پایان کار جشنواره سه قاره؛ جایزه تماشاگران برای قاعده تصادف

Image caption هیئت داوران و برنده جایزه بالون طلایی

جشنواره فیلم سه قاره (نانت) دوشنبه بیست و پنجم نوامبر با اهدای جوایز خود به برگزیدگان به کار خود پایان داد.

این جشنواره که از سال ۱۹۷۹ آغاز شده و امسال سی و پنجمین دوره اش را برگزار می کرد، به فیلم هایی از سه قاره آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین اختصاص دارد و در سال ۱۹۸۵ با اهدای جایزه خود به فیلم دونده ساخته امیر نادری نقش قابل توجهی در مطرح شدن سینمای ایران در جشنواره های جهانی داشت.

جایزه بهترین فیلم جشنواره به انتخاب تماشاگران امسال به فیلم ایرانی قاعده تصادف ساخته بهنام بهزادی رسید.

فیلم داستان یک گروه تئاتری آماتور را می گوید که به یک جشنواره جهانی در خارج از ایران دعوت شده اند. همه گروه دلیل سفر خود را پنهان می کنند، غیر از شهرزاد که برای پدرش همه چیز را تعریف می کند.

فیلم به سبک و سیاق فیلم های اصغر فرهادی درامی را درباره چند شخصیت و مشکلات آنها روایت می کند و قصد دارد هر کدام از شخصیت هایش را محق نمایش دهد.

Image caption نمایی از قاعده تصادف ساخته بهنام بهزادی

جایزه بالون طلایی جشنواره امسال به فیلم بدرود (بدرود تابستان) ساخته کوجی فوکادا از ژاپن رسید.

فیلم با یک "سلام" آغاز می شود، از نقطه ای که میکی که تحصیلاتش را به اتمام رسانده به خانه خواهرش در روستا بازمی گردد. این آغاز یادآوری خاطرات و ملاقات با عشق سابقش است. این فیلم جایزه داوران جوان را هم به خود اختصاص داد.

"تا دیوانگی ما را از هم جدا کند"ساخته ونگ بینگ از چین جایزه بالون نقره ای جشنواره را از آن خود کرد. بینگ به مدت چهار ماه این فیلم را در یک آسایشگاه روانی در ایالت یونان چین فیلمبرداری کرده است.

جایزه ویژه داوران هم به فیلم "من او نیستم" ساخته تایفون پیرسلیم اوغلو از ترکیه رسید. فیلم داستان زندگی یک دستیار آشپز را روایت می کند که درگیر رابطه ای با همسر یکی از همکارانش می شود که در زندان به سر می برد.

جشنواره سه قاره امسال که از نوزدهم تا بیست و ششم نوامبر برگزار شد، نه فیلم را در بخش مسابقه خود پذیرفته بود که از ایران تنها فیلم قاعده تصادف حضور داشت. این فیلم پیشتر در جشنواره مانهایم آلمان هم به نمایش درآمده بود.

جشنواره سه قاره طی چندین دوره بزرگ ترین جایزه خود را به سینمای ایران اهدا کرده است: دونده(نادری، ۱۹۸۵)، آب باد خاک(نادری، ۱۹۸۹)،یک داستان واقعی(ابوالفضل جلیلی، ۱۹۹۶)، دلبران (جلیلی، ۲۰۰۱) و چندکیلو خرما برای تشییع جنازه (سامان سالور، ۲۰۰۶).

مانیا اکبری، داور این دوره

Image caption کوجی فوکودا برنده بالن طلایی جایزه اش را از مانیا اکبری می گیرد

یکی از داوران جشنواره امسال، مانیا اکبری فیلمساز ایرانی ساکن لندن بود.

اکبری به بی بی سی گفت: " از نحوه انتخاب فیلم ها می توانستیم کاملا متوجه شویم که سینمای امروز در جستجوی راه جدیدی برای بیانی متفاوت در سینمای معاصر است. تمام فیلم ها با یک برخورد متفاوت با فرم و محتوا در تلاش بودند جهت رسیدن به یک معنای نوینی در سینمای امروز به نتیجه مطلوبی برسند. داوران تصمیم گرفتند به شدت این موضوع را در نظر بگیرند که سینمای امروز نسل جوان چیست و سینمای آینده به کجا خواهد رفت؟"

او در خصوص نحوه انتخاب برگزیدگان این جشنواره گفت: "با در نظر گرفتن شناخت فرم و محتوا و جزییاتی که می توانستیم از دانش و آگاهی شخص سازنده در فیلم داشته باشیم که آیا کارگردان برای رسیدن به این مفهوم و معنای متفاوت از یک آگاهی نسبی جهت ساخت یک فیلم تاثیر گذار و مسیری رو به آینده برخودار هست یا نه. تلاش کردیم با نتایج جوایز مسیرهای جدیدی را برای دستیابی و شناخت سینمای معاصر به سمت آینده امکان پذیر کنیم، که صد البته این ذهنیت بسیار نسبی است و نمی توان به هر نوع داوری قطعیت کامل داد. اما برای راهکارهای جدید و حرکت و جریان سینما این جوایز بسیار موثر و تاثیر گذار است."

سایر داوران جشنواره امسال عبارت بودند ازکریس فوجیوارا مدیر جشنواره ادینبورگ، تام داویا پخش کننده و تهیه کننده آمریکایی، الیان دولاتور کارگردان فرانسوی و خاویر پاکر مدیر مرکز سمعی بصری بروکسل.

مطالب مرتبط