تجمع اعتراضی در مقابل سفارت ایران در استکهلم

عصر روز دوشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) در اعتراض به بازداشت فاطمه‌ اختصاری و مهدی‌ موسوی، دو شاعر جوان ایرانی در ایران، در مقابل سفارت ایران در استکهلم، گردهم آیی اعتراضی برگزار شد.

به گزارش بخش ‌خبری تلویزیون سراسری سوئد، در این گردهمایی که به دعوت قلم‌ سوئد، جشنواره‌‌ بین‌المللی شعرگوتنبرگ و اتحادیه‌ نویسندگان سوئد برگزارشد، شماری از چهره های ادبی و فرهنگی سوئد و شعرا و نویسندگان ایرانی تبار ساکن سوئد شرکت داشتند.

در بیانیه ای که در این مراسم خوانده شد، آزادی این دو شاعر و کنشگران و روشنفکران در بند، مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش سایت کلمه، از منابع نزدیک به مخالفان حکومت ایران، فاطمه اختصاری و مهدی موسوی، از تاریخ ۱۶ آذر و پس از جلوگیری از خروج آنها به قصد سفر به ترکیه و احضار و بازداشت شده اند. با این حال هنوز هیچ منبع رسمی بازداشت و اتهامات احتمالی این دو شاعر را تایید نکرده است.

در مراسمی که در برابر سفارت ایران در استکهلم برگزار شد، رویا زرین شاعر ایرانی مقیم سوئد، لین هانسن شاعر، مترجم و نویسنده سوئدی و از مدیران برگزاری جشنواره‌ بین‌المللی شعر گوتنبرگ، اولا لارسوم از پن سوئد و آسترید تروتزیگ، از اعضای اتحادیه نویسندگان سوئد، اعتراض خود را نسبت به بازداشت این دو شاعر در ایران اعلام کردند.

در سالهای اخیر، شماری از هنرمندان، شاعران، نویسندگان و فیلمسازان ایرانی از سوی دستگاه های اطلاعاتی ایران بازداشت و بازجویی شده اند و برخی از آنها نیز با احکام قضایی روبه رو شده اند.