ادبیات ایران و علوم اسلامی در جشنواره ایده‌های کمبریج در بریتانیا

جشنواره ایده‌ها در شهر کمبریج در بریتانیا امسال همچون پنج سال گذشته برگزار شد.

جشنواره ایده‌ها جشن سالانه ای است با برنامه‌هایی‌ در حوزه هنر و علوم انسانی‌ و علوم اجتماعی در قالب‌های مختلفی‌ چون سخنرانی‌، کارگاه‌های عملی‌، نمایش فیلم و نمایشگاه. هدف این فستیوال توضیح ایده‌های بزرگ به روشی‌ ساده و و خلاقانه به مردم است.

بازکردن درهای دانشگاه به روی همگان

برگزار کنندگان این جشنواره می‌‌گویند هدفشان باز کردن درهای دانشگاه است تا همه با ایده‌ها و پروژه‌های اساتید، محققان و دانشجویان آشنا شوند. بیشتر برنامه‌های جشنواره هم رایگان اند.

جشنواره معمولا در هفته آخر اکتبر و هفته اول نوامبر برگزار می‌‌شود که همزمان با تعطیلات میان‌ترم مدرسه‌هاست. تعداد زیادی از برنامه‌ها هم مخصوص کودکان و نوجوانان اند. سال گذشته ۱۴۰۰۰ نفر در این فستیوال شرکت کردند.

امسال هم مثل سال‌های گذشته یکی‌ از برنامه‌های این جشنواره درباره معرفی‌ شاهنامه بود.

در این سخنرانی‌ که به صورت گروهی انجام شد، چارلز ملویل، رئیس اتحادیه نسخ خطی و دبیر گروه ایران‌شناسی در دانشگاه کمبریج دربارهٔ سنت تصویرگری شاهنامه طی‌ قرون متمادی صحبت کرد و فیروزه ملویل دیگر استاد ایرانشناسی در کمبریج درباره بازتاب موضوعات و تصاویر شاهنامه در هنرهای معاصر از جمله باله و نقاشی سخنرانی داشت.

پس از آنها مهبد غفاری، نویسنده، از نمونه‌های اقتباس شاهنامه برای کودکان و نوجوانان در ایران و تصویرسازی این آثار ‌ سخن گفت و در آخر گروهی از هنرمندان معاصر که در آثار نقاشی و مجسمه خود از داستان‌های شاهنامه الهام گرفته‌اند با نمایش آثارشان، در باره تاثیر شاهنامه و سنت نگارگری آن بر آثارشان صحبت کردند.

این برنامه در دانشکده مطالعات خاورمیانه دانشگاه کمبریج برگزار شد.

این دانشکده میزبان برنامه دیگری هم دربارهٔ آشنایی با علوم اسلامی بود. گروهی از فارغ التحصیلان و دانشجویان مطالعات خاورمیانه با برگزاری این کارگاه تلاش کردند نسخ خطی‌ اسلامی طبّ و فیزیک و ریاضی‌ را به گروه‌های مختلف سنی‌ به خصوص کودکان معرفی‌ کنند.

کارگاه پر از بازی و سرگرمی‌های مختلف بود، بازی‌ با ماکت وسایل نظامی، نقاشی، نقشه کشی‌ به سبک نسخه‌های خطی‌ اسلامی در سده‌های میانه، و ساخت حیوانات کاغذی بر اساس نسخ جانورشناسی از جمله برنامه های این جشنواره بود.

جشنواره ایده‌های کمبریج تا روز سوم نوامبر ادامه داشت.