آثار بنی‌اعتماد، کیمیایی و حاتمی‌کیا در میان فیلمهای مسابقه جشنواره فجر

Image caption نمایی از فیلم متروپل ساخته مسعود کیمیایی

نام تعدادی از فیلم‌های ایرانی پذیرفته‌شده در بخش اصلی سی و دومین جشنواره فیلم فجر و نگاه نو اعلام شد. شماری از فیلمسازان شناخته شده ایرانی در میان کارگردانانی اند که امسال با فیلم های تازه خود در جشنواره فجر شرکت می کنند.

فیلم‌های "قصه‌ها" رخشان بنی اعتماد، "متروپل" مسعود کیمیایی، فیلم سه اپیزودی "گنجشکک اشی مشی" وحید نیکخواه‌آزاد، مسعود کرامتی و غلامرضا رمضانی، "تمشک" سامان سالور، "چ" ابراهیم حاتمی‌کیا و "رستاخیز" احمدرضا درویش از جمله فیلم های پذیرفته شده در بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) است.

"زندگی جای دیگری است" منوچهر هادی، "مهمان داریم" محمدمهدی عسگرپور و "همه چیز برای فروش" امیرحسین ثقفی، "خط ویژه" مصطفی کیایی از دیگر فیلم های این بخش است.

"رستاخیز" احمدرضا درویش که به نوشته خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ساخت آن بیش از ۸ سال طول کشیده است، روایت واقعه عاشورا است و "چ" ساخته ابراهیم حاتمی کیا داستان یک روز و یک شب از زندگی مهدی چمران را روایت می کند. مسعود کیمیایی در مراسم کلیدخوردن فیلم "متروپل" گفته بود شخصیت اصلی فیلمش یک زن است، "چرا که دیگر مردهای فیلم‌های او پیر شده‌اند و در همان سینمای تخریب‌شده "متروپل" مانده‌اند." (سینما متروپل که اکنون متروکه است و لوکیشن فیلم آقای کیمیایی بوده، در خیابان لاله‌زار تهران قرار دارد.)

رخشان بنی‌اعتماد در سال ۹۰، "قصه‌ها" را با نگاهی به شخصیت فیلم‌های قبلی‌اش ساخت و سرانجام در سال ۹۲ مجوز نمایش عمومی گرفته است.

محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما، نیز پس از پنج سال با فیلم "مهمان داریم" در جشنواره فجر حضور دارد. سرمایه‌گذاری این فیلم با حوزه هنری بوده و داستان خانواده یکی از سربازان جنگ ایران و عراق را روایت می کند.

در بخش مسابقه فیلم‌های اول (نگاه نو) شش فیلم پذیرفته شده‌اند: "ارسال یک آگهی تسلیت" ابراهیم ابراهیمیان، "انارهای نارس" مجیدرضا مصطفوی، "با دیگران" ناصر ضمیری، "چند متر مکعب عشق" جمشید محمودی، "سیزده" هومن سیدی و "ملبورن" نیما جاویدی

Image caption احمدرضا درویش با فیلمی درباره عاشورا در جشنواره فجر شرکت می کند

در بخش سینمای ایران، سودای سیمرغ، خارج از مسابقه، نگاه نو (فیلم های اول)، سینما حقیقت (مسابقه آثار مستند بلند)، فیلم برگزیده تماشاگران، و در بخش بین الملل، بخش های جام جهان‌نما (مسابقه سینمای بین‌الملل)، سینمای سعادت (مسابقه فیلمسازان جهان اسلام) و نمایش های ویژه در جشنواره برگزار خواهد شد.

بر اساس آنچه در سایت رسمی جشنواره فیلم فجر منتشر شده، نام بیش از ۱۰ فیلم دیگر در بخش مسابقه جشنواره فجر در آینده اعلام خواهد شد.

دبیری جشنواره فیلم فجر را علیرضا رضاداد برعهده دارد و اعضای هیئت انتخاب فیلم های بخش مسابقه سینمای ایران عبارت اند از:

ابراهیم داروغه زاده (معاون فرهنگی بنیاد فارابی و عضو شورای بازبینی سازمان سینمایی)، مجید رضابالا (عضو شورای بازبینی سازمان سینمایی و معاون سابق فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی) داریوش فرهنگ (کارگردان، بازیگر و فیلمنامه نویس)، حسین کرمی (مدیر شبکه "نمایش" تلویزیون)، محمدحسین لطیفی (کارگردان سینما و تلویزیون)، علی معلم (نویسنده، منتقد، تهیه کننده و مدیر مسئول ماهنامه دنیای تصویر) و مازیار میری، کارگردان.

سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر همزمان با سی و پنجمین سالگرد انقلاب ایران از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۲ در تهران برگزار می شود.