فقط هفت درصد فیلم های محصول بریتانیا سودآور هستند

طبق آماری که در روزهای اخیر توسط موسسه فیلم بریتانیا منتشر شده فقط هفت درصد از فیلم های ساخت این کشور سودآور هستند. این آمار بیش از ششصد فیلم را در بر می گیرد که بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ اکران شده اند.

این آمار نشان می دهند که فیلم هایی که با بودجه کم (کمتر از دو میلیون پوند) ساخته می شوند کمتر از بقیه شانس سودآوری دارند و فقط چهار درصد آنها چنین بوده اند.

از روی این آمار می توان دید که به موازات افزایش بودجه فیلم شانس و میزان سودآوری آن نیز بیشتر می شود. به عنوان مثال ۱۷ درصد فیلم هایی که بودجه آنها بالای ۱۰ میلیون پوند بوده است سودآور بوده اند.

اما پل گرینگراس، کارگردان بریتانیایی و سازنده رشته های فیلم های بورن معتقد است که این آمارها تمام ماجرا را بیان نمی کنند. او در سخنرانی خود در مراسم اعطای جوایز سینمای مستقل بریتانیا گفت که فیلمسازی بریتانیا دوره موفقی را طی کرده و رشد آن در عرصه جهانی و به خصوص در چین ادامه خواهد یافت.

یک سخنگوی موسسه فیلم بریتانیا به بی بی سی گفت که رقم هفت درصد که برای شمارش فیلم های سودآور تعیین شده فیلم های با بودجه بسیار ناچیز را هم شامل می شوند.

وی افزود: "این فیلم ها غیر از تلاش برای موفقیت تجاری، همواره از جهات دیگر مثل ارتقا فنون و نوآوری های سینمایی و آوردن نسل جدیدی از دست اندرکاران برای صنعت سینما مفید بوده اند."

Image caption گرینگراس: من از وضعیت فعلی سینمای بریتانیا خیلی خوشحال هستم

پل گرینگراس کارگردان بریتانیایی در مصاحبه ای به بی بی سی گفت که سودآوری هفده درصد از فیلم های با بودجه کلان تقریبا معادل ضریب موفقیت و سودآوری محصولات هالیوود است.

وی افزود: "منظور من این نیست که ضریب و درصد موفقیت تجاری را نمی توان بهبود داد ولی وضع همیشه همینطور بوده. حتی در خود هالیوود هم همیشه فیلم های بزرگ و بسیار موفق، فیلم هایی که با خود فعالیت های تجاری و فروش دیگری هم به همراه می آورند، هزینه تولیدات دیگر را تامین می کنند. هیچ صنعت سینمایی در جهان بر این اساس کار نمی کند که صد در صد محصولات آن باید سودآوری داشته باشند."

وی در ادامه این مصاحبه افزود: "سینمای بریتانیا دوران موفقی را طی می کند. با موفقیت مسئله انتخاب هم از راه می رسد و باید به تلاش برای موفقیت بیشتر و توان این صنعت برای بقاء افزود. ما از دوران دهه ۱۹۸۰ میلادی که در آن فقط فیلم های با بودجه کم ساخته می شد و هیچکس نمی خواست آنها را تماشا کند خیلی فاصله گرفته ایم."

پل گرینگراس که تازه ترین فیلم وی با عنوان "کاپیتان فیلیپس" با بودجه هالیوود ساخته شده و موضوع آن دزدان دریایی سومالیایی است، امیدوار است که تبلیغات بیشتر در تلویزیون و در سطح بین المللی بتواند بر موفقیت صنعت سینمای بریتانیا افزود.

او در مورد همکاری های بریتانیا و چین در عرصه فیلمسازی نیز خوشبین است که به اعتقاد وی می تواند فیلم های محصول بریتانیا را به بازار پرجمعیتی مثل چین معرفی کند. وی افزود: "فیلمسازی یکی از صنایع بزرگ ما است و از نظر کسب درآمد، ایجاد شغل و ایجاد فرصت های دیگر در کنار صنایع بزرگ بریتانیا قرار دارد."

یک سر و گردن بالاتر

Image caption فیلم دایانا که حدود 9 میلیون پوند هزینه ساخت آن شد، حتی نتوانست نیمی از این هزینه را بازگرداند

در مراسم اعطای جوایز سینمای مستقل بریتانیا جیمز مک اوی بازیگر انگلیسی گفت از اینکه فیلم "چرک" که او جزو تهیه کنندگان آن بوده، دو برابر بودجه خود یعنی چهار میلیون پوند فروش داشته واقعا احساس افتخار می کند.

وی افزود: "یک فیلم مستقل بدون حمایت استودیوهای بزرگ فیلمسازی و بدون هزینه کردن پولهای کلان توانست مردم را به تماشای خود جلب کند. این به این معناست که فیلم های بریتانیایی بدون حمایت دیگران هم می توانند به موفقیت برسند."

او گفت که فیلم های صد میلیون دلاری به خاطر بودجه کلانشان همیشه به نسبت فیلم های کوچک و مستقل برتری هایی خواهند داشت.

وی افزود: "فیلمی نظیر "چرک" به بسیاری لحاظ می تواند از فیلم های صد میلیون دلاری یک سرو گردن بالاتر باشد ولی بودجه این فیلم ها آنقدر کم است که حتی نمی توانند هزینه چاپ پوستر را بدهند و به همین خاطر کمتر کسی از وجود آنها با خبر می شود. شاید توزیع این گروه از فیلم ها بعدا از طریق ویدئوهای درخواستی بتواند این شرایط را تغییر دهد چون در آن حالت نقش استودیوها و تهیه کنندگان کاهش خواهد یافت."

در ماه ژوئیه امسال فیلمی به نام "مزرعه ای در انگلستان" اثر بن ویتلی اولین فیلم بریتانیایی بود که به طور همزمان در سینماها، کانالهای تلویزیونی و از طریق ویدئوهای درخواستی توزیع و اکران شد. درآمد این فیلم از محل فروش در گیشه در همان روزهای آخر هفته ای که از کانال چهار تلویزیون بریتانیا نیز پخش می شد ۲۱ هزار پوند بود.

Image caption موسسه فیلم بریتانیا می گوید که صادرات فیلم بریتانیا پس از هالیوود درسطح جهان در مقام دوم قرار دارد

در همان دوره بیش از دو هزار نسخه از فیلم در شکل دی وی دی به فروش رسید.. هزینه تولید این فیلم حدود سیصد هزار پوند بوده است. بن ویتلی گفت که این روش توزیع و اکران هم زمان از طرق مختلف برای فیلمی که با بودجه ناچیزی ساخته شده است بهترین روش است.

جان گیوا- آمو یک تهیه کننده بریتانیایی نیز می گوید که توزیع همزمان فیلم از طریق ویدئوهای درخواستی را بررسی کرده و شاید فیلم بعدی خود را که در بهار سال آینده اکران خواهد شد هم زمان به این شیوه نیز به نمایش بگذارد.

کارادوگ جیمز کارگردان بریتانیایی گفت: "بزرگترین مشکل این است که حتی اگر فیلم خوبی هم بسازید آیا می توانید آن را به بینندگان نشان دهید؟ برنامه هایی مثل قدردانی از دست اندرکاران سینمای مستقل می تواند تا حدی ما را به مردم معرفی کرده و امکان نمایش فیلم های ما را برای تماشاگران پر شمار فراهم کند."

جان گیوا-آمو و کارادوگ جیمز برای تامین بودجه فیلم خود طرح آن را در چندین گردهمایی به سرمایه گذاران و میلیونرها عرضه کردند. در نهایت آنها توانستند بخشی از هزینه فیلم را از یکی از همین سرمایه گذاران و بخش دیگرآن را از منبع وامهای دولت محلی ولز برای ایجاد فرصت های شغلی تامین کنند.

موسسه فیلم بریتانیا می گوید که صادرات فیلم بریتانیا پس از هالیوود درسطح جهان در مقام دوم قرار دارد. این موسسه در توضیحات خود می افزاید که آمار و ارقام مربوط به سودآوری لزوما منعکس کننده ارزش هایی نیست که در تمام چرخه تولید یک فیلم نهفته است و سود درازمدتی را که طی سالها و یا دهه های آینده ممکن است نصیب هر فیلم شود در نظر نگرفته است.

این موسسه در بخش دیگری از بررسی آماری خود از سودآوری فیلمسازی بریتانیا می افزاید که روشهای توزیع و تماشای فیلم طی سالهای اخیر به شدت متحول شده و بازار تماشای فیلم از طریق

Image caption مزرعه ای در انگلستان در یک آخر هفته فقط بیست و یک هزار پوند در سینما فروش داشت

درخواست ویدئو روی وب سایت های سینمایی ۵۰ درصد افزایش یافته است.

پل گرینگراس در بخش دیگری از مصاحبه خود با بی بی سی گفت: "من از وضعیت فعلی سینمای بریتانیا خیلی خوشحال هستم و با کسانی که می گویند وضع سینمای ما هولناک است اصلا موافق نیستم. به اعتقاد من سینمای بریتانیا به نسبت آن چیزی که ۲۵ سال پیش بود کاملا متحول شده است. من قصد ندارم مشکلات را کوچک جلوه دهم. مسلما هنوز هم به خاطر وجود خیلی مشکلات کارگردانان و یا تهیه کننده های زیادی کلافه خواهند شد و گیس خود را خواهند کند."

وی در ادامه افزود: "آنچه ما در بریتانیا داریم و در نوع خودش در سطح جهانی منحصر به فرد است، عرصه فعال تولید فیلم های مستقل است که با وجود همه مشکلاتش هنوز هم می تواند فیلم های خوبی تولید کند که اکثر آنها پس از چند سال در سطح بین المللی هم به موفقیت می رسند. ما در عین حال بسیاری از پروژه های فیلم سازی مهم و بزرگ بین المللی برای تولید به بریتانیا می آیند. چالش بزرگ برای چند سال آینده ایجاد تماس بین این دو بخش فعال به شکلی است که بتواند صنعت فیلم سازی کشور را رشد و توسعه دهد."

مطالب مرتبط