علی شجاعی صائین مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد شد

حق نشر عکس ISNA

علی شجاعی صائین با حکم علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد شد.

علی شجاعی صائین دارای مدرک کارشناسی ارشد تاریخ و بازنشسته‌ سپاه پاسداران است و سال ۱۳۸۶ در دوره‌ معاونت فرهنگی محسن پرویز در دولت محمود احمدی نژاد، به عنوان مدیرعامل مؤسسه‌ خانه‌ کتاب منصوب ‌شده بود.

او همچنین مدیریت خبرگزاری کتاب، مجله‌ کتاب هفته و همچنین مجله‌های کتاب ماه را برعهده داشته است. در این سال‌ها مسئولیت برگزاری جایزه‌های کتاب فصل، کتاب سال، پروین اعتصامی و جایزه‌ جلال آل‌ احمد نیز با او بوده است.

آقای شجاعی صائین پیش از آن، در اداره‌ تبلیغات سپاه و انتشارات این نهاد فعالیت می‌کرد و سردبیری مجله‌ "پیام انقلاب" را برعهده داشت.

او در سال ۹۱ گفتگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بود: "من بیش‌تر دوست دارم از واژه نقد به جایی ممیزی استفاده کنم. اگرچه به شخصه ممیزی قبل از چاپ را هم باور دارم و معتقدم در معیارها نباید هیچ کوتاه بیاییم."

'کسی که با تورق کتاب، همه چیز دستش بیاید'

عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد، در گفتگو با خبرگزاری فارس درباره انتخاب علی شجاعی صائین گفته است: "در پی فردی بودیم که در کنار کار اجرایی کتاب شناس هم باشد، فردی که در حوزه کتاب مدتی زیست کرده باشد تا کتاب را تورق کند همه چیز دستش می‌آید."

"دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی" عنوان تازه‌ای است که اخیرا جایگزین "اداره کتاب" شده است. ممیزی کتابها پیش از صدور مجوز و چاپ در این اداره صورت می گیرد.

پیش از این علی جنتی گفته بود ممیزی نام محترمانه کلمه "سانسور" است.