اسکارلت جوهانسن به خاطر آگهی اسرائیلی از آکسفام رفت

حق نشر عکس Getty

اسکارلت جوهانسن، هنرپیشه آمریکایی هالیوود به همکاری خود با موسسه خیریه آکسفام خاتمه داده است.

موسسه بین‌المللی آکسفام از اسکارلت جوهانسن به خاطر تبلیغ برای یک شرکت اسرائیلی انتقاد کرده بود.

خانم جوهانسن روز گذشته به همکاری هشت ساله خود با آکسفام پایان داد. او سفیر این موسسه بین‌المللی کمک‌های بشردوستانه بود.

از اسکارلت جوهانسن انتقاد شده بود که چرا در آگهی تبلیغاتی یک شرکت نوشابه‌سازی اسرائیلی به نام سودا استریم بازی کرده است.

اسکارلت جوهانسن پیش از استعفا، در پاسخ به انتقادهای گروه‌های حامی فلسطینی گفته بود تصمیم دارد حامی همکاری‌های اقتصادی و تعامل فرهنگی بین اسرائیل و فلسطین دموکراتیک باقی بماند.

شرکت سودا استریم در کرانه اشغالی رود اردن فعالیت می‌کند و کارخانه‌ای در شهرک‌های یهودی‌نشین دارد.

آکسفام گفته مشارکت در تهیه آگهی تبلیغاتی سودا استریم که کارخانه‌ای در شهرک‌های یهودی دارد، با سفیر آکسفام بودن، در تناقض است.

آکسفام می‌گوید سودا استریم و سایر شرکت‌هایی که در شهرک‌های اسرائیلی کرانه غربی فعالیت می‌کنند، حقوق فلسطینیانی را نقض می‌کنند که آکسفام حامی آنهاست.

به گفته این موسسه، "آکسفام مخالف هر گونه فعالیت اقتصادی در شهرک‌های یهودی‌نشین اسرائیلی است که تحت قوانین بین‌المللی،‌ به‌طور غیرقانونی ساخته شده‌اند."

حدود ۵۵۰ هزار اسرائیلی در شهرک‌های یهودی کرانه غربی و شرق بیت‌المقدس زندگی می‌کنند. فلسطینیان این مناطق را از سرزمین‌هایی می‌دانند که باید زیر نظر دولت فلسطینی اداره شود.

نهادهای حامی فلسطینیان، خواستار تحریم محصولات شرکت سودا استریم شده‌اند. سودا استریم دستگاه‌های تولید نوشابه گازدار و مواد اولیه نوشابه تولید می‌کند.

دن برنباوم، مدیر شرکت سودا استریم گفته این تحریم تاثیری بر فروش محصولات شرکت نداشته است.

به گفته آقای برنباوم، ۵۰۰ فلسطینی در این شرکت کار می‌کنند.

مطالب مرتبط