'ایران، چهره پنهان' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'ایران، چهره پنهان' ساخته تیری میشل به نمایش در می آید.

درباره فیلم

Image caption نمایی از فیلم ایران، چهره پنهان

فیلم 'ایران، چهره پنهان' مستندی از ایران در دوران بیم و امید است، فیلمی از یک برهه تاریخی پس از انقلاب ایران.

دوره ای که محمد خاتمی در ایران به ریاست جمهوری رسید زمینه ای فراهم شد تا تصویر دیگری از ایران در جهان شکل بگیرد و برخی از مستند سازان غربی با هدف کشف و ترسیم تصویری از ایران جدید ، به تهران سفر کنند. تیری میشل، فیلمساز با تجربه بلژیکی یکی از این مستند سازان بوده که در آن دوران به تهران سفر می کند.

بیشتر آثار آقای میشل، موضوعاتی سیاسی و اجتماعی دارند او در زمینه های مختلف فیلم ساخته و جوایز اروپایی معتبری را هم برای فیلم هاش به دست آورده است و این فیلم حلقه دیگری از روند فیلمسازی او محسوب می شود . آقای میشل حدود ۱۵ سال پیش که به تهران سفر می کند همزمان یا قتل های زنجیره است زمانی که شماری از نیروهای وزارت اطلاعاتی ایران چند روشنفکر و نویسنده و فعال سیاسی را به قتل می رسانند و این اتفاق دست مایه کارگردان برای ساخت فیلم 'ایران، چهره پنهان' می شود این فیلم در واقع برداشت کارگردان از جامعه ایرانی در آن روزها است.

ویژگی فیلم

فیلم ایران، چهره پنهان روایتی از رخداد های دوره اول ریاست جهوری محمد خاتمی است. ویژگی مهم فیلم تلاش کارگردان برای فاصله گرفتن از سوژه است، تیری میشل با این کار خواسته خودش را صرفا به عنوان یک ناظر و روایت کننده قرار دهد و در طول فیلم او قضاوتی از حوادث ایران نمی کند بخصوص او با یک پایان بندی درخشان قضاوت را به بیننده واگذار می کند.

ویژگی دیگر این فیلم که به کارگردان برمی گرد این است که او ایرانی نیست و بیننده می تواند شاهد یک روایت آشکار از ایران از طرف یک غریبه باشد برای همین فیلم صحنه هایی دارد که ممکن است برای یک کارگردان ایرانی جذاب نباشد اما نگاه یک فیلم ساز خارجی، تصاویری به بیننده می دهد که جذاب و گاهی شاعرانه است.

تیری میشل از ترکیب صحنه های متضاد، تصویری کامل از یک جامعه در حال تحول و پر تلاطم را به دست داده است.

درباره کارگردان

Image caption تیری میشل، کارگردان

تیری میشل زاده ۱۹۵۲ در شارلرو بلژیک و دانش آموخته 'موسسه هنر و انتشار' بروکسل است.

وی کار فیلمسازی را از سال ۱۹۷۳ در تلویزیون بلژیک آغاز کرده و برنامه های متعددی را در آنجا تولید کرده است. اولین فیلم بلند سینمایی او 'زمستان ۶۰' نام دارد که به وقایع و اعتصاب های سال ۱۹۶۰ می پردازد. او به اقتضا فیلمهای مستند و داستانی متعددی را کارگردانی کرده است.

در فیلم 'هتل خصوصی' او موفق به بردن دوربین به داخل چهاردیواری زندان شد.

او پس از یک وقفه طولانی دوباره به فیلمسازی رو می آورد و فیلم شاعرانه و اسطوره ای 'خروج اضطرای' را می سازد

بخشی دیگر از فیلمهای او 'بچه های ریو' ، 'از ریشه های علف' ، 'زئیر، چمبره مار'، 'از دست رفته توسط آلن فاندر بیس' ، 'کمک به سومالی: یک نبرد از پیش باخته' ، 'آخرین مستعمرات' ، 'نوستالژی پسااستعماری'، 'دونکا، تشریح یک بیمارستان افریقایی'، 'موبوتو پادشاه زئیر' و 'رودخانه کنگو' است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

خلاصه فیلم هفته گذشته 'طرقه' ساخته محمدحسن دامن زن

مستند طرقه زندگی و معاش زنان هنرمند شمال خراسان را روایت می کند. پنج زن در کنار زندگی سخت و طاقت فرسایشان علاقه خاصی به تار دارند، آنها تار می سازند، می نوازنند و با صدای دلنشینی می خوانند. این زنان کرد زبان هستند و صدایشان غمی را روایت می کند که آشنای بسیاری از زنان ایران زمین است. صحبت ها و حرف های 'گل نبات'، 'زیبا صنم' و 'یلدا' مشکلات و دردهای اجتماعی و فرهنکی جامعه ایران است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

الهام

فیلم عالی بود از چند جنبه. اول پرداختن به موضوعی تقریبا ناب که خوانندگی و نوازندگی زنان بود و بخصوص در خطه خراسان و شهرهایی چون تربت جام و ... که با موسیقی زاده میشن و به نوعی آمیخته به خون و رگشون هست. دوم در عین پرداختن به موضوع موسیقی به زیرکی دردها و سختی ها ی زنان روستایی رو نشون داده. زنانی که از کمترین حق زنانگی محرومند و مردسالاری قابل توجه هست. فیلم بدون هیچ حاشیه پردازی و اضافه گویی با تصاویر و سخنان کله مطلب رو میرسونه و به دل مینشینه. زنان رنج کشیده ای که رنج و دردشون رو با زدن ساز و خواندن شعرهایی پرمعنی و سوزناک به مخاطب نشون میدن و سوزه دل در نوای ساز متجلی میشه.

مصطفی

موسیقی کرد شمال خراسان از سویی آمیخته است به غمی نهان و دردی عمیق از بریدن جدایی و وا ماندن که شاید به جدایی از سرزمین آبا و اجدادی برگردد و از طرفی روایتگر سالهای سخت جنگ و جدال با ترکمن ها و ازبک ها و ...که در طول تاریخ کوچانده شدن از سرزمین اصلی به شمال خراسان همواره تبعات و داستانهایی حزن انگیز بدنبال داشته و آن را روایت می کند البته جدا از ناملایمات و سختیهای روزمره زندگی. شاید ریشه حزن و اندوه موسیقی کرمانج خراسان بیشتر به دو بخش اول باز گردد.

فرزاد

این مستند زيبا بود. بهترين اسم واسه اين مستند طرقه بود. وليی حيف كه اين آوازه خوانی بسيار زيبا داره از بين ميره يعني از بينش ميبرن.

اشکان

فیلم طرقه بسیار زیبا غم انگیز بود. به عنوان یه هنرمند افسوس خوردم که چنین هنرمندان و استعدادهایی این گونه سوخته شوند و خواننده هایی مبتذل و بیهوده ای در عرصه هنر جولان بدهند. گله ای هم به خانم سیما بینا که این همخونها و هم تبارانش رو حمایت نمیکند. این کارگردان رو به اسکار باید معرفی کرد.

اکبر

من با این فیلم گریستم. خاطرات تلخی برایم تداعی شد که شیرین بود.

گل افشان

خیلی حال کردم. از وسط فیلم دیدم، گریه ام گرفت از فقر از ظلم. فقط نفهمیدم کجای ایران بود، ممنون از حسن دامن زن.

آرمان

من این فیلم رو چند بار دیدم. آفرین به تمام دست اندرکاران این فیلم اعم از بازیگران(به خصوص یلدای عزیز) و دیگران.

Image caption نمایی از فیلم طرقه ساخته محمدحسن دامن زن

مهسا

واقعا مستند زیباایی بود. لطفا از این مستندها بیشتر پخش کنید. ما کرمانج ها که لذت بردیم.

محمد

بسیار زیبا و دلنشین، هنری که در میان زنان کرمانج در حال مردن است. لذت بردم.

میثم

فیلم خیلی خوب بود ، موسیقی فولکلور بی نظیر و چقدر غم انگیز.

شیوا

من تقریبا از اواخر فیلم رو دیدم. خیلی زیبا و در عین حال غم انگیز و سوزناک بود. آواز و صدای دو تار را هم دوست داشتم. فقط متوجه نشدم مربوط به کدوم منطقه از خراسان شمالی بود؟

بهار

عجب غمی داشت صداها، چهره ها و نواها. بسیار زیبا.

سپیده

بسیار زیبا و دلشین، من از دیدنش خیلی لذت بردم.

بابک

یک شاهکار از یک مستند ساز ایرانی. همه چیزش سرجایش بود از کلام تا تصویر و کارگردانی، فقط می توانم بگویم فوق العاده بود.

معصومه

زیبا و غم انگیز.

محمد

خیلی زیبا بود. خدایی یلدا خانومم خیلی صدای قشنگی داشتن.

رامین

واقعا عالی بود، ارزش دوباره و چندباره دیدن رو داره.

ندا

عالی بود، حسابی اشک ریختم.

مجتبی

بسیار زیبا و هنرمندانه مشکلات زنان کرمانج رو به تصویر کشیده بود. آقای دامن زن من خودم یک کرمانج هستم مرسی عالی بود.

احسان

خیلی خوب و عالی. اشکم را در آورد.

کیوان

واقعا فیلم خیلی خوبی بود.

پریسا

بسیار زیبا،لطیف و دلنشین. من که لذت بردم.

امین

فیلم رو دیدم، فوق العاده بود .از چند منظر دیدنی بود، موسیقی و ممنوع بودنش برای زنان و البته مشکلات زنان و شاید چیزی که بیشتر ناراحتم کرد در نطفه ماندن استعدادهای عزیزانیست که صدای سازشان به جایی نمی رسد.

صادق

من کرمانجم و از ستمی که به هنر مردمانمان رواست گله دارم این زنان باید از هنرشان استفاده کنندد، فخر بفروشند نه در کنج خانه هایشان بپوسند .درود بر کارگردان این فیلم.

حمید

بسیار زیبا بود، لذت بردم. فیلمبرداری عالی، طرقه نام پرنده کوچکی که قصد پرواز به خورشید رو داشت و برای اینکار باید هزار اسم خدا را از بر می کرد تا از سوختن در گرمای خورشید در امان باشد. بنابر این تمام اسمها را از بر کرده و در حال بالا رفتن تکرار می کرده ولی در نزدیکی خورشید اسم هزارم خدا را فراموش کرده و می سوزد.

المیرا

فوق العاده بود فیلم و چه زندگی دردناک و تلخی دارن این زنان و زنان دیگری هم در هر گوشه از این کره خاکی وجود دارن که فقط تلخی و سختی و ستم زندگی دیدن. درود بر کارگردان این فیلم . درود به تمام زنان هنرمند و سخت کوش و زحمت کش.

پریسا

فیلم بسیار زیبا و تأثیرگذارى بود گرچه تلخى اون بخصوص اگر زن باشى همه ى وجودت را فرا مى گیره. تاثیرگذارى فیلم به ویژه از این جهت صد چندان است که بى هیچ خودنمایى و به رخ کشیدن، از اون دست که در مستند هاى امروزى مى بینیم، روایت شده و کارگردان شناخت کامل و بى واسطه اى از سوژه ى خود دارد.

فرزانه

خیلی وحشتناک بود. ای کاش این مستند رو نمی دیدم. سرم داره می ترکه! چرا یه عده به ناحق باید عذاب بکشند؟ هدف از خلقت این آدما چیه؟ مگه این آدما چیکار کردند؟ دوست دارم انقدر گریه کنم تا بمیرم. حالم از این دنیا به هم میخوره. دنیایی که برا یه عده به بهشت تبدیل شده و یه عده دیگه بدون دلیل باید زجر بکشند.

علیپور

زخم زنان کرد تبعیدی به خراسان رو خیلی شفاف نشون دادین. مرگ بر فقر.

جواد

زیبای مطلق در این فیلم بود. تو کشوری که حتی نشان دادن ساز خط قرمز.

زهره

یکی از بهترین مستندهایی بود که تا حالا نمایش داده اید.

کیوا

خانوم عباسی واقعا شما سرمایه بزرگی واسه ملت کرد هستید بهتون افتخار می کنم.

رها

عالی بود واقعا طرقه عالی بود. سرشار از حس های ناب و واقعی. فیلم همزمان حس های مختلفی رو به وجود می آورد. همزمان با لذت بردن از نوای تار این زنان درک زندگی هرکدام که داستان جداگانه ای بود سرشار از سختی ها و غم ها حسرت ها. و ای کاش و ای کاش این نوای زیبا کنج حیاط خانه ها نمی ماند.

تقی

عالی بود! مرسی از کارگردان و سایر همکاران او و دست مریزاد به بازیگران آن. آرزو می کنم روزی فرا برسد که کمتر به فکر جمع آوری اموال شخصی باشیم و حداقل بخشی از آن را برای کمک به سایر انسانهایی که در زندگی کمی عقب تر مانده اند اختصاص بدیم.

دو تا صحنه فیلم برایم خیلی دردناک بود: یکی، جایی که دوتار استاد را شکسته و آتش زده بودند و دیگه استاد قهر کرده و دوتار نوازی نمی کرد. و دوم جایی که اون مادر عزیزتر از جانمان در روستا دست فروشی می کرد. ولی متاسفانه رقیب بزرگتری پیدا شد(همان وانت بار) و او این شغلش را هم داشت از دست می داد. لحظه ای که این مادر وسایلش را جمع کرده و در گوشه ای ایستاده و با بغض و ناامیدی به اون وانت بار نگاه می کرد روح هر انسان منصفی را می تونه به درد بیاره. این صحنه انتزاعی نیست، بلکه وجود دارد!

احمد

بسیار زیبا وغم انگیز بود.

فرناز

خیلی عالی بود. فیلم گوشه ای از ستمی را که به زنان ایران روا می دارند را به نمایش گذاشته بود.

خیرالله

بسیار بسیار زیبا و دیدنی، مخصوصا فیلمبرداری عالی داشت، از همه مهمتر نزدیکی فرهنگ ما کردهای کرمانشاه با کرمانجها رو به وضوح نشان می داد، البته بجز مسایل دوتار نواختن زنان کرد که در بعضی مناطق کرمانشاه زنان محلی تنبور می نوازند. من که لذت بردم.

احسان

این فیلم که با هنر نمایی بانوان کرد خراسان که نشان از فرهنگ اصیلشان و موسیقی پر از حزن آنها ست. هنر نمایی خانم یلدا عباسی نیز فیلم را بسیار زیبارتر کرده که نشان دهنده خاموش نشدن صدای بی صدایان زنان هنرمند این دیار است. موسیقی کردی خراسان موسیقی پر از حزن و تحریر ها ی آن در هنگام آواز نشانگر غم این مردم و به خاطر ظلمی که در زمان شاه و بردن به اجبار و دور کردن آن ها از دیارشان است. درود بر این بانوان که پرچم فرهنگ و هنر را به هر نحوی که هست یدک می کشند.

لیلی

همه فکرم درگیر این فیلم شد چون به نوعی به گذشتگان اپدریم برمی گشت. کارگردان واقعا زیبا و لطیف و روان این فیلم را ساخته بود.

از موقعی که فیلم دیدم فقط آه کشیدم، چه زنان ستم کشیده و رنجوری. واقعا با تمام وجودم حس شون کردم، خصوصا خانمهای که بهشون خیانت شده بود. متاثر کننده بود، گریه ام گرفته بود که چه جوری با چه سوز دلی قدرت خوندن داشتن، دردی از درونشون که می سوزوندشون.

بابک مومن زاده

یک بار دیگر فیلم را دیدم، پنجه در گلویت می افکند و فریاد برمی دارد ببین این است زمانه تو و این زنان هر کدام یک فیلسوف دردمنداند.

امیر

واقعا فیلم زیبا و عمیقی بود. زخمه های ساز تو روستاهای خراسان جاری و زنده اند و هرچند که صدای اندوه و غم از ساز و آواز زنان این دیار در می اومد اما دلنشین بود و با احساس.

آرش

بسیار زیبا بود. تو جامعه ما به هنر و سادگی و پاکی این هموطنان عزیزمون هم رحم نمی کنند! از صدا و نگاهشون یک رنگی و صداقت می باره ولی افسوس!

آوا

فیلمی بسیار زیبا از درد ورنج زنان، و استعدادهایی که همواره نادیده گرفته می شود.

حمیدرضا

عالی بود. من این عزیزان کرمانج را دیده ام و از نزدیک با بسیاری از آنها قبلا زندگی کرده ام . فیلمی بود بسیار زیبا و تاثیر گزار از زمان پخش تا کنون دو بار آن را دیده ام و بسیار لذت بردم دست مریزاد.

مهدی

زنان ساز، زنان صدا، زنان بی صدا، زنان درد، زنان تنها، زنان سختی، زنان ...، فوق العاده بود.

کمال

فیلم بسیار تاثیر گذاری بود. واقعا جذاب و زیبا امیدوارم این زنان بتوانند هنرشون رو به دخترانشون یاد دهند.

فرزاد

بسیار عالی بود. از دید فرهنگی و اجتماع قومیت در فیلم.

ملوک

طرقه را دیدم، حکایتی از درد ها و احساسها و سازهای خاموش و صداهای ساکت و زنانی مالامال از رنج روزگار.

محمد

فوق العاده بود. همگی یاد قدیم ها افتادیم عالی بود.

بهار

خیلی قشنگ بود. دلم سوخت برای این زنهای زجر دیده هنرمند و گریه کردم. کاش می گفتید مال کدام روستای شیروان بودند.

کاوه

نمیدونم چرا ولی صحنه های آخر فیلم، نوای دوتار با روحم عشق بازی می کرد و ناخودآگاه دلم گرفت و گریه کردم. الهی تو پناهی!

شیرکوه

خیلی عالی بود. زندگی مملو از درد توام با عشق شیر زنان کرد شیروان.

مصطفی

اینان زنان کرمانج بودن که همیشه مورد ظلم بوده اند من فرزند همین مادرانم به امید سرافرازی قوم کرمانج.

یزدان

خیلی فیلم زیبا ودلنشینی بود.

سعید

فوق العاده بود، فوق العاده. دوتار در خون مردمان شمال خراسان است، حیف و صد حیف که مسئولان بی مهری می کنند. با این حال جای بسی خوشحالی دارد که در این شرایط هم هنرمندان چیره دست و خوش صدایی همچون خانم یلدا عباسی به عالم هنر راه یافتند.

مهدی

از پخش چندین فیلم در مورد هنر موسیقی خراسان که بی شک زیبا ترین و غنی ترین و خاص ترین نوع موسیقی ایران است باعث بیشتر شناخته شدن آن می شود از شما تشکر می کنیم .

شاپور

طرقه را دیدم و از دو تار زدنشان خیلى لذت بردم.

فرناز

طرقه عالی بود. به آقای دامن زن تبریک میگم.

امین

یک مشکل داشت، مستند نبود. یلدا خانم زن واقعی اون مرد نبود. ولی از لحاظ موسیقیایی عالی بود.

آرش

به راستى که ماندگار، همچون مستندهاى دهه چهل.

عباس

واقعا کار آقای دامن زن درسته. و مطمئنم این از اون مستند ها س که ماندگار میشه.

عاطی

فوق العاده بود، از این لحاظ که این مستند از یه جای دور افتاده ساخته شده بود و بسیار غم انگیز که هنوز مردها دیدشون نسبت به خانمها عوض نشده.

فروغ

واقعا فیلم تاثیر گذاری بود. از اون دسته مستندهایی که تا مدتها ذهنت رو درگیر می کنه.

نادر

شاهکاریست این فیلم، بدلیل استفاده بی واسطه از هنرمندان نابازیگر جذابیت فیلم دوچندان شده. هر بار و در هر حالی دست برقضا کانالهای ماهواره این فیلم را پخش کردند و من به اتفاق به این کانالها سرزدم، برنخاستم تا فیلم تمام شد.

بیتا

کاملا درکشون می کنم من خودم هم ساز می زنم و هم می خونم اما فقط برای خودم.

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط