حمله شديد آلمودووار به دولت اسپانيا در مراسم جوايز سينمايی اروپا

Image caption آلمودووار از موفق ترین و شناخته شده ترین چهره های سینمایی اسپانیا در جهان است

پدرو آلمودووار کارگردان سرشناس اسپانیایی در سخنرانی به هنگام دریافت جایزه افتخاری خود در مراسم اعطای جوایز سینمایی اروپا که شنبه شب در شهر برلین برگزار شد، به شدت به سیاست های دولت فعلی کشورش حمله کرد.

این کارگردان ۶۴ ساله که جزو موفق ترین و شناخته شده ترین چهره های سینمایی اسپانیا در جهان است گفت که حکومت اسپانیا در مقابل مشکلات بزرگ آن کشور "ناشنوا و بی تفاوت" است و به شدت سیاست های فرهنگی دولت محافظه کار اسپانیا تاخت و آن را "رقت بار" توصیف کرد.

از زمان روی کار آمدن دولت جدید بودجه فعالیت های فرهنگی و از جمله سینما به شدت کاهش یافته است. به گفته او سال ۲۰۱۳ بدترین سال در تاریخ صنعت سینمایی اسپانیا است. آلمودووار در ادامه حملات پرحرارت خود به سیاست های ریاضت اقتصادی که توسط دولت محافظه کار اسپانیا به اجرا گذاشته شده "از مقاومت و مبارزه مردم که قربانیان این حکومت هستند تمجید کرد."

ویرله بائتنس، هنرپیشه بلژیکی و برنده جایزه بهترین بازیگر زن برای ایفای نقش در فیلمی به نام "از هم پاشیدن دایره شکسته" نیز در سخنرانی خود به مسایل سیاسی پرداخت و از تشدید احساسات جدایی طلبانه در ناحیه فلاندر بلژیک انتقاد کرد. وی افزود بلژیک به خاطر تنوع قومی و جغرافیایی از "دارایی ویژه ای" برخوردار است که نباید آن را از هم پاشاند.

زیبایی بزرگ

Image caption جایزه بهترین بازیگر مرد برای ایفای نقش در فیلم "زیبایی بزرگ" به تونی سروییو بازیگر ایتالیایی رسید

کیرا نایتلی، بازیگر انگلیسی به خاطر ایفای نقش در فیلمی به نام "آنا کارنینا" در فهرست نامزدان جایزه بهترین بازیگر زن بود و جود لو، بازیگر انگلیسی نیز که در این فیلم بازی کرده است از جمله نامزدان جایزه بهترین بازیگر مرد بود. ولی از قرار بخت با ستاره های انگلیسی یار نبود.

جایزه بهترین بازیگر مرد برای ایفای نقش در فیلم "زیبایی بزرگ" به تونی سروییو بازیگر ایتالیایی رسید. مراسم اهدا جوایز سینمایی اروپا برای پائولو سورنتینو شب خوبی بود. "زیبایی بزرگ" فیلمی است که قشر به اصطلاح نخبه و اهل مد شهر رم را به طنز می گیرد. این فیلم جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردان را با خود به خانه برد.

تنها موفقیتی که نصیب سینمای بریتانیا شد جایزه بهترین طراحی برای فیلم "تولستوی" بود که به سارا گرینوود رسید.

فیلم دانمارکی "چیزی که لازم داری عشقه" با بازیگری پیرس برازنان بر فیلم اخیر پدرو آلمو دووار که نام اصلی آن "عشاق مسافر" است پیروز شد و جایزه بهترین کمدی اروپایی را از آن خود کرد.

انیو موریکونه آهنگساز کهنه کار ایتالیایی جایزه بهترین موسیقی و آری فولمن از اسرائیل به خاطر فیلم نیمه انیمیشن خود به نام "کنگره " جایزه بهترین فیلم انیمیشن را گرفتند.

فیلمی به نام "کشتن" محصول مشترک بریتانیا، دانمارک و نروژ به خاطر بررسی دقیق عاملان قتل عام های سیاسی دهه ۶۰ در اندونزی جایزه بهترین فیلم مستند را دریافت کرد. آدا سولومون تهیه کننده رومانیایی جایزه بهترین تهیه کنندگی مشترک اروپایی را گرفت و در سخنان خود این جمله نلسون ماندلا را نقل کرد که "تا زمانیکه انجام نشده همیشه غیر ممکن به نظر می رسد."

Image caption کاترین دنوو امسال ۷۰ ساله شد

'الهه سینمای اروپا'

جایزه یک عمر فعالیت سینمایی به کاترین دنوو بازیگر فرانسوی اهدا شد که در طول پنج دهه در بیش از پنجاه فیلم نقش ایفا کرده است. وی به هنگام دریافت جایزه خود از ویم وندرس کارگردان آلمانی گفت: "بیش از هر زمان دیگری احساس می‌کند که اروپایی است."

ویم وندرس،رئیس آکادمی فیلم اروپا نیز در سخنان خود این بازیگر را که امسال ۷۰ ساله شد، "الهه سینمای اروپا و فردی با توانایی های درونی فراوان" توصیف کرد.

بیست و ششمین مراسم جوایز آکادمی سینمایی اروپا در مرکز فرهنگی "فست شپیله" در شهر برلین برگزار و به صورت زنده در پانزده کشور اروپایی پخش شد. سال آینده این مراسم در شهر ریگا پایتخت لتونی برگزار می شود.

مطالب مرتبط