عنایت‌الله رضا و خاطره‌گویی در تنگنای فراموشی

Image caption روی جلد ناگفته ها

"ناگفته‌ها" خاطراتی است که دکتر عنایت‌الله رضا (۱۲۹۹ – ۱۳۸۹) نویسنده و مترجم و فعال سیاسی، در ۲۳ جلسه گفتگو با عبدالحسین آذرنگ، علی بهرامیان، صادق سجادی و علی همدانی در میان گذاشته است.

سخنان عنایت‌الله رضا به طور کلی دو گونه است: یکی خاطراتی که از زندگی و تجارب شخصی او برآمده است و دیگر دیدگاه‌های او درباره‌ حوزه‌هایی گسترده از امور اجتماعی و سیاسی تا تأملات تاریخی و نقد کمونیسم.

بخش خاطرات نیز خود به دو نوع قابل تقسیم است: یکی آزمون‌ها و کارهای شخصی او، برآمده از زندگی و سرگذشت او در ایران و مهاجرت به اتحاد شوروی (سابق) و چین تا بازگشت به ایران؛ و دیگر "خاطرات" دست دوم اوست که از دیگران خوانده و شنیده و اکنون به واسطه تعریف می‌کند.

پیداست که سخنان این مرد جهاندیده، بسته به مورد، ارزش و اعتباری متفاوت دارد، و نمی‌توان درباره همه به یکسان داوری کرد؛ اما در هرحال این نکته را باید در نظر داشت که به گفته مصاحبه‌کنندگان: "گفت‌وگو با سالخورده‌ای در آستانه ۹۰ سالگی که بخش‌هایی از خاطراتش دستخوش نسیان شده باشد، و ذهن او گاه از تمرکز بر یک موضوع خسته شود و به موضوعی دیگر بپردازد، به آسانی گفت‌وگو در حالت عادی نیست؛ به ویژه آن که بیماری فرساینده مرگ‌زای استاد رضا، داروهایی که مصرف می‌کرد، بر احوال او تأثیر می‌گذاشت و روند گفت‌وگوها را دشوار می‌ساخت."(۷)

در خاطرات مستقیم، یعنی آنجا که دکتر رضا از تجربه‌های شخصی خود سخن می‌گوید، نکات قابل‌توجهی می‌توان یافت. آگاهی از شیوه عضویت او در حزب توده در سال ۱۳۲۳، ورود به نیروی هوایی ارتش ایران، افتادن به تبعید در کرمان، پیوستن به "فرقه دموکرات آذربایجان"، فرار به اتحاد شوروی به دنبال سقوط فرقه، تحصیل و فعالیت در شوروی و سپس کار و اقامت در چین کمونیست، و سرانجام بازگشت به ایران در سال ۱۳۴۸ بی‌گمان برای تاریخ‌نگاری معاصر بسی سودمند است.

به ویژه شرحی که عنایت‌الله رضا از کار و بار خود در چین و همکاری با "رادیو پکن" بازگو کرده، بسیار جذاب است، زیرا گواهی زنده و روشنی از دوران پیش از "انقلاب فرهنگی" و شرایط گذرایی ارائه داده که درباره آن، دستکم از زبان یک ایرانی، کمتر بیان شده است. به ویژه او که از "اتحاد شوروی" به چین رفته، اینجا و آنجا به مقایسه دو نظام اجتماعی و سیاسی با مرامی به ظاهر یگانه می‌پردازد.

در این بخش کاستی بزرگ "خاطرات" این است که بسیاری از نکات همچنان "ناگفته" می‌ماند؛ از خاستگاه و کودکی و تربیت خانوادگی، تحصیل، سالهای جوانی دکتر رضا و علت کشیده شدن او به آرمان چپ تقریبا هیچ‌چیز گفته نمی‌شود. نه مصاحبه‌کنندگان کنجکاوی نشان داده‌اند و نه مصاحبه‌شونده به صرافت افتاده که درباره مراحل آغازین و البته سرنوشت‌ساز زندگی خود توضیح بیشتری بدهد.

چنانچه گفت‌وگوکنندگان در پیشگفتار کتاب اشاره کرده‌اند، گفت‌وگو با عنایت‌الله رضا روش سنجیده و سرراستی نداشته، به جای پیروی از الگویی موضوعی یا سیر زمانی، به صورت دلبخواه و شاید "دیمی" صورت گرفته و همین کتاب را مغشوش و آشفته کرده است.

کتاب از سال ۱۳۴۸ و بازگشت رضا به ایران شروع می‌شود و بعد برای شرح زندگی او، با یک "فلاش بک" به عقب برمی‌گردد. او اما سرگذشت خود را نه از ولادت و کودکی بلکه از نیمه دوم سال ۱۳۲۴، زمانی که در ۲۵ سالگی به حالت تبعید در کرمان بوده، بازگو می‌کند و بعد مدام به عقب و جلو می‌رود، تا به صورت کمابیش ارتجالی، ماجراهای گوناگون را گزارش کند. در این مسیر ناهموار بسیاری از ماجراها ناگفته مانده و در عوض از برخی مسائل دو یا سه بار در کتاب سخن رفته است.

'ناگفته‌ها پیش از این گفته شده

عنایت‌الله رضا زندگی سیاسی پرفراز و نشیبی داشت و آزمون‌های زیادی از سرگذرانده بود، اما آنچه از این کتاب برمی‌آید آن است که او "ناگفته" زیادی برای گفتن ندارد، و همه چیز را دیگران، پیش از او و چه بسا دقیق‌تر از او، باز گفته‌اند.

کهولت و فراموشی البته عارضه‌ای طبیعی است که مصاحبه‌کنندگان از آن خبر داشته‌اند، اما آنها برای یاری به حافظه پیرمرد تلاشی نمی‌کنند. از آن بدتر، آنها برخلاف معمول از او درباره مسائلی می‌پرسند که با آنها درگیری مستقیم نداشته و طبعا نمی‌توانسته نظر موثقی بدهد. رویدادهایی مانند جنبش جنگل، قیام افسران خراسان، برخورد "حزب توده" با دکتر مصدق و کودتای ۲۸ مرداد و... به همین خاطر است که او بارها در متن "خاطرات" یا با حدس و گمان جواب می‌دهد و یا صادقانه می‌گوید: "نمی دانم" یا "در خاطرم نیست".

عنایت‌الله رضا در مقامی نبوده که بتواند گزارشی درست و دقیق از مسائل پشت پرده "حزب توده" و "فرقه دموکرات" بدهد، دسته‌بندی‌های درونی آنها را باز کند یا دلایل سرنوشت و شکست تلخ آنها را تشریح کند. حتی در روایت او از دوران همکاری با فرقه نیز چیز تازه‌ای نیست.

او تأکید می‌کند که طی هفت ماه اقامت در قلمرو "فرقه" ارتباط زیادی با مردم آذربایجان نداشته و بیشتر اوقات خود را در فرودگاه تبریز می‌گذرانده است. او تأکید دارد که تنها یک بار دیداری رسمی و کوتاه با پیشه‌وری داشته است (۴۲) با وجود این مصاحبه‌کنندگان مدام از او درباره پیشه‌وری، افکار و اخلاق و منش و رفتار "رهبر فرقه" سؤال می‌کنند و طبعا پاسخ‌های نامربوط تحویل می‌گیرند.

لغزش‌های کتاب

گذشته از آشفتگی "خاطرات"، که علت اصلی آن را باید در نقض "آداب مصاحبه" جست، در مواردی لغزش‌هایی مضمونی به کتاب راه یافته که نباید با آسان‌گیری از آنها گذشت؛ در زیر به برخی از این موارد اشاره می‌شود:

در کتاب از سفر ایرج اسکندری به "اتحاد شوروی" در سال ۱۳۲۵ یاد شده است. این موضوع از نظر شناخت مسائل درونی حزب توده و همچنین شیوه برخورد حزب کمونیست اتحاد شوروی با احزاب کوچک، بسیار مهم است. اسکندری به مسکو رفته بود تا نامه رهبری حزب توده را در انتقاد از سیاست وقت فرقه به حزب کمونیست اتحاد شوروی تحویل دهد، غافل از آن که "برادر بزرگ" دربست پشتیبان سیاست "فرقه" است.

عنایت‌الله رضا پس از نقل ماجرا، تصریح می‌کند: "ایرج اسکندری این حرفها را در خاطراتش نیاورده است... اینها را فقط به من گفت..." (۱۰۷) که مطلب درستی نیست. اسکندری در خاطرات خود ماجرا را به تفصیل بازگو کرده، که پس از آن هم در چند کتاب دیگر نقل شده است. متاسفانه گفتگوکنندگان نیز از اظهار نظر رضا به سادگی گذشته‌اند.

نمونه مشابه دیگر سخنی است که عنایت‌الله رضا، به عنوان خاطره شخصی، از قول عبدالصمد کامبخش در رابطه با لو دادن گروه ۵۳ نفر در زندان رضاشاه بیان می‌کند. در واقع خود کامبخش در پلنوم چهارم حزب توده (۱۹۵۷) در حضور جمع به لو دادن برخی از افراد ۵۳ نفر اذعان کرده بود، با این توجیه که قصد داشته توجه پلیس رضاشاه را از کمونیست‌های قدیمی مانند سرهنگ سیامک، منحرف کند. این احتمال وجود دارد که آقای رضا که در پلنوم چهارم حزب حضور داشته، این موضوع را همانجا از کامبخش شنیده باشد و نه چنان که عنوان می‌کند، در دیداری شخصی. (۱۲۴)

در صحبت پیرامون دستگیری، محاکمه و اعدام باقروف، رهبر حزب کمونیست آذربایجان شوروی، که در سال ۱۹۵۵ و پس از مرگ استالین روی داد، می‌گوید که در آن زمان پیشه‌وری هنوز زنده بود (ص ۱۵۷). واقعیت این است که رهبر فرقه تنها یک سال پس از فرار از ایران در ژوئن ۱۹۴۷ در باکو به مرگی مشکوک درگذشت.

نشریه معروف "صلح و سوسیالیسم"، ارگان مشترک احزاب کارگری و کمونیستی، احتمالا برای گردانندگان گفت‌وگو آشنا نبوده که آن را یک بار "سوروسوسیالیسم" خوانده‌اند (۵۷) و بار دیگر "سورسوسیالیسم" (۹۱).

در جایی نام بریا، رئیس پلیس امنیتی استالین، با بی‌ریا، وزیر فرهنگ فرقه دموکرات، خلط شده است. (۱۱۱)

اظهارنظرهای دکتر رضا درباره امور متفرقه، مانند مسائل فرهنگی نیز به قول معروف خیلی آب برمی‌دارد. سخنان او درباره عزیز حاجی بیگ‌اف، آهنگساز نامی آذربایجان که نام درست او عزیر یا اوزیر حاجی بیگوف است، (۱۲۲) و سرگئی آیزنشتاین، سینماگر معروف شوروی (۱۹۹ و ۲۰۰) از شایعات سرزبانی فراتر نمی‌رود.

بر همین سیاق آنچه عنایت‌الله رضا به نام "خاطرات" درباره ساختار سیاسی و زمامداران اتحاد شوروی، دعوای چین و شوروی، جنبش اصلاحات خروشچف و ارتباط آن با احزاب کمونیست اروپایی مطرح می‌کند، و البته هیچ پیوند استواری هم با مطالب کتاب ندارد، در بیشتر مواضع سطحی و غیردقیق است.

فهرست اعلام کتاب نیز چندان دقیق نیست؛ تنها یک نمونه در ارتباط با موردی پیش‌گفته: چند جا، از جمله در برگهای ۱۱۷ و ۱۲۶ از بریا نام برده شده، اما در فهرست کتاب نیامده است.

در پایان کتاب ۷۰ عکس درج شده که اقدامی جالب و سودمند است، هرچند ارتباط برخی از عکس‌ها با متن کتاب روشن نیست.

مطالب مرتبط