'نگاه' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'نگاه' ساخته سپیده فارسی به نمایش در می آید.

چشم های آدم گاهی پر از ندیدن است. اتفاق های زندگی خیلی وقت ها تابع قواعد و چارچوب های ساخته بشر نیستند. رابطه انسانی هیچ چارچوبی نمیشناسد. اما آدم ها در چار چوب مناسبات اجتماعی شان سعی می کنند قاعده هایی را بنا کنند. اما عشق حکایت دیگری است. در فیلم نگاه ،به کارگردانی سپیده فارسی قصه یک سفر ویک عشق غریب به تصویر کشیده می شود و داستان از سفری به تهران برای دیدن خانه پدری آغاز می شود.

درباره فیلم

Image caption نمایی از فیلم 'نگاه'

نگاه قصه بازگشتی است به گذشته. قصه عشقی ناکام در سالهای ۶۰ که زیر آوار حوادث آن دوره مدفون می شود و ترک دیار اسفندیار. بیست سال بعد، اسفندیار، در آستانه نابینایی، به ایران باز میگردد. ایرانی که در آن، سخن گفتن از دهه ۶۰ هنوز تابو استو شاید عشق هم. اسفندیار پس از ۲۰ سال به تهران بر می گردد در حالی که در آستانه از دست دادن بینایی اش است ،پدر اسفندیار هم در حال مرگ است او پس از مرگ همسرش با فروغ، معشوقه اسفندیار ازدواج می کند و فروغ به جای این که همسرش باشد حالا، نامادری اش شده است. پیش از آن که اسفندیار نابینایی اش را از دست بدهد، می خواهد خیلی از مسایل گذشته اش را با فروغ حل و فصل کند. برای همین دچار کشمکش های فراوانی می شود

ویژگی فیلم

سپیده فارسی فیلم سینمایی نگاه را در سال ۱۳۸۴ ساخته است و این فیلم برای کارگردان جوایزی از چند جشنواره از جمله فستیوال فیلم های روتردام هلند، شانگهای چین و بارسلونای اسپانیا به همراه داشته است. فیلم هشتاد و سه دقیقه است. حمید رضا دانشور، فریبا کوثری، بهناز جعفری و محمد حاتمی از جمله بازیگران این فیلم هشتاد و سه دقیقه ای هستند . فیلم نگاه، فیلمی جسورانه درباره عشق و حوادث سال های اولیه بعد از انقلاب است. فیلمی با فضا سازی و نماد ها و نشانه ها و دیالوگ های خاص که در آن فیلمساز اطلاعات داستان را ذره به ذره و به تدریج به بیننده عرضه می کند و البته در مسیر فیلم، بیننده را به صبوری هم دعوت می کند.

درباره کارگردانان

Image caption سپیده فارسی

سپیده پارسی پور متولد تهران است او در سال ۱۳۶۳ برای تحصیل در رشته ریاضی به پاریس رفت اما خیلی زود رو به هنرهای تجسمی آورد. چندسال عکاسی کرد قبل آن که به عالم سینما وارد شود، شروع به نوشتن فیلمنامه های کوتاه کرد و اولین فیلم کوتاهش را در اواخر دهه هشتاد با عنوان 'کفش های قرمز' ساخت سال بعد فیلم کوتاه 'تانگو 'را ساخت و 'باد شمال' و 'رویاهای آب' از جمله کارهای بعدی اوست.سپیده پارسی به دنبال تجریه تازه ای از دنیای سینما به سراغ فرهنگ کشورش می رود و با ساخت فیلم مستند 'جهان، خانه من است' وارد دوره تازه ای از فیلمسازی می شود فیلم دوم بلندش را در بمبی هندوستان با عنوان "هومی ستنا، فیلمساز" را ساخت، داستان فیلم درباره شخصی به نام آقای سنتا است، کسی که در معرفی خودش می گوید من انسان هستم،بعد یک هندی هستم، بعد یک زرتشتی و در آخر یک فیلمساز هستم، این فیلم برای او موفقیت های بین المللی را به همراه داشت و راه تازه ای به روی او به دنیای سینما باز کرد.

گفت‌و‌گو با سپیده فارسی کارگردان فیلم 'نگاه'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این گفت‌و‌گوی حسن صلح جو، مجری و تهیه کننده برنامه آپارات با سپیده فارسی کارگردان فیلم 'نگاه' است.

خلاصه ای درباره فیلم هفته گذشته 'قطعه ناتمام' ساخته مازیار میری

Image caption نمایی از فیلم 'قطعه ناتمام'ساخته مازیار میری

یک محقق جوان موسیقی برای تحقیق و گردآوری موسیقی محلی زنان در دوره ای که آواز خواندن زنان غیر مجاز شمرده می شود دست به سفری تحقیقاتی در ایران می‌زند، این موضوع فیلم قطعه ناتمام ساخته مازیار میری است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

حسین

من سبزواریم، ممنونم. این فیلم راجع به فرهنگ غنی سبزوار بود و خیلی فیلم خوبی بود. ولی یه گله دارم از سازنده فیلم و بازیگران فیلم مخصوصا آقای قاضی مرادی که لهجه سبزواری رو ۲۰۰ درصد تغییر داده بودند و به جز یکی دو نفر اصلا بقیه سبزواری صحبت نکردن و این لهجه سبزواری نبود خیلی ناراحت شدم من.. ولی بهر حال مضمون خوبی داشت. ممنون

آرمون

موسیقی محلی با اون پایان عالی واقعا لذت بردم.

سبزواران

بعد از ترانه تنهایی تهران این دومین فیلمیه که مربوط به شهر زیبای سبزوار میشه و این فیلم به خوبی موسیقی و آداب و سنن سبزوار قدیم رو به تصویر کشونده.

کاردو

اى کاش مهمان هم داشتید براى ارزیابى این فیلم.

توضیح : زمانی برای نقد و بررسی این فیلم وجود نداشت .

مجتبی

چه فیلم جالبی بود، حد اقل خانواده من که سبزوار هستیم با دیدن سالهای قدیمی شهرمون بسیار شوکه شدیم و منتظر پخش تکراری این فیلم هستیم. البته از موضوع تامل برانگیز فیلم هم نمیشه گذشت. اخیرا هم که آپارات ترکونده فیلم هایی با گویش های محلی میزاره که جای تشکر داره.

البته اون گروه مطرب، هم یکی و شاید تنها گروه خانوادگی در شهر سبزوار هستن که مطربی رو از اجدادشون به ارث بردن حتی با مشکلات عدیده. در اینجا از خانواده خوشنواز ها تشکر می کنم که موجب زنده نگه داشتن این فرهنگ در خراسان شده اند .

رضا

با تشکر از نمایش این فیلم، به نظرم یکى از زیباترین فیلمهایى بود که در خصوص محدودیتهایى پس از انقلاب در خصوص ممنوعیت خواندن زنان در ایران ساخته شده و فیلم از جذابیت خاصى بر خوردار بود خصوصاً انتهاى فیلم .

آرمان

چه مناسبت جالبی .. بعد از حرفهای آقای داریوش پیر نیاکان درباره صدای خواننده زن و استعفا از سمت دبیری و سخنگویی خانه موسیقی .. این داستان تلخ ادامه دارد ...

کاظم

قصه روانی داشت ،و خیلی زیبا روایت شد، همزاد پنداری با سبزواریها داشت. عالی بود فقط کاش ،آخرش به جای صدای خانم بینا از صدای خواننده زن شنیده نشده استفاده می شد.

مهرآیین

فیلم قطعه ناتمام رو دیدم، خیلی عالی و گویای زبان زنان ...

فهمیه

واقعا عالی و غم انگیز بود ...

بهروز

دیدم ، فوق العاده بود، خیلی خوب، حرف خیلی مهمی رو زد و بوی اصالت می داد، بوی خیلی خوبی بود.

محمد

فیلم بسیار هنری و با محتوا بود. واقعا آدم را مجذوب می کنه.

سهراب

واقعا فیلم پر معنای بود. سایه سنت سنگینی می کنه بر شونه های زن. زیبا بود. . .

آرمان

فیلم خوبی بود. محدودیتها و نابرابری فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و حتی سیاسی در حق زنانی مانند 'حیران' و همین طور فساد اداری در ایران پس از انقلاب به خوبی در این فیلم نمود داشت.

مهرداد

بسیار قوی و خوش ساخت.

کیومرٍٍث

عالی بود، مثله بقیه ی کارهای آقای میری خوب بود.

حامد

خیلی خوب بود. خصوصا اون جاهای که استاد غلامعلی پور عطایی تک نوازی می کردن. خیلی عالی.

بهروز

خودم سبزواریم.. مرسی عالی بود برنامتون..فقط موسیقی نیست که از بین رفته..خیلی مکانهای باستانی داره که اصلا توجه نمیشه..مثلا آتشکده روستای استیر سبزوار..

بهرام

این فیلم در واقع گوشه گیری موسیقی و نواهای ایرانی را به نمایش گذاشته که رفته رفته از خاطره ها می رود و در واقع بصورتی آگاهانه موجبات نابودی آنها فراهم می شود.

سارا

فیلم با نگاهی هنرمندانه مشکلات جامعه سنتی را به تصویر می کشد.

مرضیه

خیلی خوب بود . من که از دیدن این فیلم لذت بردم.

سوفیا

فوق العاده ترین فیلمی که تا به حال دیدم...

عبدالسلام

فیلم ر ابا تمام احساس خودم دیدم. درمورد ظلم به زن مبنی بر آواز وخوانندگی. واقعا بطور مجمل تعریف و بیان شده است.

میرزایی

آخر فیلم بسیار زیبا بود و نشون از روح لطیفی داشت که در آوازخواندن به ویژه آوازخواندن محلی وجود داره ! ! !

بهادر

فوق العاده ،من رو که خیلی تحت تاثیر قرار داد. اشکم رو داشت در آورد.

ژاله

واقعاً بی نظیر بود. خیلى خیلى فیلم جالبى بود . من که خیلى لذت بردم و اشکم در آمد

سجاد

خیلی فیلم خوبی بود. عالی بود.

فریبا

من بسیاری از صداهای زنان و مردان خوش قریحه ی این ولایت رو دارم و بسیار شنیدم. زیباست و غم آور

محسن

فیلم خوبی بود .فقط مارو در کف یک موسیقی دوتار خراسانی با صدای زن گذاشت. می تونست مستند تر باشه . من از فیلم خوشم اومد.

امیر

عالی بود و یک فیلم نامه محکم و زیبا با اجرای ماهرانه و بازی فوق العاده خانوم بیات در سکانس ماقبل آخر.

سعید

فوق العاده بود . قطعه ایی ناتمام به تمام معنا.

حمید رضا

فکر میکنم بهترین فیلم مازیار میری هم تا الان بوده باشه

ضیاء

امشب بود که به همراه پدر و مادرم نشستیم و تا انتها فیلم قطعه نا تمام را تماشا کردیم. پدرم از این موسیقی های مقامی زیاد گوش می کند اما در پایان فیلم که نوبت به خواندن حیران شد و آن موسیقی استاد درویشی را شنید، آنقدر خوشش آمد که من تا بحال چنین واکنشی را پس از شنیدن یک موسیقی در او ندیده بودم. واقعا به نظرم این واقعیت که صدای نیمی از جمعیت کشور ممنوع باشد، واقعیتی بسیار تلخ است که این خود از پیامد های گذاشتن تفاوت بین زن و مرد است .حال چه با روایت مازیار میری در قطعه ناتمام در خراسان و چه روایت بهمن قبادی در نیوه مانگ در کردستان.

فرناز

این فیلم قطعه ی ناتمام چقدر تماشا داشت. پر بود از لحظه ها و بازیهایی که می توانست چندان هم عالی نباشد اما سوژه ی بسیار خوب و جسور آن و لحظه های بسیار خاص و تماشایی آن کم لطفی لحظه های نه چندان خوب را می پوشاند . حتی بارها یادداشت کردم به هنگام دیدن فیلم اما همه چیز به قدری خالص و خواستنی بود که حیف است از عیب ها بگویم . شنیدن لحظه لحظه ی این قطعه های ناتمام در تمام طول فیلم, لدتی تمام داشت. مرسی آقای مازیار میری نازنین.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط