گزارش ۱۰۰روز روحانی؛ هنرمندان درباره‌اش چه می‌گویند

به روز شده:  12:45 گرينويچ - پنج شنبه 28 نوامبر 2013 - 07 آذر 1392

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در گفتگوی تلویزیونی اش در صدمین روز آغاز به کار دولتش درباره فرهنگ و هنر هم گزارش هایی داد و گفت: " در همین ۱۰۰ روز بسیاری از کتاب‌هایی که ممنوع شده بود آزاد و چاپ شد، بسیاری از نویسندگان ممنوع القلم شده بودند که آن‌ها را به سریع القلم تبدیل کردیم. یعنی بروند قلم بزنند و هر چه دلشان می‌خواهد بنویسند البته در چارچوب قانون بنویسند."

او با تأکید بر اینکه هیچ فیلتری بهتر از افکار عمومی مردم نیست، گفت: "زمانی که فیلم خوبی ساخته نمی‌شود و مردم از دیدن آن استقبال نمی‌کنند و به آن بی‌اعتنایی می‌کنند، فیلمساز یاد می‌گیرد که برای مردم چگونه فیلمی بسازد."

پس از این گفتگو در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر، بحث هایی میان اهالی فرهنگ و هنر درگرفت. کسانی به حکم ممنوعیت فیلمسازی جعفر پناهی، ممنوعیت چاپ آثار برخی از نویسندگان و مترجمان ایرانی، نظیر آرش حجازی و محرومیت کسانی چون احمد زیدآبادی و ژیلابنی یعقوب از روزنامه نگاری اشاره کرده اند و شماری از نویسندگان و هنرمندان حوزه تئاتر، سینما و موسیقی پرسیده اند کدامیک از آثار آنها در این ۱۰۰ روز مجوز گرفته است. از سوی دیگر، کسانی نیز به حمایت از این سخنان پرداخته اند و ضمن اشاره به اینکه برخی از این ممنوعیت ها مبتنی بر احکام قضایی است و وزارت ارشاد در آنها نقشی ندارد، بر "تدریجی" بودن روند بهبود وضعیت و سخن حسن روحانی تاکید کرده اند که گفته است: "باید فضای امنیتی را از فرهنگ، قدم به قدم کم کرد."

خبرگزاری ها و روزنامه های ایران نظر شماری از هنرمندان و اهالی فرهنگ را درباره سخنان حسن روحانی و گزارش عملکرد دولت در حوزه فرهنگ و هنر جویا شده اند. گزیده هایی از این نظرات را در اینجا می خوانید:

 • حسین سناپور، داستان نویس:

  گمانم این بوده که با تغییر رییس اداره کتاب، ‌از آن همه کتاب‌های مانده در این اداره به زودی باید تعداد زیادی مجوز بگیرند، به اعتراض‌ها رسیدگی شود، ناشران لغو مجوزشده بتوانند دوباره به کارشان ادامه بدهند، اما هنوز هیچ‌کدام این اتفاق‌ها نیفتاده؛ بررسی‌های ارشاد گویا همان‌ها هستند، سرپرست اداره کتاب نمی‌خواهد- به این دلیل که سرپرست است و نه رییس- فعلا دست به ترکیب این اداره بزند، و ناشران هم حتی برای دادن کتاب‌های تازه‌شان به اداره کتاب برای گرفتن مجوز، همچنان منتظر دیدن نشانه‌های تغییر در این اداره هستند.

 • عبدالجبار کاکایی، شاعر:

  در این گزارش آمده که ممنوعیت قلم از بسیاری از نویسندگان رفع شده است، اما باید ببینیم آیا آثار همه نویسندگان مختلف منتشر می‌شود یا نه؛ وگرنه نویسنده همیشه می‌تواند بنویسد و نیازی به دستگاه ممیزی وزارت ارشاد ندارد و خدا را شکر تا زمانی که فضای نت هست، امکان انتشار برای نویسنده فراهم است.

 • محمدمهدی فرقانی، استاد رشته‌ ارتباطات:

  اقداماتی که در این ۱۰۰ روز در حوزه‌ مطبوعات انجام شده، کافی نبوده و هنوز گشایشی که در عرصه‌ مطبوعات انتظار می‌رفت، رخ نداده است. در این ۱۰۰ روز، ما شاهد توقیف یک روزنامه و جلوگیری از انتشار دو روزنامه بودیم. بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و ایجاد زمینه‌ای برای امیدواری روزنامه‌نگاران به آینده‌ شغلی‌شان می‌تواند از گام‌های بعدی دولت در حوزه‌ی مطبوعات باشد.

 • صادق زیبا کلام، نویسنده و استاد دانشگاه:

  بخشی از آراء ۱۸ میلیونی آقای روحانی خواستار آزادی مطبوعات بودند. از طرفی تکلیف سانسور و ممیزی کتاب نیز هنوز روشن نشده است. قطعا یک بخشی از جامعه این مسائل برایش مهم است.

 • محمدهاشم اکبریانی، نویسنده:

  تا حالا چند بار موضع ارشاد تغییر کرده، از برداشتن ممیزی، سپردنش به ناشران و دست آخر برگرداندن ممیزی به همان سبک و سیاق سابقش. در دوره‌های گذشته رسما چیزی به اسم ممنوع‌القلم شدن وجود نداشته اما وزارت ارشاد و اداره‌ کتاب، عملا از انتشار آثار برخی از نویسندگان ممانعت می‌کرد. اما مشکل اصلی فقط ارشاد نیست. در بسیاری از موارد پیش آمده کتابی با تایید وزارت ارشاد به چاپ رسیده اما در ادامه با ممنوعیت و مشکل مواجه شده.

 • لوریس هویان، آهنگساز:

  اگر آقای رییس جمهور خودشان یک روز دنبال مجوز موسیقی بروند و بدانند که چه روند اداری سختی دارد، با روند کار آشنا می‌شدند و این گونه کلی درباره فرهنگ کشور صحبت نمی‌کردند.

  دولتمردان همیشه وعده‌های زیادی درباره فرهنگ می‌دهند اما این مدیران زیرمجموعه هستند که با دخالت‌های غیرکارشناسی خود اعمال سلیقه می‌کنند.

 • هادی مرزبان، کارگردان و بازیگر:

  در این مدت نشانه‌هایی می‌بینیم که آغاز کار در عرصه فرهنگ و هنر خیلی محکم و درست پیش رفته است. البته در درازمدت مشخص خواهد شد که چقدر فضا فرهنگی باز شده است‌ اما اینکه خود رئیس جمهور به کم شدن فضای امنیتی در فرهنگ و هنر اشاره کردند نشانه مثبتی است.

 • طاهره ایبد، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان:

  در حوزه فرهنگ هنوز رخداد برجسته‌ای حاصل نشده، اما شنیده‌ها گویای گام‌های امیدوار‌کننده است. از جمله این موارد می‌توان به تجدید‌نظر در بحث لغو امتیاز برخی از ناشران و برطرف‌ کردن نگاه امنیتی در حوزه فرهنگ اشاره کرد.

  در حال حاضر بسیاری از سیاسیون که در زندان‌ها به سر می‌برند، دارای آثار مکتوبی هستند، در حالی که بجاست هیچ اثر و هیچ انسانی در حبس و حصر نباشد.

در گزارش منتشرشده از عملکرد دولت در حوزه فرهنگ و هنر، صدور مجوز برای ۱۱ هزار و ۱۶۹ عنوان کتاب و رفع توقیف از ۲۰ کتاب از جمله فعالیت‌های دولت در ۱۰۰ روز گذشته ذکر شده است.

کلیک متن کامل این گزارش را در اینجا بخوانید.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.