'جاذبه' نامزد بیشترین جوایز بفتا شد

Image caption ساندرا بولاک در نمایی از فیلم جاذبه

فیلم جاذبه با نامزدی در ۱۱ رشته از جمله جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلم بریتانیایی، نامزد بیشترین جایزه بفتا شده است.

ساندرا بولاک، نامزد بهترین بازیگر زن و آلفونسو کوارون نامزد جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم جاذبه (Gravity) شده اند.

12 سال بردگی ساخته استیو مک کوئین با ده نامزدی در رده دوم قرار دارد. این فیلم در پنج رشته اصلی از جلمه بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر برای چیتویل اجیوفور نامزد شده است.

مایکل فاسبندر و لوپیتا نیونگ هم نامزد جایزه بفتا در رشته بازیگران نقش مکمل در همین فیلم شده اند.

ستاره های فیلم کلاهبرداری آمریکایی (American Hustle) در همه رشته های بازیگری نامزد شده اند: ایمی آدامز، کریستین بیل، بردلی کوپر و جنیفر لارنس.

دیوید او راسل، کارگردان این درام که داستانش به سال های دهه ۱۹۷۰ برمی گردد، نامزد جایزه بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه اوریجینال شده است.

چیتویل اجیوفر که در سال ۲۰۰۶ نامزد جایزه ستاره نوظهور بفتا شده بود، به بی بی سی گفت که حضور در ۱۲ سال بردگی "یکی از بزرگترین تجربه هایی بوده است که من به عنوان بازیگر داشته" است.

اجیوفور برای جایزه بهترین بازیگر مرد با کریستین بیل، تام هنکس در کاپیتان فیلیپس، بروس درن در نبراسکا و لئوناردو دی کاپریو در گرگ وال استریت رقابت می کند.

در رشته بهترین بازیگر زن نقش اول ساندرا بولاک، کیت بلانشت برای جاسمین غمگین، اما تامسپون برای نجات آقای بنکز، و جودی بنچ برای فیلومنا نامزد جایزه بفتا شده اند.

کاپیتان فیلیپس و فیلومنا از دیگر فیلم هایی اند که در رشته بهترین فیلم به رقابت خواهند پرداخت. فیلومنا نامزد جایزه بهترین فیلم بریتانیایی هم هست که دیگر رقبایش ماندلا: راه طولانی تا آزادی، نجات آقای بنکس، غول خودخواه (Selfish Giant) و شتاب (Rush) هستند.

برندگان جوایز بفتا روز ۱۶ فوریه در سالن رویال اپرا هاوس لندن طی مراسمی جوایز خود را دریافت خواهند کرد.

مطالب مرتبط