان "سرپرست موقت دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی" منصوب شده، سابقه حضور در معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد را دارد و پیش از این به عنوان معاون دفتر مجامع و تشکل های فرهنگی و معاون اداره کتاب فعالیت می کرده است.

مطالب مرتبط