گذشته، نامزد جایزه بهترین فیلم خارجی جوایز منتخب منتقدان در آمریکا شد

گذشته، تازه ترین ساخته اصغر فرهادی نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی نوزدهمین دوره جوایز منتخب منتقدان فیلم در آمریکا شد.

این فیلم هفته گذشته هم برای دریافت جایزه گلدن گلوب در این بخش نامزد شده بود.

به نظر می رسد با توجه به نامزد شدن "گذشته" در این بخش، شاید امسال فیلم اصغر فرهادی برای دومین بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی شود.

او دو سال پیش با فیلم "جدایی نادر از سیمین" در بیشتر جشنواره ها و مراسم اعطای جوایز در آمریکا، جایزه بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی را گرفت که اسکار و گلدن گلوب مهمترین آنها بودند.

"گذشته" همانند "جدایی نادر از سیمین"، یک درام خانوادگی است. این فیلم تازه ترین ساخته اصغر فرهادی است که پس از موفقیت جهانی "جدایی نادر از سیمین"، در فرانسه ساخته شد.

"گذشته" نامزد دریافت جایزه نخل طلای کن امسال هم بود، اما نهایتا در رقابت با "آبی گرم ترین رنگ است" از رسیدن به این جایزه باز ماند.

با این حال برنیس بژو، بازیگر فرانسوی گذشته جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد.

"آبی گرم ترین رنگ است" (فرانسه)، شکار (دانمارک)، وجده (عربستان سعودی) و زیبایی بزرگ (ایتالیا) رقیبان فیلم گذشته در بخش بهترین فیلم خارجی جوایز منتخب منتقدان فیلم هستند.

مدتی پیش، کمیته انتخاب نماینده سینمای ایران فیلم "گذشته" را برای نمایندگی سینمای ایران در رقابت دریافت اسکار بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی انتخاب و به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرد.

این سومین بار است که فیلمی از اصغر فرهادی امکان حضور در اسکار را پیدا می‌کند.

مطالب مرتبط