اسپاتیفای برای هر بار پخش آهنگ، هفت‌هزارم دلار به هنرمند می‌دهد

Image caption اسپاتیفای از هنرمندان و شرکت های موسیقی خواسته به جای به مبلغ هر بار پخش آهنگ فکر کنند، کل تصویر را در نظر بگیرند.

اسپاتیفای، وب سایت پخش موسیقی، در پاسخ به انتقادهای اخیر در مورد میزان پرداخت حق معنوی به صاحبان آثار، اعلام کرده که برای هر بار پخش آهنگ، هفت دهم یک سنت ( ۰.۰۰۷ دلار) به هنرمندان پرداخت می کند.

شرکت اسپاتیفای این اطلاعات را در یک مجموعه آمار و اطلاعات روی وب سایت جدیدی به نام " اسپاتیفای آرتیستز" منتشر کرده که به نظر می رسد مخاطبان آن هنرمندان و تولید کنندگان آثار موسیقی هستند.

اسپاتیفای یک وب سایت تجاری پخش موسیقی است که از اکتبر سال ۲۰۰۸ فعالیت خود را آغاز کرد و به مراجعان موردی یا مشترکان ثابت گنجینه بزرگی از آثار جدید و قدیمی را برای شنیدن ارائه می دهد.

از مجموع میلیونها مشترک این وب سایت در حال حاضر حدود ۶ میلیون نفر مشترک ثابت هستند و در مقابل پرداخت حق اشتراک ماهانه می توانند به شکل نامحدود و بدون انقطاع از خدمات این وب سایت بهره مند شوند. در عین حال دهها میلیون نفر دیگری که مشترکان موردی محسوب می شوند می توانند به شکل مجانی از بخش محدودی از این خدمات استفاده کنند.

اسپاتیفای در تشریح شیوه اقتصادی کار خود اعلام کرده که از سال ۲۰۰۸ که این وب سایت پخش موسیقی را شروع کرده تاکنون مبلغی بیش از یک میلیارد دلار بابت حقوق معنوی آثار موسیقی به صاحبان آنها پرداخت کرده است.

اوایل سال جاری " تام یورک" خواننده اصلی گروه " ریدیو هدز" در اعتراض به ناکافی بودن مبلغی که بابت حقوق معنوی به خوانندگان و گروههای موسیقی پرداخت می شود، برخی از آثار خود را از این وب سایت پس گرفت. وی در پیامکی که روی شبکه توئیتر منتشر کرد نوشت: "از حقوق همکاران هنرمند خود دفاع می کنم."

وی در ادامه این پیامک افزود: "هنرمندان جدید، شما هم متوجه خواهید شد که اسپاتیفای چیزی به شما پرداخت نخواهد کرد. در حالی که سهامداران این شرکت پول زیادی به جیب می زنند."

در مقابل، اسپاتیفای استدلال می کند که نیمی از یک میلیارد دلاری که طی پنج سال اخیر به صاحبان آثار موسیقی پرداخت کرده، فقط در سال ۲۰۱۳ صورت گرفته است و از خواننده ها و گروههای موسیقی می خواهد که به جای تمرکز روی مبلغ ناچیزی که برای هر مورد پخش تک ترانه پرداخت می شود، به حجم پولی توجه کنند که از محل تکرار آلبوم های موفق آنها نصیبشان خواهد شد.

اسپاتیفای که به صورت یک شرکت سهامی خاص اداره می شود، در ادامه توضیحات خود در مورد این اختلاف می گوید که فقط ۳۰ درصد از کل درآمد مربوط به حق اشتراک مشتریان و درآمد حاصل از آگهای های تجاری را برای خود این شرکت نگاه داشته و مابقی درآمد به صاحبان آثار پرداخت شده است.

این شرکت در بخشی از اطلاعیه خود می نویسد:" اعتقاد ما همواره این بوده که اگر به مشتریان و علاقمندان در زمینه گوش دادن به موسیقی امکانی بدهیم که از نمونه های تقلبی بهتر باشد آنها با رضایت کامل حاضر می شوند برای این خدمات مبلغی بپردازند و در مقابل ما نیز ۷۰ درصد از این درآمد را به صاحبان این آثار بازمی گردانیم."

Image caption تام یورک، خواننده گروه ریدیو هدز، برخی از آثار خود را از اسپاتیفای پس گرفت

در ادامه این اطلاعیه گفته می شود: "به اعتقاد ما این روش عادلانه است و به موازات رشد شرکت ما و جلب مشتری بیشتر، درآمد هنرمندان از قبل پخش آثارشان در وب سایت ما افزایش خواهد یافت."

البته این نکته را باید یادآوری کنیم که این ۷۰ درصد از درآمد، به شرکت های تولید موسیقی پرداخت می شود و آن ها پس از کسر کردن سهم خود بقیه را به هنرمندان می پردازند.

شفافیت مشکل گشا است

تیم اینگهام، سردبیر نشریه "موزیک ویک"، به بی بی سی گفت: " مهمترین نکته این است که بالاخره اسپاتیفای در مورد ارقام مربوط به درآمد خودش و پرداخت حقوق معنوی دارد با شفافیت عمل می کند و این اطلاعات با تمام جزئیات آن برای هنرمندان و خواننده ها درست به اندازه محبوبیت و شهرت اهمیت دارد."

وب سایت اسپاتیفای با ارائه جدولهایی حاوی آمار و ارقام نشان داده است که به عنوان مثال یک آلبوم موسیقی راک ایندی (مستقل) که محبوبیت محدودی دارد، هر ماه حدود سه هزار و ۳۰۰ دلار درآمد خواهد داشت درصورتی که یک آلبوم بسیار موفق راک ایندی می تواند تا ۷۶ هزار دلار درآمد کسب کند. آلبوم موسیقی که از نظر تعداد بخش روی وب سایت اسپاتیفای جزو ده مورد موفق باشد حدود ۱۴۵ هزار دلار و مثلا آلبومی که آن را یک موفقیت سراسری توصیف می کند، بالاتر از ۴۲۰ هزار دلار در ماه درآمد خواهند داشت.

اسپاتیفای که در حال حاضر در سراسر جهان بیش از شش میلیون مشترک دائمی دارد می گوید که در سال ۲۰۱۳ به چند هنرمند مبلغی بیش از سه میلیون دلار از محل پخش موسیقی آنها پرداخت کرده است.

وب سایت اسپاتیفای آمارهای دیگری نیز ارائه داده که در حقیقت پیش بینی های آن شرکت برای چند سال آینده و زمانی است که تعداد مشترکان آن به مرز ۴۰ میلیون نفر برسد. به عنوان مثال آلبومی که امروزه به خاطر قرار گرفتن در جدول ده آلبوم پر شنونده این وب سایت ۱۴۵ هزار دلار دریافت می کند درآینده ممکن است درآمدش از مرز ۶۰۰ هزار دلار نیز عبور کند.

تیم اینگهام می گوید که در نگاه اول شاید رقم هفت صدم یک سنت برای هر مورد پخش موسیقی یک هنرمند روی این وب سایت نگران کننده باشد ولی در عالم واقع و با دقت بیشتر می توان دید که در مجموع مثبت است.

این کارشناس بازار موسیقی می افزاید: "پخش موسیقی روی وب سایت و پرداختن پول برای چنین خدماتی، مثل خرید سی دی و نوار نیست که فقط یک بار پول آن به صاحب اثر برسد. هر روزه روی وب سایت اسپاتیفای میلیونها نفر به دهها و شاید صدها ترانه گوش می دهند و مجموع این موارد وقتی روی هم انباشته شوند برای صاحب یک اثر می تواند منبع درآمد خوبی باشد."

وی می افزاید اگر آنطوری که اسپاتیفای برنامه ریزی کرده تعداد مشترکان آن به ۱۰ میلیون نفر برسند در آن صورت مبلغی که برای هر مورد از پخش موسیقی به صاحب اثر تعلق می گیرد به شکل چشمگیری افزایش خواهد یافت.

به اعتقاد وی با توجه به تجربه وب سایت یوتیوب که اکنون هر ماه بیش از یک میلیارد نفر به آن مراجعه می کنند هیچ بعید نیست که در آینده نزدیک بر تعداد مشترکان اسپاتیفای نیز به شکل چشمگیری افزوده شود.

وب سایت اسپاتیفای در اطلاعاتی که منتشر کرده است به این نکته نیز اشاره می کند که مبلغی که بابت هر مورد پخش موسیقی به صاحبان اثر می پردازد دوبرابر وب سایت های دیگر نظیر یوتیوب است.

تقریبا با همه سیستم های عامل متداول در کامپیوترها یا تلفن های موبایل هوشمند می توان به سرویس اسپاتیفای دسترسی پیدا کرد.