'۱۲ سال بردگی' پیشگام در نامزدی جوایز سینمایی اسپیریت

Image caption سه بازیگر اصلی فیلم '۱۲ سال بردگی' نامزد جوایز بازیگری شده اند

درام تاریخی "۱۲ سال بردگی" در جوایز مستقل جشنواره اسپریت ۲۰۱۴ با نامزدی در هفت رشته، پیشتاز است.

این فیلم به کارگردانی استیو مک کوئین نامزد جایزه بهترین فیلم، کارگردان، فیلمنامه و فیلمبرداری شده و سه بازیگر آن (چیتویل اجیوفور، مایکل فاسبندر و لوپیتا نیونگو) نیز در رشته های بازیگری نامزد شده اند.

فیلم نبراسکا، ساخته الکساندر پین، نیز در شش رشته نامزد شده است، از جمله در رشته بهترین بازیگر مرد نقش اول برای بروس درن.

مراسم اهدای جوایز اسپیریت، یک روز پیش از مراسم اسکار، در شامگاه اول مارس ۲۰۱۴ در لس آنجلس برگزار می شود.

جوایز اسپیریت که بنیاد هنری "فیلم ایندیپندنت" سالانه برگزار می کند، از فیلم های مستقلی که با بودجه کمتر از ۲۰ میلیون دلار ساخته شده اند، تقدیر می کند.

انتظار می رود که بسیاری از نامزدهای امسال، جزو نامزدهای اسکار -که در ماه ژانویه اعلام می شود- هم باشند.

کیت بلانشت، بازیگر استرالیایی، نامزد بهترین بازیگر زن نقش اول شده است با بازی در فیلم جاسمین غمگین (Blue jasmine)، ساخته وودی الن.

جیمز گاندولفینی هم که در ژوئن امسال درگذشت، برای بازی در فیلم کمدی رمانتیک "به قدر کافی گفته شده" (Enough said) نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شده است.

در میان نامزدهای جایزه بهترین فیلم دو فیلم سیاه و سفید وجود دارد- "نبراسکا" و "فرانسس ها".

فیلم های "همه چیز از دست رفته" (All is Lost)، با بازی رابرت ردفورد، و فیلم "درون لیون دیویس"، ساخته برادران کوئن هم از دیگر رقبای فیلم "دوازده سال بردگی" در رشته بهترین فیلم اند.

درام رمانتیک "پیش از نیمه شب" نامزد دو جایزه برای جولی دلپی شده است: بهترین بازیگر زن نقش اول و بهترین فیلمنامه (با همکاری ایتن هاوک).

این بازیگر فرانسوی در سومین فیلم از یک سه گانه درام رمانتیک که از "پیش از طلوع" شروع شد، با ایتن هاوک همبازی شد و جلوی دوربین ریچارد لینکلتر رفت.

در مراسم جوایز اسپریت سال گذشته "دفترچه امیدبخش" جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر زن نقش اول برای جنیفر لارنس را از آن خود کرد.

فهرست کامل جوایز را در اینجا ببینید.