ماه اوت: شهرستان اوسیج؛ ضیافت جولیا رابرتز و مریل استریپ

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بیرون از پرده سینمای رابرتز و استریپ دوستی نزدیکی دارند

مریل استریپ و جولیا رابرتز در فیلم سینمایی "ماه اوت: شهرستان اوسیج" در کنار چند بازیگر مهم دیگر نقش های اصلی را ایفا می کنند.

این فیلم یک درام کمدی و در عین حال سیاه خانوادگی است که این دو بازیگر در آن نقش یک مادر و دختر بزرگ وی را ایفا می کنند. این دو هنرپیشه سرشناس هالیوود برای یکدیگر احترام و علاقه ویژه ای قائل هستند و این را در فیلم نیز می توان دید. ولی آیا آکادمی اسکار نیز یک چنین علاقه و احترامی به این فلیم نشان خواهد داد؟

فصل جوایز سینمایی امسال در آمریکا ویژگی‌های منحصر به فرد خود را داشته است که از جمله آنها می توان به صحبتهای متیو مک کاناهی به هنگام دریافت یکی از جوایز و یا نمایش کمدی اما تامسون بازیگر انگلیسی روی صحنه اشاره کرد.

ولی بدون شک حضور مریل استریپ و جولیا رابرتز با یکدیگر در اکثر این برنامه ها را باید جزو موارد نادر از دوستی نزدیک دو ستاره بزرگ هالیوود دانست.

در فیلم "ماه اوت : شهرستان اوسیج" این دو بازیگر که از جمله موفقترین زنان هالیوود در دریافت جایزه و یا نامزدی برای اسکار هستند، نقش مادر خانواده به نام ویولت و یکی از دختران او به نام باربارا را بازی می کنند. در تمام فیلم این دو درگیر یک جنگ لفظی شدید و گاه شوخی و طعنه زدن به یکدیگر هستند.

اما بیرون از پرده سینمای آنها با دوستی نزدیکی که بیشتر به رابطه دو خواهر شباهت دارد، خیلی جدی و متحد از تازه ترین فیلم خود دفاع می کنند.

فیلمنامه این فیلم از نمایشنامه ای به همین نام اثر یک نمایشنامه نویس آمریکایی و برنده جوایز ادبی معتبری مثل پولیتزر، به نام ترسی لتس اقتباس شده و جان ولز آن را کارگردانی کرده است. داستان گرداگرد روابط مادری با دختران و سایر اعضای خانواده خود دور می زند. دیالوگ‌های فیلم مملو از جملات کوتاه و پر معنا، چه در قالب طعنه و پرخاش و چه آمیخته به شوخی و طنز و در عین حال برملا کننده حقایقی گاه ناخوشایند و تحقیر دیگران اند.

اما در کمال تعجب مریل استریپ در اولین نگاه خود به شخصیت مادر خانواده، که یک زن زورگو و مادرسالار، نیمه بیمار و معتاد به دارو است، آن را چندان جالب نیافت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رابرتز و استریپ هر دو نامزد اسکار شده اند

مریل استریپ، بازیگر ۶۴ ساله نقش اول فیلم‌هایی همچون "بانوی آهنین" در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی گفت: "اصلا نمی خواستم این نقش را بازی کنم. در جواب گفتم می دانم که نقش خیلی خوبی است ولی من نمی خواهم آن زن باشم. ولی بعد که فیلمنامه را برایم فرستادند دیدم که خیلی خنده دار است ولی در عین حال بسیار غمناک است و از یک درد عمیق و واقعی می گوید. با خودم گفتم باشه این نقش را بازی می کنم."

اعلام نامزدهای اسکار نشان داد که تجربه و تصمیم مریل استریپ به بیراهه نرفته است. او برای ایفای نقش در فیلم "ماه اوت: شهرستان اوسیج" برای هجدهمین بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

جولیا رابرتز نیز در بخش بهترین بازیگر زن نقش مکمل نامزد شد. در جوایز سینمایی بفتا نیز وی به خاطر ایفای نقش باربارا دختر بزرگ خانواده که از نبردهای همه روزه با مادرش آبدیده شده، برای جایزه مشابهی نامزد شده است.

به گفته جان ولز کارگردان فیلم، هر یک از شش بازیگر این فیلم، که همه از هنرپیشه های خوب و نامزدان و یا برندگان سابق جایزه اسکار هستند، شایستگی آن را دارند که امسال در فهرست اسکار قرار بگیرند.

جان ولز در مصاحبه ای با بی بی سی گفت: "من قصد ندارم فروتنی را فراموش کنم ولی حقیقت این است که در این فیلم هیچ بازی ضعیفی نداریم. در این فیلم تعداد زیادی از بازیگران با تجربه و با استعداد بازی کرده اند و به اعتقاد من هر یک از آنها را می توان یک بازی خارق العاده تلقی کرد."

مسلما جولیت لوئیس، یکی دیگر از بازیگران این فیلم که برای ایفای نقش جوانترین دختر خانواده فعالیت موسیقی خود را مدتی تعطیل کرد، از این ارزشگذاری کارگردان به بازی هنرپیشه ها بسیار خواشحال خواهد شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بندیکت کامبربچ (راست) در کنار کریس کوپر

جولیت لوئیس، بازیگر ۴۰ ساله آمریکایی که برای بازی در فیلم "تنگه وحشت" به کارگردانی مارتین اسکورسیزی در سال ۱۹۹۲ نامزد دریافت اسکار شد ، می گوید بازی در فیلم "ماه اوت: شهرستان اوسیج" یک تجربه فراموش نشدنی بود.

او می افزاید: "همه ما بازیگران مثل یک تیم بودیم. من به این فیلم خیلی افتخار می کنم و خوشحال که در آن نقشی ایفا کرده ام."

ابیگل برسلین، هنرپیشه هفده ساله این فیلم نیز احساس مشابهی دارد و می گوید: "تجربه بازی در این فیلم واقعا خارق العاده بود و تمام بخش های این فیلم عالی اند. جوهره داستان فیلم این است که واقعا هیچکس نمی تواند اعضای خانواده خود را برگزیند. هر چند داستان خیلی سنگین و حتی سیاه است ولی در عین حال خنده دار هم هست درست مثل زندگی واقعی. گاهی اوقات مضحک ترین حوادث محصول تراژدی اند."

اما با وجود خوشبینی و تحسین های کارگردان و بازیگران، این فیلم در فصل جوایز سینمایی امسال چندان ندرخشید. در جوایز گلدن گلوب و یا اتحادیه بازیگران موفقیتی نداشت و در مقابل فیلم های محبوبی مثل جاذبه، ۱۲ سال بردگی و یا کلاهبرداری آمریکایی نتوانست حریف قدری باشد.

حق نشر عکس PA
Image caption مریل استریپ رکوردار بیشترین نامزدی برای دریافت اسکار است

این فیلم سال گذشته اولین بار در جریان جشنواره سینمایی تورنتو، که برای عرضه فیلم های امیدوار به دریافت جایزه مناسبت خوبی است، روی پرده رفت. در مجموع نقدهایی که در مورد این فیلم نوشته شده اند محترمانه ولی در عین حال چندان پرشور نیستند.

در برخی از نقدها این فیلم را کمی آشفته توصیف کرده اند و برخی معتقدند که نتوانسته میراث تئاتری خود را کنار بگذارد.

یکی از موضوعات اصلی که به عنوان نقطه ضعف فیلم به آن اشاره می شود عاقبت داستان است که به جای پایان تیره و تار در اصل نمایشنامه سعی شده به آن کمی امیدواری تزریق شود.

جان ولز کارگردان فیلم ضمن پذیرش این نکته معترف است که شاید نحوه پایان دادن به داستان برای وی سخت ترین تصمیم گیری در مورد این فیلم بود. وی می افزاید: "ما بخش پایانی فیلم را با حال و هوای گوناگون آزمایش کردیم ولی در نهایت تصمیم گرفتیم همانطور که اولین بار در فیلمنامه نوشته شده بود آن را تمام کنیم"

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جولیت لوئیس، نقش کوچک ترین دختر خانواده را بازی کرده است

اما یکی از چیزهایی که هیچگاه در مورد این فیلم دستکاری نشد عنوان اصلی داستان است. هر چند جان ولز که در سابقه کارگردانی خود سریالهای تلویزیونی بسیار موفقی مثل ER ( اورژانس) و یا West wing را دارد ، اعتراف می کند که چند بار وسوسه شده بود که نام دیگری روی فیلم بگذارد.

او با خنده می گوید: "فکر نمی کنم کسی عمدا و آگاهانه یک چنین عنوانی را برای فیلم خود انتخاب کند. اگر اصل داستان یک نمایشنامه برنده جایزه معتبر پولیتزر نبود در تغییر دادن نام فیلم حتی یک لحظه هم تردید نمی کردیم."

ابیگل برسلین در مورد میزان موفقیت های این فیلم در اسکار و جوایز سینمایی دیگر چندان نگران نیست. وی می گوید: "برای من مسئله اصلی این است که خارج از فضای جشنواره ها و جوایز، تماشاگران عادی چطور از این فیلم استقبال خواهند کرد. برای من مهم این است که مردم با این فیلم بتوانند ارتباط برقرار کنند."

باید دید فیلم "ماه اوت: شهرستان اوسیج" در مراسم اعطای جوایز بفتا، شانزدهم فوریه و جوایز اسکار امسال روز دوم ماه مارس چطور خواهد درخشید.