تاریخ‌سازان جدول پرفروش‌‎ترین آلبوم‎های موسیقی در بریتانیا

یکشنبه هفته گذشته آلبوم جدید لیدی گاگا به نام " آرت پاپ" نهصد و نود و نهمین آلبومی شد که در تاریخ برگزاری این رقابت تجاری - فرهنگی در صدر جدول پر فروش ترین آلبوم های موسیقی بریتانیا قرار گرفت.

ولی به فاصله کوتاهی آلبوم جدید رابی ویلیامز به نام "رابطه دوگانه" جای آن را در صدر این جدول گرفت. این یازدهمین آلبوم این خواننده انگلیسی است که در صدر جدول می نشیند.

همزمان با رسیدن شمار این جدول ها به رقم هزار نگاهی می کنیم به دستچینی از این آلبوم ها که از سال ۱۹۵۶ و آغاز کار جدول پر فروش ترین آلبوم ها در بریتانیا صدر نشین بوده اند.

اولین آلبوم شماره یک: فرانک سیناترا

عنوان آلبوم: ترانه ای برای عشاق رقصان

Songs For Swingin' Lovers

سال انتشار: ۱۹۵۶

جدول پر فروش ترین های موسیقی بریتانیا اولین بار در ژوئیه سال ۱۹۵۶ به ابتکار مجله ای به نام "رکورد میرور" تهیه شد و فقط شامل پنج آلبوم بود. این آلبوم دهمین مجموعه ترانه ای بود که فرانک سیناترا عرضه می کرد و به احتمال زیاد بهترین مجموعه او در سبک سوئینگ بود. مجله موسیقی رولینگ استونز آن را ستود و سه هفته در صدر این جدول بود و پنجمین آلبوم پرفروش سال شد.

اما در آن دوران آلبوم های موسیقی هنوز چندان فراگیر نشده بودند و در سال ۱۹۵۶ فروش آنها فقط ۱۲ میلیون نسخه بود. در حالیکه در سال ۲۰۱۲ تعداد فروش آلبوم های موسیقی در بریتانیا از مرز ۱۰۰ میلیون گذشت.

صدمین آلبوم شماره یک: جان لنون

عنوان آلبوم: تصور کن

Imagin

سال انتشار: سال ۱۹۷۱

پانزده سال طول کشید تا به آلبوم صدم برسیم و بخش زیادی از افزایش تولید آلبوم‌های موسیقی موفق را مدیون گروه بیتل‌ها هستیم که آلبوم های آنها روی هم رفته سه سال صدرنشینی این جدول را در انحصار خود داشتند. اما این آلبوم جان لنون در دوره فعالیت انفرادی اش، این ویژگی تاریخی را نیز پیدا کرد که صدمین آلبوم پرفروش شود.

این آلبوم همه ویژگی های موسیقی، افکار و شیوه زندگی جان لنون را به خوبی منعکس می کرد و با وجود نگاه انتقادی وی به بسیاری مسائل سیاسی و اجتماعی آن دوران، فضایی مثبت و بشارت دهنده داشت. به سرعت به آلبومی موفق بدل شد و پس از کشته شدن او باری دیگر برای مدتی طولانی این موفقیت تجاری را تکرار کرد.

دویستمین آلبوم شماره یک: گروه بانی ام

عنوان آلبوم: پروازی شبانه به ونوس

Nightflight To Venus

سال انتشار: ۱۹۷۸

این موفق ترین آلبوم این گروه بود که چهار هفته در صدر جدول پر فروش ترین ها باقی ماند. تک ترانه اصلی آلبوم که همین نام را داشت خلق فضایی عجیب و غریب از یک سفر فضایی بود.

شاید باید آن را اولین ترانه رقص دیسکویی برای عصر فضا تلقی کرد. ولی گروه بانی ام از هر موضوعی برای مضمون ترانه های خود الهام می گرفت، کما اینکه ترانه دوم این آلبوم به نام "راسپوتین" براساس یک شخصیت اسرار آمیز و مخوف در دربار تزارهای روسیه ساخته شده بود.

خالق و مغز متفکر این گروه که دوران موفق کوتاهی را تجربه کرد یک تهیه کننده آلمانی موسیقی پاپ به نام فرانک فاریان بود که با خلق این مجموعه که سومین آلبوم گروه بانی ام بود به اوج خلاقیت رسید.

سیصدمین آلبوم شماره یک: واریته

عنوان آلبوم: به این می گویند موسیقی شماره ۳

Now That's What I Call Music 3

سال انتشار: ۱۹۸۴

تا سال ۱۹۸۹ آلبوم های واریته که ترکیبی از آثار خوانندگان و گروه‌های مختلف بود در این جدول قرار می گرفت و به همین خاطر مجموعه هایی به اسم "به این می گویند موسیقی" همیشه فروش بیشتری داشتند و در این جدول مقامهای خوبی کسب می کردند.

آلبوم شماره سه از این مجموعه که در تابستان ۱۹۸۴ به بازار آمد چهار تک ترانه که صدرنشین جدول پر فروش ترین ها بودند را شامل می شد، از جمله "واکنش" از گروه دوران دوران و "قبل از اینکه بروی، بیدارم کن" از گروه وم.

بقیه ترانه های این مجموعه یادگارهای خوبی از اشاره به مسائل مهم آن سال‌ها هستند. مثل ترانه ای در مورد نلسون ماندلا که بیانگر گسترش اعتراضات به تبعیض نژادی در آفریقا جنوبی بود و یا ترانه دیگری که موضوع آن مواد مخدر و به خصوص مصرف کوکائین بود.

این مجموعه های واریته هر چند دیگر در جدول پر فروش ترین ها قرار نمی گیرند ولی به موفقیت تجاری خود ادامه داده و شماره ۸۳ آن که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد در بازار موسیقی بریتانیا سریع‌ترین فروش را داشت.

چهارصدمین آلبوم شماره یک: اریژر

عنوان آلبوم: وحشی

Wild

سال انتشار: ۱۹۸۹

فقط ظرف چهار روز ۴۰۰ هزار نسخه از این آلبوم فروش رفت و پنجمین آلبوم این گروه بود که پشت سر هم به صدر جدول پر فروش ترین ها می رسید. شاید بتوان آن را بهترین و پخته ترین کار این گروه دانست که به خوبی خود را در تک ترانه اصلی این مجموعه به نام "مرغزار آبی" نشان می داد.

خواننده این گروه به نام "اندی بل" در آن دوران جزو معدود خوانندگان و افراد عالم موسیقی بود که علنا همجنس گرایی خود را اعلام کرده بود. با این همه این گروه تلاش زیادی می کرد که بیش از حد تحریک آمیز نباشد.

اندی بل در یکی از مصاحبه های خود گفته بود که اگر در ویدئوی موسیقی خود علنا همجنس گرایی را نشان دهند تلویزیون ام تی وی که در آن سالها در پخش موسیقی نقش مهمی داشت، آن را پخش نخواهد کرد.

پانصدمین آلبوم شماره یک: دیکان بلو

عنوان آلبوم: شهر ما

Our Town

سال انتشار: ۱۹۹۴

پنج درصد آلبوم‌هایی که طی این چند دهه به صدر جدول رسیده اند، آلبوم‌های "بهترین‌های" یک خواننده و یا یک گروه بوده اند. این آلبوم گروه دیکان بلو هم در حقیقت برگزیده ای از بهترین تک ترانه های آنها بود که برخی از آنها بهترین نمونه از موسیقی راک اسکاتلندی است.

این گروه جوان دوران موفقیت اولیه خود را به خوبی پشت سر گذاشت و حتی ماجرای عاشقانه بین خواننده اصلی گروه و یکی از اعضای گروه کر با وجود همه مسائلی که می توانست به وجود بیاورد مسئله ساز نشد.

اما درست سه هفته پس از رسیدن این آلبوم به صدر جدول اعضای گروه انحلال آن را رسما اعلام کردند. با این همه در سال ۲۰۱۲ باری دیگر دور هم جمع شده و آلبوم تازه ای به نام "هیپسترز" را منتشر کردند.

ششصدمین آلبوم شماره یک: رابی ویلیامز

عنوان آلبوم: منتظرت بوده‌ام

I've Been Expecting You

سال انتشار: ۱۹۹۸

پس از موفقیت آلبوم اول این خواننده به نام "فرشته" این آلبوم او نیز به سادگی به موفقیت رسید و بیش از سه میلیون نسخه به فروش رفت. تهیه کننده آن، چه هنگام تمرین روی این آلبوم و چه در مصاحبه هایی که بعدا انجام داد تکرار می کرد که تهیه این آلبوم کار بسیار ساده ای بود.

رابی ویلیامز در اوج شهرت بود و شاید به همین خاطر متن برخی از اشعار این آلبوم که بسیار مغرورانه و خودپسندانه جلوه می کنند کسی را نیازرد. هنوز هم دو ترانه از این آلبوم به نامهای "اون خودشه" و "بدون پشیمانی" را در کنسرت های خود اجرا می کند و جزو پر طرفدارترین ترانه های او هستند.

در مجموع تاکنون یازده مورد آلبوم رابی ویلیامز به صدر جدول پر فروش ترین های بریتانیا رسیده اند که از این نظر هم ردیف الویس پریسلی قرار می گیرد.

هفتصدمین آلبوم شماره یک: گروه کورال

عنوان آلبوم: جادو و دارو

Magic and Medicine

سال انتشار: ۲۰۰۳

در این سالها برنامه های تلویزیونی که به اصطلاح به دنبال کشف استعدادهای جدید در موسیقی پاپ می رفتند تازه رونق گرفته بودند و از دل این برنامه های تجاری خواننده های تازه ای به بازار موسیقی روزمره پیوستند. ولی در همان دوران موسیقی راک مستقل (ایندی) شدیدا محتاج به خون تازه ای بود.

گروه کورال از شهر لیورپول جزو اولین موردهایی بودند که این راه را گشودند. این گروه در سال قبل یک آلبوم نسبتا موفق داشت و با این آلبوم دوم موفقیت آنها تثبیت شد و از آن چند ترانه به صدر جدول پرفروش ترین تک ترانه ها رسید.

خواننده اصلی گروه در مصاحبه ای گفت: "بعد از موفقیت اولیه ما همه بوی پول به مشامشان رسید. در آن زمان شرکتهای تولید موسیقی گروه خوب دیگری نداشتند و همه روی ما سرمایه گذاری می کردند." این آلبوم آنها فقط یک هفته در صدر جدول ماند و رابی ویلیامز باری دیگر و این بار با آلبومی به نام "فرار شرمگینانه" جای آن را گرفت.

هشتصدمین آلبوم شماره یک: نورا جونز

عنوان آلبوم: خیلی دیر نیست

Not Too Late

سال انتشار: ۲۰۰۷

در این سالها از یک طرف فروش سی دی و آلبوم های موسیقی رو به کاهش گذاشته بود و از طرف دیگر شرکت های تولید موسیقی توجه خود به نیازهای بازار و کشف و معرفی استعدادهای واقعی را از دست می دادند.

سه آلبوم نورا جونز که به صدر جدول رسیده بودند به خوبی ضعف تولید و کاهش فروش موسیقی را نشان می دادند. آلبوم اول وی که در سال ۲۰۰۳ عرضه شد دو میلیون و ۴۰۰ هزار نسخه، آلبوم دوم او در سال بعدی حدود ۹۰۰ هزار نسخه و آلبوم سوم او یعنی همان که در سال ۲۰۰۷ صدرنشین شد فقط صد هزار نسخه فروش داشت.

در این آلبوم نورا جونز از اولین آلبوم های خود که بشتر فضای جاز کافه ای داشت فاصله گرفته و اکثر ترانه ها ساخت خود او بودند. در ضمن او به اوضاع سیاسی آن زمان آمریکا نیز اشاراتی داشت و غیرمستقیم از دوران ریاست جمهوری بوش انتقاد می کرد. او در مصاحبه ای با پذیرش اینکه فروش آلبومش موفقیت آمیز نبوده گفت طعم موفقیت را چشیده و انتظار ندارد که هر محصولی که ارائه می دهد موفقیت عظیمی داشته باشد.

نهصدمین آلبوم شماره یک: گروه اویسیس

عنوان آلبوم: مثل باد می‌گذرد

Time Flies

سال انتشار: ۲۰۱۰

این گروه در سال ۱۹۹۷ یک رکورد بزرگ در فروش موسیقی به جا گذاشت که هنوز پا برجاست. آلبوم سوم آنها به نام "الان اینجا باش" طی یک هفته ۶۶۰ هزار نسخه فروش داشت، موفقیتی که در تاریخ فروش موسیقی در بریتانیا بی نظیر است. ولی همانطور که نوئل گلگر خواننده این گروه بعدها گفت فروش زیاد به این معنا نیست که آلبوم خوبی بوده است.

آلبوم "مثل باد می‌گذرد" در حقیقت نگاهی کلی و جامع به مسیری بود که این گروه طی کرده بود. به قول ترانه سرای گروه آنها شاید جزو اولین کسانی بودند که موسیقی الهام گرفته از راک آکوستیک را از دخمه ها بیرون کشیده و به جمعیت وسیعی از جوانان عرضه کردند.

این گروه جدال‌های داخلی فراوانی داشته و سالهاست اعضای گروه به زحمت می توانند با هم کار بکنند. سال آینده این گروه بیست ساله خواهد شد ولی آنطوری که نوئل گلگر هفته پیش گفت امید چندانی به همکاری مجدد نیست چون همه حرف های خود را زده اند و دیگر حرفی برای گفتن نیست.

هزارمین آلبوم شماره یک: رابی ویلیامز

عنوان آلبوم: رابطه دوگانه

Swings Both Ways

سال انتشار: ۲۰۱۳

تاریخ جدول پر فروش ترین آلبوم ها با یک آلبوم از سبک موسیقی سوئینگ کار فرانک سیناترا شروع شد و سوئینگ دیگری آن را به شماره هزار رسانده است.

این دومین آلبوم رابی ویلیامز است که از سبک موسیقی رقصی سوئینگ الهام گرفته است. ترانه های آن بسیار ساده و کیفیت موسیقی را می توان در حد استاندارد و معمولی دانست. وی اخیرا در مصاحبه ای گفت: "من به کارم علاقه زیادی دارم و نمی شد که دوباره یک آلبوم پاپ تولید کنم. می خواستم کار متفاوتی عرضه کنم و نتیجه آن شد آلبومی با سبک موسیقی سوئینگ."

این یازدهمین آلبوم این خواننده بریتانیایی است که در صدر جدول پر فروش ترین ها می نشیند.

فقط مدونا با دوازده آلبوم و گروه بیتل ها با پانزده آلبوم در یک چنین مقامی در تاریخچه جدول پر فروش ترین های موسیقی بریتانیا کارنامه بهتری از خود به جا گذاشته اند.

مطالب مرتبط