'سایه های بلند باد' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'سایه های بلند باد' ساخته بهمن فرمان آرا به نمایش در می آید.

درباره فیلم

بعد از موفقیت فیلم شازده احتجاب، که داستان فیلم بر اساس قصه هوشنگ گلشیری ساخته شده بود این همکاری باز هم ادامه پیدا کرد و دومین فیلم بهمن فرمان آرا بر اساس داستان کوتاه 'معصوم' نوشته آقای گلشیری ساخته شد. اما این فیلم سرنوشتی متفاوت از شازده احتجاب پیدا کرد و نتوانست بر روی پرده سینما با مخاطبانش ارتباط برقرار کند. فیلم قبل از انقلاب توسط مقامات وقت توقیف شد به دلیل آن که فیلم را عیله حکومت وقت ارزیابی کردند. این فیلم دو سال بعد از انقلاب هم سرنوشتی مشابه یافت و حکومت گران اسلامی، پس از سه روز نمایش، آن را علیه معتقدات و حکومت اسلامی خواندند و دستور به توقیف دوباره اش دادند و فیلم پس از سه روز توقیف شد.

حق نشر عکس bbc
Image caption نمایی از فیلم سایه های باد

خلاصه فیلم

فیلم سایه های بلند باد داستان مترسکی است که توسط مردم ده در یک مزرعه برپا شده . اما این مترسک به تدریج ماهیتی دیگر پیدا می کند، باورهایی فرا واقعی برای مردم به وجود می آید و مترسکی که خود روستاییان ساخته اند، به تدریج صاحب ده می شود. مبارزه با مترسک در روستا، در شکلی فراواقعی آغاز می شود.

ویژگی فیلم

بهمن فرمان آرا در این فیلم، با به کار گرفتن یک فضای روستایی، به سراغ سمبل ها و نماد ها می رود و فیلمی کاملا سمبلیک درباره خرافات و باورهای مردم نیازمند می سازد، مردمی که منتظرند کسی بیاید و نجات شان دهد. مردمی که خودساخته هایشان را عبادت می کنند. فیلمساز در این فیلم به کار گیری نماهای بلند و سکانس های طولانی در کنار عنصر سکوت و ترس، فضایی متفاوت را برای بیننده به وجود آمورد. فضایی که موسیقی کاملا متمایز احمد پژمان و فیلمبرداری، گاه بسیار درخشان علیرضا زرین دست، بسیار به آن کمک می کند. عنصر رنگ در این این فیلم سمبلیک نقشی تعیین کننده دارد. فیلمساز در این فیلم به تدریج رنگ را از صحنه های فیلم می گیرد آما در آخر با یک شوک رنگی ( ورود رنگ قرمز در سکانس حمله لشکر سرخپوشا ن به مترسک ها )، قصد دارد بیننده اش را تحت تاثیر قرار دهد. فیلم گرچه در سی و پنج سال پیش ساخته شده، اما داستان اش ربطی به هیچ زمان و مکانی ندارد و اتفاقی است که می شود آن را به هر جامعه ای که درگیر خرافه ها است، تعمیم داد. با این همه دیالوگ ها و گفتگو های بخصوص روشنفکری فیلم، که آقای مدیر آن را نمایندگی می کند، با بیننده امروزی ارتباط برقرار نمی کند.

شناسنامه فیلم

کارگردان و نویسنده: بهمن فرمان آرا بر اساس داستان 'معصوم اول' ، نوشته هوشنگ گلشیری تهیه کننده: بهمن فرمان آرا بازیگران: فرامرز قریبیان، سعید نیکپور، آتش خیر، حسین کسبین، فریدون یوسفی ،مینو ابریشمی، ملیحه نظری، اشرف کاشانی، کیومرث ملک موتی، آنیک، اسماعیل محمدی، نادیا خلیل پور، آتین رفیعی، سامی تحصنی مدیر فیلمبرداری: علیرضا زرین دست تدوین: عباس گنجوی موسیقی: احمد پژمان زمان: ۱۱۰ دقیقه

Image caption نمایی از فیلم سایه های بلند باد

درباره کارگردان

بهمن فرمان آرا در سوم بهمن ۱۳۲۰ در تهران به دنیا آمد. در سال ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل به لندن رفت و در مدرسه هنرهای دراماتیک درس خواند، سپس برای آموختن فیلمسازی و کارگردانی راهی آمریکا شد. در سال ۱۳۴۵ به ایران برگشت و در سال ۱۳۴۷ به استخدام تلویزیون ملی ایران درآمد. اما تلوزیون جایی نیست که او را راضی کند. به سراغ مستند سازی می رود؛ دو مستند 'نوروز و خاویار 'و 'تهران کهنه' را می سازد و در سال ۱۳۵۱ کارگردانی را با فیلمی به عنوان 'خانه قمرخانم' تجربه می کند. تجربه ای نه چندان خوشایند که بهمن فرمان آرا هنوز هم تمایلی به یادآوری اش ندارد و آن فیلم را فیلم خودش نمی داند.

در سال ۱۳۴۸ هوشنگ گلشیری داستانی به نام 'شازده احتجاب' را منتشر می کند و بهمن فرمان آرا این رمان را می خواند و شیفته بیان تصویری این اثر می شود. او 'شازده احتجاب' در سال ۵۳ می سازد، فیلم برای سازنده اش جوایز جشنواره ای بسیار، از جمله جایزه بهترین فیلم در سومین جشنواره جهانی فیلم تهران را به همراه می آورد و در جشنواره کن سینمای ایران را نمایندگی می کند.

بهمن فرمان آرا اما بعد از این موفقیت، ریاست تولید شرکت گسترش صنایع سینمای ایران را بر عهده می گیرد و رو به تهیه کنندگی می آورد. این شرکت در این زمان نقشی مهم را در گسترش موج نو سینمای ایران ایفا می کند و با مسوولیت بهمن فرمان آرا بسیاری از فیلم های مهم این سینما تهیه می شود. فیلم های 'کلاغ' ساخته بهرام بیضایی، 'گزارش' ساخته عباس کیا رستمی، 'شطرنج باد' ساخته محمدرضا اصلانی، 'ملکوت' ساخته خسرو هریتاش از جمله این این فیلم ها هستند.

در فضای سیاسی و روشنفکری آن روزگار، در سال ۱۳۵۶ بهمن فرمان آرا بار دیگر جذب قصه ای کوتاه از هوشنگ گلشیری می شود و بر اساس داستان 'معصوم اول'، فیلم 'سایه های بلند باد' را می سازد. فیلمی پر از سمبل ها و ایهام ها که در هر دو حکومت شاهنشاهی و جمهوری اسلامی توقیف می شود.

بعد ازانقلاب بهمن فرمان آرا درسال ۱۳۵۹، با خانواده اش به کانادا می رود و یک فستیوال بین المللی فیلم کودکان در ونکوور راه می اندازد. بعد با تاسیس یک شرکت به پخش فیلم روی می آورد و فیلم های مهمی را پخش می کند از جمله 'باغ وحش شیشه ای' (پل نیومن)، 'مادام سوزاتسکا' (جان شله زینگر)، 'تاک رادیو' (الیور استون) ، 'آخرین وسوسه مسیح'(مارتین اسکورسیزی) و بسیاری دیگر .

مقصد بعدی آقای فیلمساز، لس آنجلس است در آمریکا. بهمن فرمان آرا در این دوره در کار تولید فیلم فعال می شود و با فیلمسازان بزرگی مثل ماتین اسکورسیزی، جیمز آیوری، استیون فریرزو ژان کلود لوزان همکاری می کند. بعد به ایران برمی گردد. اما ده ساله اجازه فیلم ساختن نمی یابد سرانجام پس از روی کار آمدن دولت اصلاحات اجازه کار می گیرد و به این ترتیب 'بوی کافور، عطر یاس ' در سال ۱۳۷۹ساخته می شود تا بهمن فرمان آرا باز متولد شود. فیلم بیشتر جوایز و سیمرغ های اصلی جشنواره فجر را درو می کند و راه برای ساختن 'خانه ای روی آب ' در سال ۱۳۸۱هموار می شود. این فیلم هم که تصویری می دهد از تضادهای جامعه ایرانی، جایزه بهترین فیلم را از جشنواره فجر می گیرد اما در عین حال برای بهمن فرمان آرا مخالفان و منتقدان بسیاری هم دست و پا می کند.

Image caption بهمن فرمان آرا، کارگردان

تا این زمان بهمن فرمان آرا با چهار فیلمش، سه بار جایزه بهترین فیلم در ایران را به دست آورده، اما فیلم بعدی اش 'یک بوس کوچولو' که در سال ۱۳۸۶ و دوران زمامداری محمود احمدی نژاد و همفکران اش می سازد، برای او موفقیتی درپی ندارد.

علاقه بهمن فرمان آرا به ایران و فرهنگ ایرانی که در این سالها به تدریج در فیلم هایش با وضوح بیشتری به نمایش در می آید در فیلم 'خاک آشنا ' به اوج می رسد. این آخرین فیلمی است که بهمن فرمان آرا در سینمای ایران تا این لحظه ساخته است. فیلم در سال ۱۳۸۶ ساخته شد اما مقامات ممیزی اداره ارشاد رغبتی به فیلم نشان ندادند و 'خاک آشنا' دو سال در محاق توقیف گرفتار شد. سرانجام فیلم در سال ۱۳۸۸ با حذف چهار سکانس اصلی، به شکلی نامفهوم به نمایش درآمد. آن هم در شرایطی که خیابان های ایران در تب و تاب اعتراضات به نتایج انتخابات و صحنه برخوردهای شدید با تظاهرکنندگان بود.

بعد از خاک آشنا بهمن فرمان آرا، که با توجه به سیاست های سینمایی دولت امکان یا تمایلی برای ساخت فیلم سینمایی در ایران نیافت یا نداشت، رو به ساخت فیلم مستند آورد و فیلمی ساخت درباره پرویز یاحقی با عنوان 'کنسرتی که اجرا نشد'. او از آن پس کوشیده که در این سالها فیلمنامه ای به نام 'سفر به تاریکی' را در خارج از ایران تبدیل به فیلم کند، اما هنوز این امکان فراهم نشده است. ضمن آن که به دلایلی که اعلام نشده، بهمن فرمان آرا ممنوع الخروج شده و نمی تواند از ایران بیرون بیاید.

درباره کارشناسان برنامه

حمید دباشی متولد اهواز و دانش آموخته مقطع دکترا در رشته‌های جامعه‌شناسی فرهنگ و اسلام‌شناسی از دانشگاه پنسیلوانیا و استاد ایرانی دانشگاه کلمبیا در امریکا است. وی علاوه بر تدریس، در زمینه‌های هنری نیز فعالیت دارد. از وی کتب، مقالات و گفتگو های متعددی درباره سینمای ایران و جهان منتشر شده است. او در جشنواره های فیلم معتبر جهانی هم چون لوکارنو به عنوان عضو هیئت داوران شرکت داشته است. از طرف دیگر، او به عنوان مشاور در تولید چند فیلم سینمایی در امریکا مشارکت داشته است. وی مشاور ارشد ریدلی اسکات، کارگردان امریکایی، در ساخت فیلم 'پادشاهی بهشت' و نیز مشاور فیلم 'اینک بهشت' هانی ابو اسعد، برنده جایزه گلدن گلوب، بوده است. آخرین پروژهٔ او، 'رویای یک ملت' مربوط به سینمای فلسطین است.

پرویز جاهد متولد قائم شهر و تحصیل کرده رشته مطالعات فیلم در دانشگاه وست مینستر لندن و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد سینما از دانشکده سینما و تئاتر تهران است. وی علاوه بر نوشتن درباره سینما چندین فیلم مستند و داستانی نیز کارگردانی کرده است ولی بیشتر وی را برای نقدهای سینمایی اش و کتاب 'نوشتن با دوربین' که حاصل گفتگوی طولانی او با ابراهیم گلستان است، می شناسند. از فیلم های آقای جاهد می توان به 'تعزیه، به روایت دیگر'، ' روز به خیر آقای غفاری'، 'قراول'، '۲۴ ساعت صلح'، 'سلیمان میناسیان-مردی با دوربین فیلم برداری' و فیلم داستانی 'روز بر می آید'، اشاره کرد.

آخرین کار پژوهشی وی تالیف راهنمای سینمای جهان: ایران جلد اول توسط انتشارات اینتلکت در بریتانیا منتشر شده است.

گفتگو

گفتگو با حمید دباشی و پرویز جاهد درباره فیلم 'سایه های بلند باد'.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

خلاصه فیلم هفته گذشته 'مینای شهر خاموش' ساخته امیرشهاب رضویان

دکتر بهمن پارسا، مردی جوان است که پس از سی و سه سال از آلمان به ایران بر می‌گردد. دکتر بهمن پارسا یک جراح موفق قلب است و پس از عمل موفقیت‌آمیز یک جانباز جنگ، به اصرار پیرمردی به ‌نام قناتی که از دوستان پدرش است، به زادگاهشان 'بم' می‌روند. دکتر پارسا در پی یافتن عشق گمشده اش، مینا در بم می گردد و در این میان رابطه اش به تدریج با قناتی عمیق‌تر می‌شود.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

اشکان

فیلم عاشقانه و دوست داشتنی. اولین بازی صابر ابر هم هست.

متهاب

شاید باور نکنید اما هر وقت این فیلم رو میبینم برم تازه گی داره،دیگه عاشق شدن ناز کشیدن فایده نداره...نداره.

زهرا

بازی صابر ابر و آقای انتظامی عزیزو خیلی دوست داشتم.

مژده

اینو سینما دیدم و به شدت از سینما رفتن خودم پشیمون شدم!!!

ابراهیم

Image caption عزت الله انتظامی در نمایی از فیلم مینای شهر خاموش ساخته امیرشهاب رضویان

توی بعضی از فیلمها چیزی هست، مثل یک احساس، فهم، عاطفه.. که در بهترین فیلمها (از لحاظ تکنیکی و کارگردانی و فیلمنامه و..) هم نیست. خیلی فیلم پخته و درست و مؤثر و نافذ و گرمی ست این 'مینای شهر خاموش'.

حسین

فیلم ضعیف و کلیشه‌ای بود که در زمان اکران نیز شکست خورد.

صبا

فیلم خیلی قشنگیه. دوباره تماشا می کنم.

راحله

روایت غمگین یک عشق نافرجام، با بازی زیبای استاد انتظامی.

آتوسا

چقدر عالی. فیلم دلنشینی یست.

مختار

فیلم عاشقانه و دوست داشنتی.

شهلا

فیلم زیبایی بود.

آرش

فیلم عالی بود. تا حالا همچین فیلم خوب ایرانی ندیده بودم، به جرات می گم روم تاثیر گذاشت.

ویدا

واقعا خوب بود.

لاله

این یکی از زیباترین وپر احساس ترین فیلمهایی بود که از بی بی سی وشاید به جرات بتونم بگم از تی وی پخش شده بود هرلحظه اش یجوری احساس آدم رو قلقلک میداد ۱۰۰۰تا لایک موفق باشید.

محمد

واقعا عالی بود. پر از احساس....

لیلا

وای خیلی وقت منتظر این فیلم بودم .ممنون از اینکه این فیلم رو انتخاب کردید.

آرش

فیلم تاثیرگذاری بود.

زهرا

واقعا زیبا بود، یک صحنه اش از دست ندادم.

واله

قشنگترین فیلمی که دیدم.

هاشم

خیلی زیبا بود.

مرتضی

فیلم بسیار عالی بود، عشق های کهنه همیشه پایدارند.

محمد جواد

فیلم بسیار خوبی بود و در زمان بسیار خوبی هم اکران شد. برای اولین بار و آخرین بار در بم اکران شد که استاد انتظامی هم اومده بودند. وقتی با آقای رضویان صحبت می کردم معلوم بود زحمات زیادی رو برای ساخت فیلم کشیده بودند.

مجید

به غیر از اینکه فیلم بسیار خوش ساخت و خوبی ست، حرفهای بسیاری دارد به خصوص برای امروز ما.

تقلیل فیلم به یک زلزله اشتباه است! زلزله ی شهر و کشور است و سرزمین پر سرو صدا اما خاموش، قنات و جامعه ای که رشد قناتی دارد، گلوله ای که با قلب به تفاهم رسیده و بیمار میتواند به زندگی ادمه دهد... و میناهایی خاموش

امیرهوشنگ

فیلم خوبی بود، دیالوگ‌ها جالب و تفکر برانگیزی داشت به‌همراه بازی‌های خوب. تبلیغاتش کمی رو اعصاب بود ولی چندان مهم نیست چون تهیه‌کننده هم باید هزینه فیلم رو تأمین کنه.

طیبا

فیلم فوق العاده زیبایی بود.

بهار

بعد ار مدتها یک فیلم خوب دیدیم، تاثیرگذار بود.

یاسمن

فوقالعاده بود. خیلی خوب بود خیلی.

میلاد

فیلم بسیار زیبا بود.

عیسی

خیلی قشنگ بود. عزت اله انتظامی بزرگ، چقدر نگاه کارگردان به این انسان لذتبخش، عشق واقعی در وجود چنین مردی.

مهسا

ترجیحا تکرارش رو هم می بینم. فیلم بسیار زیبایی بود...هم از پخش فیلم و هم از نقد آن لذت بردم.

مرتضی

واقعا فیلم قشنگی بود.

مهدی

از فیلم لذت بردیم.

آرمان

فیلم بسیار زیبایی هست.

سهیلا

خیلی فیلم قشنگی بود واقعا به دلم نشست حس خوبی بود عشق، میهن دوستی.

حسین

واقعا زیبا بود.لذت بردم.

فائضه

هر تعداد که این فیلم و ببینم بازم لذت بخش و جذاب.

مهین

خیلی قشنگ بود ..... به دوباره دیدنش می ارزید.

کمال

فیلم قشنگی بود مث همی انتخاب های دیگه.

امیر

فیلمی جالب بود با موضوعی جذاب، اما ریتم جلو برنده داستان کند بود.

اژدر

از دیدن این فیلم لذت بردم.

سورن

عالی عالی واقعا عالی بود.

فرانک

یکی از بهترین فیلم هایی بود که دیدم.

رویا

خیلی زیبابود، بااخص هنرنمایی آقای انتظامی.

مسعود

فوق العاده بود.

رضا

فیلم بسیار زیبا بود اگر چه از کارگردانی در این سطح انتظار می رود حرفه ای تر کار کنند.م ثلن یک سرهنگ آرتش شاهنشاهی رو هیچ وقت نمیشه در آن زمان در یک شهر کوچک مثل بم آون زمان مشغول کار دید. اما زیبایی داستان و هنرمندی چند هنرپیشه حرفه ای بخصوص آقای انتظامی آدم رو پای فیلم میخکوب می کرد.

شایان

فیلم خوبی بود. ازفیلم های مستند بیشتر نمایش بدهید.

علی

همیشه گریم میگیره آخرش استاد انتظامی فوق الاده بود.

مهدی

یکی از زیباترین فیلم هایی که دیده بودم.

فتانه

یک فیلم زیبا با بازی زیباتر آقای بازیگر که یک دنیا حرف می‌زد با آن صدای دلنشین.

نگار

بار دوم بود فیلمو میدیدم. اما جذابیتش هنوز هم مخاطب را با خودش همراه می کند. تشکر می کنم از همشهری هنرمندمون جناب رضویان!

غزل

تصور کنید این فیلم رو پارسال شبکه ی تماشای صدا و سیما پخش کرد! تمامی صحنه هایی که ساز در آن ها دیده می شد به شکل احمقانه ای سانسور شده بود. سازهای درون ویترین محو و سازهایی که بر دیوار مغازه ی ساز فروشی غزال (سازفروشی قناتی) بودند تبدیل به دیوار آبی شده بودند!! حتی ساز در گوشه ی اتاق قناتی تبدیل به گلدان!!!!

محسن

لذت بردم از دیدن فیلمی به این زیبایی. بخصوص بازیگری آقای انتظامی.

زهرا

فیلم بسیار زیبای بود وانتخاب بازیگر خوبی داشت. فقط کاش بجای مهران رجبی از یک بازیگر کرمانی و یا از یک نا بازیگر استفاده می شد. فیلم بسیار خوش ساختی بود ، تصاویر بسیارگویا وپر از معنا بود.

قدسی

عالی و فوق العاده بود.

مهین

مرسی از این انتخاب خوب با اینکه قبلا دیده بودم اما ارزش دوباره دیدن رو داشت مخصوصا نقد فیلم که عالی بود.

سمیه

واقعا زیباست وقتی روی پرده سینما بود رفتم دیدم دیشب هم دو۲باره دیدم.

الکس

عالی بود، بسیار زیبا و تاثیرگذار من گریه کردم.

محسن

فیلم خیلی خیلی قشنگ بود، اصلا بی نهایت سبکش قشنگ بود.

علیرضا

یکی از آثار خوب و ماندگار.

محسن

فیلم خوبی بود. ولی می شد پایان فیلم خیلی زیباتر باشه که نشد.

محیا

عالی بود، اون صحنه قبرستانش با اون همه کشته شدگان جوان واقعا تاثیر گذار بود.

مریم

عالی بود.

غزل

عالی بود، فیلمی پر از حقیقت.

نسرین

فیلم قشنگی بود.

فرزانه

واقعا خوب بود.

تهمینه

واقعا لذت بردم.

فاطیما

فیلم زیبایی بود پر از احساس و عشق.

سرد

من که بیشتر از پنج دقیقه نتونستم تحمل کنم، بازى ضعیف جناب دکتر، دیالوگهاى پوشالى که توى دهن بازیگرها هنوز نچرخیده مى افتادند بیرون، سطحى بودن شخصیت ها...باباجان براى یک فیلم خوب یک کمى بیشتر از چند تا تیله، گریمهاى نیم بند، لهجه نصفه نیمه آلمانى و قصه هاى نخ نما لازمه.

ابراهیم

فیلم بسیار خوبی بود . شخصیت پردازی با بازی زیبای هنرمندان عزیز سر به آسمان می سایید . اما گله ای دارم از آقای ساعدی منتقد فیلم . آقای ساعدی عزیز گسترش عرض فیلم نه تنها اسیبی به روایت نزده بود بلکه کمک می کرد تا نگاه کلیشه ای ما به صفت هایی که به آن میبالیم مثل همان زلزله ای که بم را لرزاند. تکانی بخورد . پیرمردی که بزی به دست داشت واقعیتی تلخ از فقر منطقه بود. تعریف قصه اش خط بطلانی بر مهربانی بی چون و چرای ماست. از سکانسی که انتظامی چاههای قنات را تعریف می کرد و میزان چای داخل استکان ها نباید به سادگی گذشت و ان جمله زیبای درون تونل تاریک قنات. آنجایی که باید بجنگیم قایم می شویم و انجایی که باید قایم شویم می جنگیم .

سعید

فیلم بسیار زیبایی بود.

شیده

بازم این منتقدهای ضعیف.

مهرواره

بسیار زیبا بود و تحت تاثیر قرار گرفتم.

عباس

فیلم خوبی ست.

نیما

هم فیلم نامه، هم تصویربرداری، دکور و دیالوگها واقعا زیبا بودند.

بهمن

فیلم خیلی خوبی بود. انتخابتون هم عالی بود.

مهدی

معرکه بود. یکی از انتخاب های شاهکارتون بود. جای تشکر داره از آقای رضویان.

پیکو

در این فیلم فاصله سه نسل و نگاه آنها به مفاهیم است. تیتراژ فیلم بسیار زیباست، پشت آن پنچرها یا زندان هزاران نکته است و این قلب که می طپد برای کی و چه و تا کجا آیا باید جراحی شود یا با یک عمر زندگی خدا حافظی کند یا خاموش شود. از نکات زیبا فیلم طنز خاص فیلم است که راننده با نیش و کنایه مجری آن است.دیدگاه هرسه نفر متفاوت است ولی در یک نقطه مشترکند و در پایان درسکانس قبرستان به هم وصل می شوند شاید بعد عبرت انگیز آن مطرح می شود.

فرید

با سپاس فراوان بخاطر پخش این فیلم زیبا و پر محتوا.

مانا

بعضی ها شعر میگن که از بس دل نشینه مثل موسیقی میمونه. بعضی ها موسیقی می سازن که مثل شعر میمونه. این فیلم هم با اینکه فیلم بود مثل موسیقی ناب بود و مثل شعر دل انگیز. ممنون که کمک میکنید مردم یادشون نره فیلم ایرانی خوبم هست.

حجت

من این فیلم رو قبلا دیده بودم ، ولى بازم نگاه کردم. اگه بعد از چند سال دوباره پخش کنن بازم میبینم....خیلى عالى بود ، استاد عزت خان هم که مثل همیشه گل سر سبدن.

علیرضا

دوست دارم از ته دل می خوام دسته استاد انتظامی رو بوس کنم

پرنیا

دیشب برای بار دوم دیدمش خیلی لذت بردم. فوق العاده بود! مخصوصا استاد انتظامی ک تو سن ۸۲ سالگی شاهکار بود بازیشون.

محمود

فوق العاده بود . کاش سیمای ایران از این قسم فیلمها رو پخش می کرد.

محسن

فوقالعاده فیلم زیبایی مخصوصاً ۱۰ دقیقه انتهایی. پیشنهاد می کنم حتماً ببینید ارزش چند بار دیدن و داره.

پانتا

فوق العاده بود، فیلمنامه، بازی، فیلمبرداری،گریم، تدوین، دکوپاژ همه و همه عالی بود.

مهرداد

این فیلم از نظر من نشان دهندی این هست که شرایط چقدر می تونه رو شخصیت افراد تاثیر بزاره. مثل تفاوت دکتر با باغبان، که توی یک رده سنی بودند. مرسی فیلم عالی بود.

رمضانی

جالب بود فیلمی پر احساس و زیبا،کاری متفاوت از آقای رضویان.

علی

فیلمش نکات اجتماعی زیادی داشت ولی هیجان فیلم کم بود ولی درنهایت فیلم خوبی بود.

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط