عزت‌الله انتظامی از خانه هنرمندان ایران و خانه تئاتر استعفا کرد

حق نشر عکس .
Image caption عزت الله انتظامی در ده‌ها فیلم سینمایی نقش آفرینی کرده است

عزت‌الله انتظامی، بازیگر سینمای ایران با انتشار نامه‌ای کناره گیری خود را از شورای عالی خانه هنرمندان ایران و هیئت مدیره خانه‌ تئاتر اعلام کرد.

آقای انتظامی در خصوص استعفایش به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت: "با مشکلاتی که پیش‌رو است نمی‌توانم با صداقت کارم را ادامه دهم. تاکنون هم بدون هیچ دستمزدی فعالیت می‌کردم اما مسائلی پیش آمده که دیدم نباشم‌، بهتر است."

او در پایان نامه‌اش نوشته است: "از آنجا که فضای کنونی سبب شده تا خستگی این سالها به تن سالخورده‌ام بماند، استعفای خود را از خانه تئاتر و خانه هنرمندان ایران اعلام می‌دارم."

آقای انتظامی از ابتدای تاسیس خانه هنرمندان ایران در اواخر دهه ۱۳۷۰ خورشیدی عضو و نایب رییس شورای عالی آن بوده است.

یکی از سالن های تئاتر واقع در خانه هنرمندان که "تماشاخانه استاد انتظامی" نام دارد، به احترام این بازیگر ۸۹ ساله نامگذاری شده است.

آقای انتظامی که از پایه‌گذاران موزه سینما نیز هست گفته است که به فعالیت خود در این موزه ادامه خواهد داد.

او در این باره گفت: "در حال حاضر عضو هیئت‌امنا،‌ رئیس هیئت مدیره و عضو هیئت مدیره موزه هستم و خیلی‌ها به خاطر من به آنجا آمدند و در حال حاضر هم ترجیح می‌دهم موزه سینما تنها جایی باشد که با آن همکاری می‌کنم."

عزت الله انتظامی کار خود را با پیش پرده خوانی در تئاترهای لاله زار آغاز کرد و سپس به دنیای حرفه ای تئاتر وارد شد.

او مدتی را نیز در آلمان به سر برد و در آنجا تحصیلات خود را زمینه نمایش ادامه داد.

گاو (۱۳۴۸) ساخته داریوش مهرجویی نخستین حضور جدی او در سینما بود. آقای هالو، دایره مینا، حاجی واشنگتن، خانه خلوت، ناصر الدین شاه آکتور سینما و روسری آبی از دیگر فیلم های مهم در کارنامه هنری انتظامی هستند.

مطالب مرتبط