مدیر مسئول بخارا از سوی دادگاه مطبوعات مجرم شناخته شد

حق نشر عکس Isna
Image caption علی دهباشی به دلیل انتشار شعر منصور اوجی ابراز تاسف کرده بود

هیئت منصفه دادگاه مطبوعات، علی دهباشی، مدیر مسئول مجله بخارا را به اتهام "نشر مطالب خلاف موازین اسلامی" مجرم شناخت.

آقای دهباشی به دلیل "توهین به پوشش چادر و بانوان محجبه" از سوی هیئت منصفه مطبوعات مجرم شناخته شد، اما اکثر اعضای هیئت او را مستحق تخفیف دانستند.

چند ماه پیش انتشار شعری از منصور اوجی، شاعر ایرانی در مجله بخارا، با واکنش نهادها و شخصیت های محافظه کار در ایران رو به رو شد و نهایتا آقای دهباشی با شکایت مدعی العموم به دادگاه رفت.

در شماره فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲ مجله بخارا شعری از منصور اوجی منتشر شد که با "از جماعت زنان دلم گرفت" شروع می شد و با "جملگی سیاه / جملگی کلاغ" پایان می یافت.

به گفته شاکی این پرونده در این شعر به چادر و زنان محجبه توهین شده است.

با این حال آقای دهباشی در نامه‌ای که در تیرماه منتشر کرد از "آنچه که به سهو و غفلت" پیش آمده بود "عمیقا" ابراز تاسف کرد و نوشت: "از سال‌های نوجوانی نسبت به احترام و رعایت شعایر و ارزش‌های اسلامی و اخلاقی پایبند بوده و سعی وافر داشته‌ در مقالات بخارا این امر را رعایت کند."

او در ادامه نامه خود نوشته بود: "از بانوان محترم معتقد و باورمند به ارزشهای اسلامی که از خوانندگان مجله بخارا هم هستند پوزش می خواهم. امید است دوستداران و معتقدان ارزش های اسلامی همواره ما را با تذکرات به موقع و مشفقانه یاری دهند و خداوند متعال در این ماه شریف و مبارک فرصت جبران عنایت فرماید."

منصور اوجی نیز همان زمان در نامه ای در توضیح شعر خود نوشت که از دید اسلام حجاب و پوشیدگی نه‌ تنها برای زن که برای هر مرد نیز لازم و ضروری است، که به گفته او در مورد رنگ این پوشش برای زنان "به هیچ‌وجه به رنگ خاصی" اشاره نشده است.

او نوشت: "این رنگ می‌تواند سیاه باشد یا سفید یا هر رنگ دیگر. و در جاهای دیگر حتی به کراهت رنگ سیاه اشاره شده است. و در آن شعر اگر اشاره‌ای رفته است که از رنگ سیاه دلم گرفته است، به این خاطر است؛ نه به خاطر حجاب و حجاب اسلامی."

همچنین در جلسه امروز (یکشنبه ۱۳ بهمن) دادگاه مطبوعات، کورش شجاعی، مدیر مسئول روزنامه خراسان که به نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی متهم بود، بنا بر رای هیئت منصفه مجرم شناخته نشد.

مطالب مرتبط