'بتهوون ژاپنی' به جعل آثارش اعتراف کرد

ساموراگوچی حق نشر عکس AFP
Image caption مامورو ساموراگوچی اعتراف کرده است آثاری که به نام او منتشر شده، ساخته شخص دیگری بوده است

یک موسیقیدان ناشنوای ژاپنی اعتراف کرده که ساخته‌های او را شخص دیگری می‌ساخته است.

مامورو ساموراگوچی، سازنده آثار موسیقی کلاسیک و قطعاتی برای بازی‌های ویدیوئی، گفته است که ساخته‌هایش طی ده سال گذشته، از جمله مشهورترین کار او به نام سمفونی هیروشیما را فرد دیگری می‌ساخته است. سازنده واقعی این آثار مایل نیست شناخته شود.

آقای ساموراگوچی، پنجاه ساله، دچار ناشنوایی است و به همین خاطر او را با بتهوون، موسیقیدان شهیر آلمانی مقایسه کرده‌اند.

وکیل مامورو ساموراگوچی گفته است که قطعه مشهور "سوناتینا برای ویولین" هم ساخته همان شخص است. قرار است این قطعه هنگام اجرای برنامه دایسوکه تاکاهاشی، قهرمان ژاپنی اسکیت روی یخ در مسابقات المپیک زمستانی سوچی در روسیه، پخش شود.

مامورو ساموراگوچی از طریق وکیل خود به خاطر کلاهبرداری هنری عذرخواهی کرده و گفته است که در شرایط مناسب روحی قرار ندارد که بتواند افکار خود را به درستی سامان دهد.

براساس زندگینامه‌ای که از این آهنگساز منتشر شده، او در هیروشیما متولد شد و پدرش از بازماندگان بمباران هوایی این شهر در جریان جنگ جهانی دوم بود.

مامورو از سن چهار سالگی نواختن پیانو را از مادرش آموخت و هنگامی که ده سال بیشتر نداشت، می‌توانست آثار مهم بتهوون و باخ را بنوازد. او بعدا توانست به خود مهارت آهنگسازی را بیاموزد.

این موسیقیدان از هفده سالگی دچار بیماری شد و در سن سی و پنج سالگی شنوایی خود را به طور کامل از دست داد اما به ساختن آثار موسیقی ادامه می‌داد.

او شهرت خود را بیشتر مدیون ساختن آثاری برای بازی‌های کامپیوتری و همچنین سمفونی هیروشیماست که گفته می‌شد احساسات و اندیشه او درباره بازماندگان بمباران اتمی این شهر را منعکس می‌کند.

در سال ٢٠٠٨، سمفونی هیروشیما در اجلاس روسای پارلمان‌های هشت قدرت بزرگ جهانی در هیروشیما به اجرا درآمد و سی‌دی این اثر در سال ٢٠١١ منتشر شد.

استقبالی که از این قطعه به عمل آمد باعث شد تا رسانه‌های همگانی ژاپن از مامورو ساموراگوچی با عنوان "بتهوون ژاپن" نام ببرند.

معلوم نیست به چه دلیل این آهنگساز ژاپنی تصمیم گرفته است در این زمان به خصوص به تقلب ده‌ساله خود اعتراف کند.