دو شاعر بازداشت‌شده ایرانی به قید وثیقه آزاد شدند

حق نشر عکس ISNA

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری، دو شاعری که اواسط آذرماه امسال در ایران بازداشت شده بودند، روز سه شنبه به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شدند.

به گزارش سایت کلمه، از منابع نزدیک به مخالفان حکومت ایران، فاطمه اختصاری و مهدی موسوی، از تاریخ ۱۶ آذر و پس از جلوگیری از خروج آنها به قصد سفر به ترکیه بازداشت شده بودند.

هنوز هیچ منبع رسمی اتهامات احتمالی این دو شاعر را تایید نکرده است.

یکی از نزدیکان این دو شاعر در گفت‌وگو با سایت رادیوفردا با تائید خبر آزادی آنها گفته این دو شاعر در بازداشت نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بودند و در سلول‌های انفرادی زندان اوین به سر می‌برده‌اند.

در مدت بازداشت این دو شاعر، چند نهاد مدنی و بنیاد ادبی با صدور بیانیه و برگزاری تجمع، به این بازداشت ها اعتراض کردند، از جمله روز دوشنبه ۱۳ ژانویه در مقابل سفارت ایران در استکهلم، گردهمایی اعتراضی برگزار شد.

در این گردهمایی که به دعوت انجمن قلم‌ سوئد، جشنواره‌‌ بین‌المللی شعرگوتنبرگ و اتحادیه‌ نویسندگان سوئد برگزار شد، شماری از چهره های ادبی و فرهنگی سوئد و شعرا و نویسندگان ایرانی تبار ساکن این کشور شرکت داشتند.

انجمن جهانی قلم (پن اینترنشنال) نیز روز ۱۴ ژانویه خواهان آزادی آنها شده بود.

در سال‌های اخیر، شماری از هنرمندان، شاعران، نویسندگان و فیلمسازان ایرانی از سوی دستگاه های اطلاعاتی ایران بازداشت و بازجویی شده اند و برخی از آنها نیز با احکام قضایی روبه رو شده اند.