مازیار پرتو، فیلمبردار سرشناس سینمای ایران درگذشت

مازیار پرتو حق نشر عکس
Image caption مازیار پرتو در جوانی

مازیار پرتو، فیلمبردار، فیلمساز و تدوینگر سینمای ایران در ۸۰ سالگی و در اثر بیماری قلبی درگذشت.

آقای پرتو امروز چهارشنبه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) و پس از سپری کردن یک دوره طولانی بیماری در کالیفرنیای آمریکا درگذشت.

او فیلمبردار فیلم های مشهوری چون قیصر، "طوقی"، "روز واقعه"، "تهران روزگار نو" (بخش هایی از سریال هزار دستان) و "آدم برفی" بود.

شهرام اسدی، کارگردان، در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "در دو فیلم "اوینار" و "روز واقعه" که من افتخار همکاری با او را داشتم، مملو از ایده‌های نو بود و به دلیل هر مشکل که اقتضای صحنه پیش می‌آید، راه‌حل معقول و منطقی داشت."

سایت همشهری آنلاین درباره سبک او در "فیلمبرداری روی دست" نوشته است:‌ "آثاری که از وی با این سبک وجود دارند جزو یادمان ماندگار کلاس سینمای ایران هستند. فیلم کوتاه "ندامتگاه زنان"، هنوز به عنوان یک الگوی کلاسیک و درسی برای سبک دوربین روی دست مورد استفاده قرار می‌گیرد."

"باباشمل"، "برزخی‌ها"، "جعفرخان از فرنگ برگشته"، "کفش‌های میرزانوروز"، "سفر جادویی" و "اصحاب کهف" از دیگر فیلم ها و سریال هایی بود که او فیلمبرداری کرده بود.

مازیار پرتو دارای مدرک تحصیلی دیپلم هنرستان صنعتی تهران بود و با گذراندن دوره فیلمبرداری دانشگاه سیراکیوز در تهران (در سال ۱۳۳۲) در وزارت فرهنگ و هنر به عنوان فیلمبردار فیلم‌های گزارشی، خبری و مستند، استخدام شد.

آقای پرتو چند فیلم سینمایی را هم کارگردانی و تدوین کرده بود. گرگ بیزار (۱۳۵۲)، پخمه (۱۳۵۱) و مردان روزگار (۱۳۴۸) سه فیلمی است که او کارگردانی آن را بر عهده داشت.

مازیار پرتو چند سال قبل،‌ پیش از رفتن از ایران،‌ در مستند "قیصر ۴۰ سال بعد" ساخته مسعود نجفی، درباره فیلم "قیصر" و خاطراتش از آن سخن گفت.

حق نشر عکس ISNA