وزیر ارشاد از بررسی دوباره کتابهای توقیف‌شده و فعالیت نشر چشمه خبر داد

Image caption آقای جنتی گفته که بسیاری از رمان‌ها را می‌توان با حذف یک واژه یا حداکثر یک پاراگراف اجازه نشر داد

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، از بررسی پرونده ناشرانی خبر داده است که در سالهای گذشته، پروانه فعالیت آنها لغو شده یا از ورود آنان به نمایشگاه کتاب جلوگیری به عمل آمده است.

او وعده داده است که "قریب به اتفاق آنها در نمایشگاه آتی حضور خواهند داشت و ناشرانی که پروانه فعالیت آنها لغو شده ولی مشکل اساسی ندارند می توانند مجدد به فعالیت خود ادامه دهند."

در دوران معاونت فرهنگی بهمن دری در وزارت ارشاد دولت محمود احمدی نژاد، فعالیت‌های چند ناشر فعال از جمله چشمه، افراز، پیدایش، اختران، آگه، نظر، ثالث و نیلوفر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران دچار مشکل شد و در مواردی به حال تعلیق در آمد. به گفته آقای دری، این ناشران تخلف کرده بودند.

همچنین چند ناشر از جمله نشر چشمه، کویر، روزنه و ویستار از حضور در نمایشگاه کتاب محروم شدند و سرانجام پروانه نشر چشمه هم لغو شد.

بهمن دری در خرداد ۹۱ درباره نشر چشمه گفته بود: "این نشر بر اساس رای هیات رسیدگی به تخلفات که از خود اعضای صنف و اتحادیه هم در آن حضور دارند پروانه نشرش لغو شده است و تنها لغو هم نیست و بلافاصله پرونده‌اش برای رسیدگی به مرجع قضایی ارسال می‌شود."

بیشتر بخوانید: وزارت ارشاد و امضاهایی که زیرش زد

اما امروز ۲۵ آبان، علی جنتی گفته است: "نشر چشمه اصلا تعلیق نشده بود که بخواهد دوباره راه بیفتد. یکسری تصمیماتی در داخل وزارت ارشاد در دوره گذشته گرفته شده بود که هیات بدوی و تجدید نظر در حوزه کتاب گرفته بود اما از آنجا که سیاست‌های دولت جدید متفاوت با قبل است؛ ما اصولا جلوی ابلاغ احکام را گرفتیم و نشر چشمه می‌تواند فعالیت کند."

'خدشه دار شدن اخلاق جامعه'

او در عین حال گفته است "آثاری که اخلاق جامعه را خدشه دار کند اجازه انتشار نمی یابند."

علی جنتی درباره کتاب هایی که پیش از این توقیف شده اند، گفته است که این کتاب‌ها را "افراد باسوادی که در حوزه کتاب وجود دارند" دوباره خوانی می کنند. به گفته او، این کتاب ها "ممکن است با اصلاحاتی در برخی بخش‌ها کتاب روانه بازار نشر شود."

آقای جنتی گفت: "ممکن است برخی رمان ها باشند که قابل اصلاح نباشند، اما بسیاری از آنها را می‌توان با حذف یک واژه یا حداکثر یک پاراگراف اجازه نشر داد."

افزایش سختگیری و تاخیر در صدور مجوز، لغو مجوز کتاب های مجوزدار، عدم پاسخگویی به ناشران، مترجمان و نویسندگان معترض به شیوه ممیزی از جمله انتقادهای روزافزون اهالی کتاب در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بود.

مطالب مرتبط