رکورد تازه‌ای برای فروش یکی از آثار اندی وارهول

یکی از تابلوهای نقاشی اندی وارهول با به دست آوردن ۱۰۵ میلیون دلار، رکورد تازه ای برای فروش آثار این هنرمند آمریکایی بر جا گذاشت.

"سانحه رانندگی نقره‎ای" بیش از ۳۰ میلیون دلار بیشتر از رکوردار قبلی فروخته شد.

این تابلو که نام دیگرش "فاجعه مضاعف" است برداشتی از پیامدهای یک سانحه رانندگی است و راننده‌‌ای را به تصویر کشیده که در داخل خودرو در هم پیچیده شده است.

این تابلو یکی از نقاشی‌های مجموعه‌ای چهارگانه ای است که وارهول در سال ۱۹۶۳ خلق کرد. سه تابلوی دیگر در موزه نگهداری می شوند.

پیش از این رکورد بالاترین بهایی که برای اثری از وارهول پرداخت شده به سال ۲۰۰۷ بر می گردد که ۷۱.۷ میلیون دلار برای "سانحه رانندگی سبز" پرداخت شد.

"سانحه رانندگی نقره‎ای" پیش از این در اختیار مجموعه دارهای مشهوری چون چارلز ساچی و توماس امان و گونتر ساکس، میلیونر آلمانی بود.

Image caption وارهول از مهم‌ترین مبتکران و پیشتازان جنبش هنر پاپ در دهه ۱۹۶۰ میلادی بود

حراجی ساتبی در نیویورک هویت خریدار را که از طریق تلفن قیمت گذاری می کرد، اعلام نکرده است.

تابلوی وارهول با این رقمی که به دست آورد به رده دوم فهرست گرانترین آثار هنری معاصر که در حراجی فروخته شدند دست پیدا کرد.

سه شنبه شب، ١٣ نوامبر، در حراج دیگری یک تابلوی فرانسیس بیکن، نقاش معاصر ایرلندی - بریتانیایی در حراجی کریستی در نیویورک رکورد شکست و به مبلغ ۱۴۲ میلیون دلار فروخته شد.

این بالاترین مبلغی بوده که تاکنون برای یک اثر هنری در یک حراجی پرداخت شده است.

حراجی کریستی گفت که قیمت پایه نقاشی بیکن ۸۰ میلیون دلار بوده و تخمین زده می شد که تا ۸۵ میلیون دلار فروخته شود. این نقاشی شش دقیقه پس از آغاز حراج به قیمت ۱۴۲ میلیلون دلار فروخته شد.

آثار اندی وارهول از گرانترین و محبوب ترین آثار هنری قرن بیستم است و بارها در سال‌های گذشته کارهای او در حراجی ها رکوردشکنی کرده است.

وارهول از مهم‌ترین مبتکران و پیشتازان جنبش هنر پاپ در دهه ۱۹۶۰ میلادی بود که با تولید انبوه آثار هنری، فرهنگ تبلیغاتی آمریکا را از حالت تکرار و روزمرگی خارج کرد.

مطالب مرتبط