خبرسازان دنیای ادبیات در سال ۲۰۱۳

به روز شده:  20:25 گرينويچ - پنج شنبه 26 دسامبر 2013 - 05 دی 1392
 • جی دی سالینجر

  در روزهای پایانی ماه نوامبر، سه داستان از جی دی سالینجر، نویسنده ناتور دشت، به فضای اینترنت نشت کرد. "اقیانوس پر از توپ های بولینگ"، "پاولا" و "تولد" پیش از این در دو کتابخانه دانشگاهی آمریکایی، صرفا برای مطالعه، در دسترس بود.

  از سالینجر امسال خبرهای مهم دیگری هم منتشر شد: ساخت فیلمی سینمایی درباره او که فیلمنامه اش را شین سالرنو می نویسد که فیلم مستندش درباره سالینجر امسال اکران شد و کتابش هم منتشر شد. فیلمی که ساخته می شود، زندگی سالینجر را در فاصله سالهای خدمت نظامی اش در جنگ جهانی دوم تا انتشار رمان ناتور دشت در سال ۱۹۵۱ روایت خواهد کرد.

 • آلیس مونرو

  آکادمی نوبل سوئد آلیس مونرو، داستان‌کوتاه‌نویس کانادایی را به عنوان برنده جایزه امسال ادبیات معرفی کرد. او سیزدهمین زنی است که برنده نوبل ادبیات شد.

  آکادمی نوبل این نویسنده کانادایی را "استاد داستان کوتاه معاصر" لقب داد و از او بخاطر "داستان‌های که با ظرافت نوشته شده و ویژگی آنها روشنی و واقعیت روانشناختی است" تقدیر کرد.

  پس از انتشار این خبر، مارگارت اتوود نویسنده معروف کانادایی در توئیتر خود نوشت: "هورا"

 • دوریس لسینگ

  دوریس لسینگ، نویسنده برنده جایزه نوبل در سال ۲۰۰۷ امسال در ۱۷ نوامبر در ۹۴ سالگی درگذشت.

  او در طول بیش از شش دهه فعالیت حرفه ای سه بار نامزد دریافت جایزه بوکر شد و چند جایزه معتبر ادبی دیگر به دست آورد. خانم لسینگ از والدینی بریتانیایی در کرمانشاه ایران متولد شده بود.

  "دفترچه طلایی"، "خاطرات یک نجات یافته" و "تابستان پیش از تاریکی" از مطرح ترین آثار این نویسنده اند.

  دوریس لسینگ یازدهمین زنی بود که جایزه نوبل ادبیات را از آغاز اعطای این جوایز در سال ۱۹۰۱ به دست آورد.

 • النور کاتن

  النور کاتن در ۲۸ سالگی جوان ترین نویسنده برنده تاریخ جایزه بوکر شد.

  رمان ۸۳۲ صفحه ای خانم کاتن با عنوان "پرفروغ ها" (Luminaries) که داستانی است درباره جست و جوی معادن طلا در قرن نوزدهم، طولانی‌ترین رمانی است که در تاریخ این جایزه ۴۵ ساله، برنده شده است.

  او پس از دریافت جایزه اش اذعان کرد که "پرفروغ ها"، "کابوس ناشر" بوده است. این کتاب که با داستانی معمایی، روایتی است از هجوم آدم ها به سمت معادن طلا در نیوزیلند، ساختاری دارد منطبق با جدول های نجومی، و حجم هر فصل از رمان دقیقا نصف حجم فصل پیش از خود است.

 • جومپا لاهیری

  نام جومپا لاهیری، برنده جایزه پولیتزر سال ۲۰۰۰، امسال با دومین رمانش The Lowland بارها در دنیای ادبیات تکرار شد. کتاب او تنها کتابی بود که همزمان نامزد جایزه بوکر در بریتانیا و جایزه کتاب ملی آمریکا شد و هفته های متمادی در فهرست پرفروش ترین کتاب های آمریکا قرار داشت.

  در روزهای پایانی امسال عکس هایی از باراک اوباما منتشر شد که در حال خریدن یک نسخه از این رمان در یک کتابفروشی محلی در واشنگتن بود.

  جومپا لاهیری سپتامبر امسال به بی بی سی آمد و در دو گفتگوی رادیویی و تلویزیونی شرکت کرد.

  او یکی از اعضای کمیسیون ریاست جمهوری آمریکا در زمینه هنر و علوم انسانی است که اعضای آن توسط باراک اوباما انتخاب شده اند.

 • شیموس هینی

  شاعر نامدار ایرلند را که ۳۰ اوت در دوبلین درگذشت، بسیاری از منتقدان بهترین شاعر انگلیسی مدرن در چند دهه اخیر می‌دانند.

  هینی سومین ادیب ایرلندی بود که پس از ویلیام باتلر ییتس (۱۹۲۳) و ساموئل بکت (۱۹۶۹) جایزه نوبل را در سال ۱۹۹۵ از آن خود کرد. شعر و سرگذشت او به ییتس نزدیک‌تر بود. کم نیستند کسانی که هینی را جانشین راستین ییتس می‌دانند، که او هم در ۷۴ سالگی درگذشت.

 • جی کی رولینگ

  شرکت فیلمسازی برادران وارنر اعلام کرده که جی کی رولینگ، خالق مجموعه داستانی هری پاتر در حال نوشتن متن یک سریال با مضمون داستان‌های هری پاتر است.

  قرار است عنوان اولین فیلم این مجموعه "جانوران افسانه‌ای و جاهایی برای یافتن آنها" باشد که نام کتابی است که خانم رولینگ در سال ۲۰۰۱ نوشته است.

  این شرکت همچنین اعلام کرده است که به زودی فیلمی را که تلویزیون بی بی سی از "خلاء موقت" رمان اخیر خانم رولینگ ساخته است در سراسر دنیا جز بریتانیا توزیع خواهد کرد.

  امسال جی کی رولینگ "آوای فاخته"، نخستین رمان جنایی خود را با نام مستعار رابرت گالبریث منتشر کرد و پس از مشخص شدن هویت نویسنده، این رمان مدتی در صدر جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های بریتانیا قرار گرفت.

  تا پیش از افشای نام واقعی او، فقط پانصد نسخه از آن به فروش رفته بود.

  رولینگ قرار است سال آینده کتاب دیگری درباره این مامور مخفی با نام مستعار گالبریث منتشر کند.

  رولینگ در روزهای پایانی سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که در به روی صحنه رفتن تئاتری درباره سال های اول زندگی هری پاتر کمک خواهد کرد اما خودش نمایشنامه را نخواهد نوشت.

 • تام کلنسی

  تام کلنسی که دوم اکتبر، در ۶۶ سالگی درگذشت یکی از پرفروش‌ترین ـ و البته ثروتمند‌ترین ـ نویسندگان آثار جنایی و جاسوسی بود.

  دو اثر معروف او با نام‌های "شکار اکتبر سرخ" ‌و "بازی‌های میهن‌پرستانه"‌ الهام بخش فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی پرفروشی بودند.

  کلنسی پیش از واقعه یازدهم سپتامبر، درباره خطوط هوایی تجاری‌ای نوشته بود که به عنوان سلاح به کار گرفته می‌شوند.

  آثار جنایی کلنسی او را به یکی از ثروتمندترین نویسندگان جهان تبدیل کرد که در نیمه دهه ۱۹۹۰ میلادی درآمد سالانه‌ای معادل ۳۰ میلیون دلار (۱۹ میلیون پوند) داشت.

 • المور لئونارد

  المور لئونارد، نویسنده آمریکایی که امسال در ۸۷ سالگی درگذشت، از مهمترین نویسندگان داستان های جنایی و نوآر بود. لئونارد نویسنده پرکاری بود و بیش از ۴۶ رمان نوشت که بیشتر آنها به فیلم و سریال تبدیل شد.

  لئونارد با داستان های وسترن و تریلرهای جنایی اش، این ژانرها را از سطح داستان های عامه پسند فراتر برد و نشان داد که این داستان ها می توانند واجد ارزش های ادبی نیز باشند و به اندازه رمان های فلسفی یا روشنفکرانه مهم اند.

  المور لئونارد، جوایز ادبی مهمی به دست آورد که از میان آنها باید به جایزه قلم آمریکا برای یک عمر دستاورد ادبی و جایزه اسکات فیتزجرالد در سال ۲۰۰۸ اشاره کرد.

  او قبل از مرگش در هشتاد سالگی، همچنان سرگرم نوشتن چهل و ششمین داستانش بود.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.