پایان کار نمایشگاه هنر لندن؛ از هنر اصیل تا هنر بازاری

حق نشر عکس Hepworth Wakefield
Image caption نقاشی از هنری مور

نمایشگاه هنر لندن (London Art Fair) که از روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده بود، یکشنبه نوزدهم ژانویه به کار خود پایان داد.

در نمایشگاه امسال هنر لندن که بزرگ ترین نمایشگاه فروش آثار مدرن بریتانیا و هنر معاصر محسوب می شود و اختصاص به هنرمندان شناخته شده قرن بیستم و استعدادهای تازه و جوان دارد، بیش از صد و بیست گالری از سراسر بریتانیا و از آن سوی آب ها شرکت کرده بودند.

این نمایشگاه سالانه که از مهمترین اتفاقات هنری سال محسوب می شود و به قولی سال هنری با آن آغاز می شود، امسال بیست و ششمین دوره اش را پشت سر گذاشت.

امید گالری دارها برای سالی پربار

در نظر سنجی ای که نمایشگاه از گالری دارها انجام داده، غالب آنها پیش بینی کرده اند که سال ۲۰۱۴ سال بهتری برای وضعیت اقتصادی هنر نسبت به سال قبل خواهد بود.

امسال هفتاد درصد گالری دارها به گزینه بهتر شدن فروش در سال جاری رای داده اند و تنها دو درصد گفته اند که وضعیت اقتصاد هنر بدتر خواهد شد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۲ کمتر از یک چهارم گالری دارها اعتقاد داشتند که سال بهتری را پشت سر خواهند گذاشت.

سارا مانک، مدیر نمایشگاه می گوید: "این شگفت انگیز است که جهان هنر با چنین اعتماد به نفسی سال ۲۰۱۴ را آغاز می کند."

تب باربارا هپوورث و هنری مور

حق نشر عکس Hepworth Wakefield
Image caption مجسمه از باربارا هپوورث

نمایشگاه هنر لندن ملغمه غریبی است از همه نوع اثر هنری؛ از آثار بسیار باارزش که شاید تنها در موزه های مشهور می توان نظیر آنها را پیدا کرد تا آثاری دم دست و بازاری از سوی گالری دارهایی که تنها به مشتریان متمول لندنی می اندیشند.

فرانسیس بیکن، دیوید هاکنی، هنری مور، باربارا هپوورث و دیمین هرست تنها چند نام از میان هنرمندان شناخته شده این نمایشگاه هستند.

باربارا هپوورث و هنری مور، شاخص ترین مجسمه سازان بریتانیایی قرن بیستم و از شناخته شده ترین مجسمه سازان تاریخ هستند که هر ساله نمایشگاه هنر لندن میزبان آثاری از آنهاست.

امسال طراحی های مور بیش از مجسمه هایش در نمایشگاه حضور داشت و موزه "هپوورث ویکفیلد" در یورکشایر- که اولین همکاری یک موزه با نمایشگاه هنر لندن را رقم زد- در یک بخش ویژه در این نمایشگاه آثاری را از دهه بیست و سی به معرض نمایش گذاشت.

نمایشگاه عکس 'موضوع معنوی'

امسال بخش ویژه عکس با عنوان "موضوع معنوی" آثار مختلفی را در ارتباط با هنر عکاسی به نمایش گذاشت: از عکس هایی با فیلم و چاپ سنتی تا عکاسی دیجیتال، از ویدئو تا آثار اینترنتی، همه و همه چهره ها و قدرت عکاسی و ترکیب آن را با هنرهای دیگر به نمایش می گذاشتند.

آرام بارتول، کنستانت دولارت، جو همیلتون، نیکولای هاوالت، برنا مورفی، اندرو نورمن ویلسون و کیت استسیو از جمله هنرمندان شرکت کننده در این بخش بودند.

چارلی فلووز و جرمی اپستاین، مسئولان این بخش می گویند به اهمیت عکاسی در دوره پس از اینترنت توجه نشان داده اند.

روز پانزدهم ژانویه، روز تمرکز بر عکاسی بود و برنامه های مختلف شامل سخنرانی و کنفرانس با حضور کوریتورهای این نمایشگاه برگزار شد.

گفت و گوی گالری ها

حق نشر عکس s
Image caption اثر آنتونی سالگادو

از امسال بخش ویژه ای به نمایشگاه اضافه شد با نام "گفت و گو" که در آن گالری هایی از لندن، میزبان گالری های دیگری از کشورهای مختلف شده اند و پروژه مشترکی را در نمایشگاه هنر لندن ارائه کرده اند.

این برنامه که به همت آدام کار شکل گرفته، امسال چهار گالری لندن را به چهار گالری از آلمان، لهستان، رومانی و ایتالیا پیوند زده است.

کار می گوید: "همکاری گالری ها و تبادل دانش چیز تازه ای نیست، اما خیلی کم پیش می آید که این امر در یک نمایشگاه اتفاق بیفتد."

پروژه های هنری دیگری هم در این نمایشگاه جلب توجه می کردند؛ از جمله "راهنمای کاتلین ۲۰۱۴" که در آن آثار چهل هنرمند به تازگی فارغ التحصیل شده از دانشگاه های هنر در سراسر بریتانیا گرد آمده بود.

سخنرانی ها کنفرانس ها

نمایشگاه هنر لندن فرصت مناسبی بود برای انواع و اقسام سخنرانی ها و کنفرانس ها که در محل برگزاری این نمایشگاه ( Business Design Centreدر ایزلینگتون) با استقبال گسترده مخاطبان حرفه ای و عام قرار گرفت.

این سخنرانی ها که در تمام روزهای برگزاری نمایشگاه از صبح تا عصر ادامه داشت، غالباً بر محور اقتصاد هنر، وضعیت فروش آثار هنری، چگونگی بازاریابی و ارتباط با کوریتورها اختصاص داشت، اما بحث های فنی درباره ارزش هنری آثار هم بخش مهمی را تشکیل می داد.

حق نشر عکس s
Image caption نقاشی از پیتر لنیون

در روز مربوط به عکاسی، آندرس پترسون درباره فروش و توسعه بازاریابی عکاسی مدرن و معاصر حرف زد. محور بحث او بر جا افتادن فروش عکس به عنوان اثر هنری استوار بود که به گمان سخنران از دهه نود به امروز بیشتر و بیشتر جا افتاده است.

جمعی از عکاسان اما از مفهوم بازاریابی فراتر رفتند و در یک سخنرانی درباره کنترل و بستن قاب و مسئله هویت در عکاسی بحث کردند.

نمایشگاه پرتره تیلور وسینگ که هم اکندن در "نشنال پرتره گالری" لندن برپاست، محور یکی دیگر از بحث بود که در آن دست اندرکاران این نمایشگاه درباره مراحل مختلف آن از آغاز تا مرحله گزینش و انتخاب بهترین ها سخن گفتند.

بحث نوستالژی در هنر معاصر بریتانیا از طریق اریک راویلیوس موضوع یک جلسه بود که در آن ضمن بحث درباره کتاب تازه راویلیوس ، هنرمند و طراح، آلن پاورز و نیل جنینگز درباره این مفهوم به سخنرانی طولانی ای پرداختند.

رابطه بین هنرمند و الهه الهام، از دیگر بحث های جذاب این روزها بود که مورد استقبال قرار گرفت.

مسئله خرید اثر هنری از طریق اینترنت موضوع بحث گسترده دیگری بود که نظرات گوناگونی را به همراه داشت.

مطالب مرتبط