کنسرت بزرگ موسیقی در نخستین روز سال نو در وین

ارکستر فیلارمونیک وین

وین پایتخت موسیقی دنیا به سنت هر ساله یکی از بزرگ‌ترین کنسرت‌های سال نو را در تالار طلایی این شهر به رهبری دانیل بارن‌بوییم برگزار کرد.

این برنامه از طریق ماهواره و شبکه‌های مختلف تلویزیونی برای نود و دو کشور دنیا در پنج قاره به طور مستقیم پخش شد.

دانیل بارن بوییم، رهبر ارکستر امسال، نوازنده پیانو و رهبر پیشین ارکستر سمفونیک شیکاگو و مدیر کنونی اپرای اسکالای میلان و اپرای برلین است.

او یک بار هم قبلاً در سال ۲۰۰۹ هدایت ارکستر فیلارمونیک وین را در همین برنامه به عهده داشت.

گل‌های سن‌رمو

تالار بزرگ طلایی محل اجرای برنامه که در سال ۱۸۷۰ توسط فرانتس جوزف امپراتور اتریش گشایش یافت، همه ساله از طرف شهر سن‌رمو ایتالیا گل‌باران می‌شود.

تعداد شاخه‌های گلی که از ۱۹۸۰ تا کنون از شهر سن‌رمو برای زینت‌بخشیدن به تالار طلایی کنسرت بزرگ سال نو میلادی به وین فرستاده می‌شود به سی‌هزار شاخه در سال می‌رسد.

کنسرت بزرگ سال نو نخستین بار در سال ۱۹۳۹ در این تالار به اجرا درآمد. امسال هفتاد و چهارمین برنامه تالار طلایی در شرایطی اجرا شد که عنوان معروف‌ترین و پر بیننده ترین کنسرت موسیقی کلاسیک جهان را طی سال‌ها به خود اختصاص داده است.

Image caption دانیل بارن‌بوییم که تبار یهودی روسی دارد، علاوه بر تابعیت آرژانتینی، اسرائیلی و اسپانیایی، تابعیت افتخاری فلسطینی را هم پذیرفته و از منتقدان اشغال اراضی فلسطینی‌ها توسط اسرائیل است

تالار طلایی گنجایش هزار و هفتصد و هفتاد و چهار تماشاگر را دارد. علاوه بر این تعداد، تالار در روز اجرای برنامه سال نو پذیرای سیصد تماشاگر ایستاده هم هست.

برنامه‌های دیگر

کنسرت‌های سال نو و ایام کریسمس جزیی از جاذبه‌های گردشگری وین است. تالارهای مختلف موسیقی، اپرا و نمایش عروسکی از بام تا شام برای همه گروه‌های سنی از خردسالان تا جوانان و بزرگسالان برنامه اجرا می‌کنند. گروه‌های توریستی معمولاً به طور جمعی و با برنامه‌ریزی قبلی به دیدن این نمایش‌ها می‌روند.

ارکستر فیلارمونیک وین طی این روزها به جز کنسرت بزرگ سال نو، دو کنسرت دیگر هم در آخرین روزهای پایان سال نیز به اجرا می‌گذارد. بیشتر این آثار به خاطر روح صلح‌آمیز، شاد و متناسب با جشن و سرور سال نو متعلق به پنج عضو از آهنگسازان خانواده اشتراوس است.

گروه‌های رقصنده والس و پولکا و دیگر رقص‌های سنتی و محلی اروپای مرکزی همراه با بالرین‌های برجسته سراسر کشور معمولاً در بخش دوم کنسرت‌های کلاسیک با اجرای برنامه خود موسیقی را همراهی می‌کنند.

مدت اجرای کنسرت‌ها هر کدام حدود دو ساعت و نیم است.

درآمد بلیت‌های گران‌قیمت برنامه‌های آخر سال ارکستر فیلارمونیک وین، صرف ارتقاء کیفیت هنری و خدمات سالانه فرهنگی این نهاد می‌شود.

صلح بر روی زمین

نخستین کنسرت بزرگ سالانه وین در سال ۱۹۳۹ در شرایطی برگزار شد که زنگ خطر جنگ دوم جهانی به صدا درآمده بود. ارکستر فیلارمونیک وین در آن زمان کوشید با رساندن نغمه‌های دلنواز موسیقی مردم دنیا را به صلح و آرامش دعوت کند.

امسال همزمان با صدمین سالگرد جنگ جهانی اول، مسوولان ارکستر فیلارمونیک وین با انتخاب یک رهبر برجسته صلح‌طلب که سابقه طولانی در نزدیک کردن افکار مردم خاورمیانه به یکدیگر دارد کوشیده‌اند پیام صلح‌آمیز دیگری را برای مردم دنیا ارسال کنند.

دانیل بارن‌بوییم، نوازنده پیانو و رهبر ارکستر یکی از چهره‌های مشهور بین‌المللی در عرصه صلح جهانی‌ست.

Image caption تالار بزرگ طلایی شهر وین

آقای بارن‌بوییم که تبار یهودی روسی دارد، علاوه بر تابعیت آرژانتینی، اسرائیلی و اسپانیایی، تابعیت افتخاری فلسطینی را هم پذیرفته و از منتقدان اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل است. دوستی او با ادوارد سعید، نویسنده منتقد سیاست‌های اسرائیل، همکاری با گروه‌های مختلط موسیقی شرق و غرب، و عربی- یهودی در سویل اسپانیا، و اجرای آثار واگنر، آهنگساز آلمانی که برخی به استناد پاره‌ای از نوشته‌های او معتقدند احساسات ضد یهودی داشته در اسرائیل با انتقادها و بحث‌‌های چالش‌انگیزی مواجه شده است.

دانوب زیبای آبی

در میان آثار خانواده اشتراوس که بخش عمده کنسرت سال نو وین را به خود اختصاص می‌دهند، والس مشهور دانوب آبی یا با نام کامل آن "دانوب زیبای آبی" ساخته یوهان اشتراوس پسر جایگاه ویژه‌ای دارد.

اجرای این اثر همه ساله پس از پایان کنسرت بزرگ بنا به خواست تماشاگران به طور قطع تکرار می شود.

محبوبیت دانوب آبی نزد مردم اتریش به حدی‌ست که آن را به طور غیر رسمی سرود ملی خود می‌دانند. این شاید بی‌شباهت به احساسی نیست که مردم ایران نسبت به سرود "ای ایران" دارند.

جالب است که نخستین نسخه دانوب آبی هم قطعه‌ای برای کر و آواز بوده است. اما وقتی به آن صورت برای نخستین بار در سال ۱۸۶۷به اجرا درآمد با موفقیت چندانی رو‌به‌رو نشد. اشتراوس پس از بازبینی و تغییرهایی در بخش‌های آغازین و نهایی اثر، قطعه را به طور کامل برای ارکستر بازنویسی کرد.

موفقیت نسخه جدید بر پایه شعری که در ستایش زیبایی و شکوه دانوب در امتداد جنگل سیاه و رساندن پیام صلح و دوستی مردم حاشیه رودخانه همراه با جریان آب‌های روشن و آبی دانوب به دریاها و دیگر مردم دنیا بود مورد استقبال شدید مخاطبان قرار گرفت.

مطالب مرتبط