شورای انقلاب فرهنگی فهرست اعضای هیئت نظارت بر کتاب را اصلاح کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption مهدی شجاعی از منتقدان سیاست های فرهنگی و شیوه ممیزی کتاب در دولت محمود احمدی نژاد است

سه روز پس از اینکه اعلام شد شورای عالی انقلاب فرهنگی برخی از نام‌های پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای عضویت در هیئت‌های نظارت بر نشر کتاب حذف کرده، دبیرخانه این شورا در خبر تازه‌ای نام مهدی شجاعی،‌ نویسنده و ناشر عمدتا دینی، را به اعضای این هیئت اضافه و اعلام کرده است: "پیش‌تر نام آقای سیدمهدی شجاعی در خبر مربوطه قید نشده بود."

در فهرست نهایی هیئت نظارت بر کتاب بزرگسالان،‌ مهدی فیروزان (مدیرعامل شهر کتاب) و رسول جعفریان (رییس مستعفی کتابخانه مجلس شورای اسلامی) مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار نگرفتند و در عوض مهدی خاموشی و حسین کچوئیان (هر دو، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی)، فریبا علاسوند (عضو دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم) و محمود آذربایجانی از جمله کسانی اند که نامشان از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به این فهرست افزوده شده است.

پیشتر، خبرگزاری مهر از قول روابط عمومی انتشارات نیستان (به مدیریت مهدی شجاعی) اعلام کرده بود که او "از حضور در هیئت نظارت انصراف نداده و این تصمیم صرفا از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شده است."

برابر آیین‌‌نامه‌ "اهداف، سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب" مصوب فروردین ماه ۸۹ هیئت نظارتی مرکب از حداقل ۵ تن در دو حوزه بزرگسالان و کودکان و نوجوانان توسط وزیر ارشاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی می شوند و بعد از تایید شورا و امضای رئیس جمهور، نظارت عالی بر ممیزی کتاب را بر عهده خواهند گرفت.

در سالهای اخیر هیئت های نظارت بر کتاب فعالیت نداشتند و مجموعه امور ممیزی کتاب در اداره کتاب وزارت ارشاد اسلامی صورت می گرفت که انتقادهای فراوانی را از سوی نویسندگان، مترجمان و ناشران برانگیخته بود.

انتقاد از سیاست های فرهنگی

مهدی شجاعی در دوران ریاست محمود احمدی نژاد از روند ممیزی وزارت ارشاد و سیاست های فرهنگی دولت انتقادهای شدیدی کرده بود و از جمله گفته بود: "اگر از منظر ۵۰ سال آینده به جریان فرهنگ در کشورمان نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که آنچه رخ داده و به ویژه آنچه در چند سال اخیر رخ داده، تا چه اندازه مایه تنزل فرهنگی ما بوده است. به همین دلیل می‌گویم که در سراشیبی اضمحلال فرهنگی هستیم."

او گفته بود: "در حوزه ممیزی در سیستم جدید خواسته‌اند تمام واژه‌های شراب را از کتاب‌هایمان حذف کنیم و به جای آن نوشیدنی قرار دهیم. حال تصور کنید اگر بخواهیم حافظ را با این وصف منتشر کنیم، چه اتفاقی می‌افتد. من حتی فکر می‌کنم قرآن هم با این وزن در شرایط موجود قابل چاپ نباشد. از طرف دیگر می‌گویند از زبان رئیس جمهور آمریکا هم حتی نباید در ایران کلمه اسرائیل بیرون بیاید و در کتاب چاپ شود. به من می‌گویند که چرا در کتاب شما فرعون، دیالوگ‌های ضدتوحیدی دارد."

کتاب خود او با عنوان "دموکراسی یا دموقراضه" هم در دوران وزارت ارشاد محمد حسینی،‌ توزیع نشد ولی با روی کار آمدن دولت جدید، این کتاب اجازه توزیع یافته است.

محمود آموزگار، دبیر اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، چندی پیش در گفتگو با خبرآنلاین، هیئت های نظارت بر کتاب را "رکن اصلی ممیزی" دانسته و گفته بود که در غیاب هیئت های نظارت، درست مثل این است که یک پرونده قضایی را به جای اینکه رئیس دادگاه بررسی کند، به دست منشی دادگاه بسپرند تا او آن را رسیدگی کند.

مطالب مرتبط