ناصر میناچی، از موسسان حسینیه ارشاد و وزیر ارشاد دولت بازرگان، درگذشت

حق نشر عکس ISNA

ناصر میناچی، از بنیانگذاران حسینیه ارشاد و وزیر ارشاد ملی دولت موقت مهدی بازرگان، در ۸۲ سالگی در تهران درگذشت.

آقای میناچی متولد سال ۱۳۱۰ در تهران و تحصیلکرده رشته حقوق بود. او از همراهان نزدیک علی شریعتی به شمار می‌رفت و تا پایان عمر از متولیان حسینیه ارشاد ماند.

ناصر میناچی از جمله افرادی بود که در تهیه پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی نقش داشتند، هرچند که مجلس خبرگان قانون اساسی سرانجام این پیش نویس را کنار گذاشت و قانون اساسی فعلی ایران را به تصویب رساند.

آقای میناچی در دولت موقت مهدی بازرگان به سمت وزیر تبلیغات و جهانگردی انتخاب شد و در دوره او نام این وزارتخانه به وزارت "ارشاد ملی" تغییر یافت. با این حال، در زمان او،‌ امور فرهنگی و هنری زیر نظر وزارت آموزش عالی اداره می شد.

ناصر میناچی تا زمان نخست وزیری محمدعلی رجایی به عنوان وزیر بر سر کار بود.

حق نشر عکس mehr
Image caption ناصر میناچی از اعضای نهضت آزادی بود

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، حسینه ارشاد محل اجتماع و سخنرانی هواداران نواندیشی دینی از جمله علی شریعتی و مرتضی مطهری بود. این حسینیه که در خیابان شریعتی تهران واقع است،‌ خاستگاه بسیاری از انقلابی‌های مسلمان در جریان انقلاب ایران به شمار می‌رود.

مرتضی کاظمیان، از فعالان ملی مذهبی، در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت: "ناصر میناچی از مهم ترین افرادی بود که در طول ۳ دهه گذشته،‌ به ویژه در مقاطعی در دهه ۶۰ و ۷۰ که دفاع از علی شریعتی کار آسانی نبود، در برابر اتهاماتی نظیر ارتباط او با ساواک به دفاع از علی شریعتی پرداخت. او همچنین با توجه به اینکه از زمان تاسیس حسینیه ارشاد در جریان جلسات علی شریعتی و مرتضی مطهری بود،‌ در برابر مواضع تند طیف رادیکال طرفداران مرتضی مطهری، از علی شریعتی دفاع می کرد."

آقای میناچی در سال ۸۶ در سمینار "شریعتی؛ دیروز، امروز، فردا" به آخرین شب زندگی علی شریعتی اشاره کرده و گفته بود: "آن شب در اتاق کوچک زیر شیروانی با هم نشسته بودیم و از محنت‌‏ها و غم‌‏های یکدیگر با هم گفت‌‏وگو می‌‏کردیم. این گفت‌‏وگو به قدری دردناک بود که من و مرحوم شریعتی با هم اشک می‌‏ریختیم."

انتشارات حسینیه ارشاد کتابی با عنوان "تاریخچه حسینیه ارشاد: مجموعه مصاحبه‌ها، دفاعیات و خاطرات ناصر میناچی" به قلم او منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، به گفته حبیب الله پیمان، مراسم تشییع، خاکسپاری و یادبود او در حسینیه ارشاد برگزار می شود.