جوایز بریت؛ از وان دایرکشن تا آرکتیک مانکیز

حق نشر عکس .
Image caption گروه راک آرکتیک مانکیز نامزد بهترین گروه بریتانیایی و بهترین آلبوم بریتانایی سال

با فرا رسیدن زمستان و گذشت تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی، صنعت موسیقی بریتانیا خود را آماده قدردانی از هنرمندانی می کند که در سال گذشته در موفقیت این صنعت سهم داشته اند. هفته پیش فهرست نامزدهای جوایز بریت اعلام شد. جوایزی که از سوی صنعت موسیقی بریتانیا هر سال در ماه فوریه به بهترین های سال اهدا می شود.

معمولا اگر با جدول پرفروشترین آلبوم و آهنگ بریتانیا آشنا باشید می توانید فهرست نامزدهای جوایز بریت را حدس بزنید و جایی برای تعجب و هیجان نیست، چون این جوایز رابطه مستقیمی با صنعت موسیقی و موفقیت تجاری آن دارد.

اما فهرست امسال با آنچه انتظار می رفت متفاوت و تر و تازه‌تر است. بر خلاف سال های گذشته به استثنای دیوید بووی، از کهنه کاران خبری نیست. همه نامزدها جوان هستند و مدت کوتاهی از عمر هنری آنها می گذرد. برای مثال گروه راک آرکتیک مانکیز نامزد دو جایزه برای بهترین گروه و بهترین آلبوم با میانگین سنی ۲۸ سال و عمر هنری ۱۲ سال را می توان پیش کسوت نامزدهای امسال به شمار آورد.

دو نکته قابل توجه دیگر یکی نبودن تاکید بر روی موفقیت تجاری این نامزدهاست و دیگری کنار گذاشتن هنرمندانی است که از طریق شوهای استعدادیابی مشهور می شوند.

از پنج نامزد جایزه بهترین آلبوم سال فقط گروه آرکتیک مانکیز بین ده پرفروشترین آلبوم سال بریتانیا قرار دارد و آن هم در رده هشتم. همینطور فقط چهار نامزد: آرکتیک مانکیز، پسنجر، بستیل و وان دایرکشن فراتر از مرزهای بریتانیا فروش قابل توجهی دارند.

هنرمندان محبوبی مانند رابین ویلیامز ، گری بارلو و راد استیوارت که هر سه از پرفروشتربن آلبوم های سال بریتانیا بودند، جایی در بین نامزدهای امسال ندارند. از سوی دیگر چهار نامزد از پنج نامزد جایزه گروه نوظهور برای بیش از یک جایزه نامزد شده اند. امری که به ندرت در گذشته اتفاق می افتاد.

اولی مورز که پنجمین آلبوم پرفروش سال را داشت و در مسابقه استعداد یابی اکس فاکتور سال ۲۰۰۹ میلادی نفر دوم شد فقط برای یک جایزه نامزد (بهترین آهنگ) شد. جیمز آرتور هم برنده اکس فاکتور سال ۲۰۱۲ که آلبوم جدیدش در جدول پرفروشترین آلبوم بریتانیا مقام دوم را کسب کرد نتوانست برای هیچ جایزه ای نامزد شود.

درخشش خواننده-آهنگسازان

حق نشر عکس .
Image caption گروه وان دایرکشن نامزد جوایز بهترین آهنگ و بهترین گروه بریتانیا

در کل تاکید فهرست امسال بر روی استعداد و موسیقی است. این فهرست بیشتر رو به آینده دارد. اکثر نامزدها هنوز حداکثر پتانسیل خود را آشکار نکرده اند.

موفقیت ادل در جهان و امیل سند در بریتانیا راه را برای خواننده/آهنگسازان و گروه هایی که در تهیه آلبوم خود دست دارند هموارتر کرده است و تاثیر بجایی در صنعت موسیقی بریتانیا برجا گذاشته است.

بجز گروه وان دایرکشن تقریبا بیش از سه چهارم نامزدها خواننده/آهنگساز هستند. حتی گروه های دیسکلوژر و رودیمنتال که در سبک های موسیقی کلوب و درام اند بیس کار می کنند در اصل در چهارچوب "ترانه پاپ" موسیقی می سازند.

حمایت بیشتر از خواننده/آهنگسازان برای صنعت موسیقی بریتانیا در دراز مدت سودمندتر خواهد بود. اول به این خاطر که رخنه کردن در بازارهای جهانی برای این گروه ها و خواننده ها آسان تر از برندگان شوهای استعداد یابی است. زیرا بخش بزرگی از محبوبیت برندگان تلویزیونی در جریان این برنامه ها به دست می آید و پدیدار شدن در نشریات عامه پسند که جذابیت فرهنگی اجتماعی در کشورهای خود آنها را دارد.

در فراسوی مرزها دیگر روی این نوع محبوبیت ها نمی توان حساب باز کرد. اکثر این خواننده ها فقط برای مدت کوتاهی بعد از پایان شوها و کنار رفتن از صفحات نشریات دیگر از صحنه حذف می شوند.

امر مهم دیگری که برای کمپانی های بزرگ موسیقی بسیار مهم است: انتشار مجدد آهنگ های قدیمی است. آلبوم امیل سند در سال ۲۰۱۲ پر فروشترین آلبوم سال بود.

حق نشر عکس .
Image caption گروه دیسکلوژر (راست) و گروه بستیل (چپ) نامزد چهار جایزه برای بهترین گروه نوظهور، بهترین آلبوم سال، بهترین گروه و بهترین آهنگ سال

فقط در هفته آخر سال گذشته بود که صدرنشینی جدول پرفروشترین آلبوم سال را از دست داد و در حال حاضر در رده شانزدهم جدول امسال قرار دارد.

آلبوم ۲۱ از ادل که در سال ۲۰۱۱ راهی بازار شد تا به حال بیش از ۲۸ میلیون نسخه فروش داشته است. این آلبوم ها به خاطر وابسته نبودن به شیوه های ارائه موسیقی، در آینده هم برای کمپانی های موسیقی خود سود آور خواهند بود. در بیست سال آینده می توان انتظار داشت که امیل سند بیشتر از وان دایرکشن فروش آلبوم داشته باشد.

عامل دیگری که می توانسته در انتخاب نامزد های امسال تاثیرگذار باشد ترکیب جدید هیئت داوران است.

این هیئت هزار نفره شامل نمایندگانی از بخش های هنری و مدیریت و بازرگانی صنعت موسیقی بریتانیا است.

در سال های گذشته بخش بازرگانی نقش عمده تری در انتخاب نامزدها داشت. اما امسال این هیئت سهم بیشتری به بخش هنری( آهنگسازان، نوازندگان، تهیه کنندگان) ادا کرد که نتیجه آن اهمیت دادن بیشتر به کیفیت کار نامزدها تا موفقیت تجاری آنها شده است.

مطالب مرتبط